Тема. М.Стельмах «Гуси-лебеді летять». Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика.
Мета: охарактеризувати головного героя автобіографічної повісті, акцентувавши увагу на ролі оточення щодо формування особистості Михайлика; скласти складний план характеристики головного героя; з’ясувати роль символів у творі; порівняти повість Стельмаха з повістю Довженка «Зачарована Десна» та «Пригоди Тома Сойєра» Марка Твена; розвивати навички порівняння, виокремлення головного, вміння грамотно висловлювати думки та наводити переконливі докази, критично мислити; формувати світогляд; виховувати в учнів почуття любові до природи, вміння цінувати дружбу, бажання навчатися, пізнаючи нове.
Очікувані результати:
Тип уроку: комбінований з використанням комп’ютерних методик та елементів критичного мислення
Обладнання: презентація до повісті, дидактичні матеріали.
Епіграф уроку: Все, що рідне, хай нам буде
Найдорожче і святе,
Рідна віра, рідна мова,
Рідний край понад усе!
Ю. Шкрумеляк
Хід уроку
1. Організаційний момент. (Звучить музика. На проекторі малюнок хлопчика, який дивиться вгору на гусей-лебедів)
Вчитель. На околиці села стояла невелика сільська хата. Одного разу біля тину стояли хлопчик та дідусь. Вони підняли голови догори і побачили як летять, курличучи журавлі…
З чим асоціюється у вас приліт гусей-лебедів? (З приходом весни, теплом, ключами, весною, радістю)
Сьогодні ми з вами поринемо у чарівний світ дитинства, спробуємо очами Михайлика подивитися навколо, оцінити і проаналізувати. Перш ніж розпочати роботу над створенням , ми повинні…
2. Повідомлення теми та мети уроку.
Вчитель. Кожен з вас отримав свого гуся-лебедя з написом «Все в твоїх руках». Саме цей символ допоможе вам реалізувати всі свої знання на цьому уроці та отримати гарні оцінки.
3. Актуалізація опорних знань учнів.
1 група. Скласти карту персонажів повісті «Гуси-лебеді летять» М.Стельмаха.

2 група. Знайти спільне та відмінне між повістю О.Довженка «Зачарована Десна» та М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять»
|
Спільне |
Відмінне М.Стельмах |
О.Довженко |
|
|
|
3 група. Що таке символ? Яке значення має образ гусей-лебедів для Михайлика?
Символ – це умовне означення якогось явища або поняття іншим – на основі подібності, з метою стисло й яскраво передати певну ідею.
Значення:
Вчитель. Сьогодні ми з вами будемо працювати над створенням образу Михайлика – головного героя повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять». Формування Михайлика як особистості відбувається завдяки 3 напрямкам, а саме:
Схема формування Михайлика як особистості
5 . Фаза консолідації.
План.
Яку найважливішу життєву цінність мав Михайлик? (Вміння бачити красу. Людина, яка бачить красу, ніколи не образить живого, поспівчуває.)
Гра «Визнач правильне твердження»(потрібно дати відповідь «так» чи «ні».)
6. Домашнє завдання. (Підведення підсумків, створення карти руху гусей-лебедів)
Оціночний лист до уроку по повісті М.Стельмаха
Прізвище учня _____________________________________
|
1. Підбір асоціацій (0,5 бала) |
|
|
2. Випереджаюче домашнє завдання (від 1 до 4 балів) |
|
|
3. Робота над створенням образу Михайлика (3 бали) |
|
|
4. Доповнення до образу Михайлика 2 бали – відповідь повна 1 бал – відповідь неповна |
|
|
5. Лінія цінностей 2 бали – робота біля дошки 1 бал – доповнення чи уточнення |
|
|
6. Виконання додаткового завдання (кожне запитання по 0,5 балів) |
|
|
7. Активність 0,5 балів |
|
|
Всього балів |
|