УРОК-МАНДРІВКА У ЗАХОПЛЮЮЧИЙ СВІТ ПИСЬМЕННИКА ЖУЛЯ ВЕРНА. УСЛАВЛЕННЯ
СИЛИ ЛЮДСЬКОГО ХАРАКТЕРУ В РОМАНІ
«П’ЯТНАДЦЯТИРІЧНИЙ КАПІТАН»
Мета: презентувати творчість Жуля Верна та його роман;
удосконалити усне діалогічне та монологічне мовлення учнів на матеріалі підготовлених ними досліджень; викликати інтерес до пригодницьких творів.
Обладнання: портрет письменника; карта світу; ілюстрації; видання Ж. Верна; фонозапис; роздатковий матеріал; перо, книга, глобус, корабель, скринька.
ХІД УРОКУ
Слово вчителя. Вслухайтеся у цю мелодію. Вона хвилює, вабить, кличе до незвіданого і цікавого. Сьогоднішній урок я хочу розпочати словами О. Григоренка:
«Нам до вподоби мандрувати,
Світ дивовижний пізнавати.
Степи, і гори, і моря…
Тож в добру путь. Пора, пора!»
Минулі уроки дали нам чудову нагоду здійснити мандрівку у просторі і часі. Наш шлях пролягав до острова, де у сімнадцятому столітті, 28 років, 2 місяці і 19 днів жив Робінзон Крузо. Ми побачили як людина змогла вижити у складній життєвій ситуації. Але для цього Робінзону довелося освоїти близько 13 професій.
Знайшли ми на острові ось цю скриньку, але вона порожня, ви маєте наповнити її скарбами, а скарби - це ваші знання.
(робота з роздатковим матеріалом, скаладання пам’ятки тому, хто хоче вижити у складних життєвих ситуаціях; літературна вікторина)
Слово вчителя. Ви чудово впоралися із завданням і ми маємо цілу скриньку скарбів. Ми опустимо її у море, можливо, вона комусь стане у нагоді, а може і врятує життя.
Наші мандрівки ще не закінчилися. Сьогодні, і протягом ще декількох уроків, ми продовжимо з вами мандрувати океанськими просторами, і африканським континентом.
Бесіда з учнями.
Зверніть увагу на предмети які знаходяться на моєму столі (корабель, перо, книга, глобус).
Як вони між собою пов’язані?
Якій людині можуть належати?
Тож з цією людиною ми сьогодні зустрінемося.
Наш шлях пролягає на Північ Франції, провінцію Бретань. На правому березі повноводної річки Лаури розкинувся один із найбільших портів країни- Нант. Звідси не видно моря, але дихання його відчувається скрізь. Пройдімося його набережною, помилуймося мальовничими берегами Лаури, познайомимося з мешканцями. Ось якась книжкова крамниця. Цікаво. Зайдемо? (учні читають назви книжок).
Інсценівка (діалог учителя із продавцем)
-Добрий день, мсьє Мішель.
-День добрий мадам..
-Мсьє, я бачу у вашому магазині безліч книжок з найрізноманітнішими назвами. У мене є багато юних друзів які мріють про пригоди, подвиги, мандрівки. Хочуть стати сильними, мужніми, розумними, чесними та порядними людьми. Допоможіть, будь ласка, вибрати їм книжку.
-О! Вам пощастило, мадам, адже в усіх цих книжках ви знайдете те що шукаєте. Ось, наприклад, «Діти капітана Гранта» (про книжку розповідає учень що отримав випереджальне дослідницьке завдання).
Або інша «Таємничий острів»(розповідь іншого учня). Ось бачите, мадам, ці книжки відповідають найвибагливішим смакам: у них і про кохання й про ворожнечу, подвиги, мандрівки, науку ,природу, знайдете тут і сміх і сльози, але найцікавіше, що всі ці книжки написала одна людина - наш уславлений земляк Ж. Верн.
1 дослідник. Вибачте, але ви помиляєтесь. Жуль Верн зовсім не француз. Він народився у Полоцьку, неподалік від Варшави. Його справжнє ім’я – Юлій Ольшевич. Вільха - старофранцузькою мовою-вернь.
2 дослідник. Жуль Верн - міф. Це колективний псевдонім, під яким писало географічне товариство.
3 дослідник. Не можу з вами погодитись, Жуль Верн- реальна людина. Це англійський капітан, старий морський вовк, який командував кораблем «Сен Мішель».
4 дослідник. Так, так! Жуль Верн- невтомний мандрівник він об’їхав Європу, Азію, Африку, обидві Америки, Австралію й океанію. У своїх романах він зображує тільки власні пригоди та спостереження.
5 дослідник. Ви помиляєтесь, Ж. Верн ніколи нікуди не виїжджав. Він жив у провінції писав романи не виходячи з кабінету. Усе, що він видавав, списано із книг славетних мандрівників та географів.
Слово вчителя. Легенди оточували його завжди, але він не заперечував їх, тільки посміхався. Скромний, можливо, навіть таємничий, він ніколи не говорив про себе. Іноді вказував на карту землі яка висіла в його кабінеті і говорив: «Я вдовольняюся ось цим. Йду слідами своїх героїв. Від справжніх мандрів мені доводилося відмовлятися».
Крім легенд існує і правда про Жуля Верна ( учень дослідник розповідає біографію письменника).
Слово вчителя. Мішелю, я вам вдячна за пораду, і візьму у вас книгу «П’ятнадцятирічний капітан». Я невипадково вибрала цей твір. Герої роману- люди, які вирізняються надзвичайною моральною чистотою, зібраністю, цілеспрямованістю. Сама назва роману натякає на те, що головний герой 15-річний Дік Сенд- людина юна і водночас доросла. Він посідає місце капітана, який загинув у морі під час полювання на кита, та спрямував корабель до Африки, а не до Америки як сподівався, тому що підлий злодій і работорговець Негору вивів з ладу два компаси. Так п’ятнадцятирічний капітан, дружина власника шхуни місіс Уелдон з маленьким сином Джеком та весь екіпаж потрапили у полон до негідників, які збагачувалися за рахунок торгівлі людьми.
Роман- великий епічний твір, що зображує історію багатьох героїв протягом тривалого часу.
Існує багато різновидів роману: пригодницький, географічний, історичний, автобіографічний, фантастичний.
Знайдіть у тексті і зачитайте портрет Діка Сенда.
Що найбільше вражає в його обличчі?
Слово вчителя.
А зараз у нас є можливість познайомитися із самим Діком Сендом.
–Розкажіть про своє походження?
-Я не знаю хто мої батьки. Мене ще немовлям підібрав жалісливий перехожий на ріжку піщаної коси Сенді—Гук у Нью-Йорку.
-Чому вас так назвали? Що означає ваше ім’я та прізвище?
-Ім’я Дік мені дали на честь чоловіка, який мене підібрав, а прізвище- на згадку про місце де він мене знайшов.
-Де ви проживали?
-У дитячому будинку.
-Яку мету ви поставили перед собою?
Стати людиною.
-Що ви маєте на увазі?
- Справжня людина-це людина, яка завжди намагається виконати свій обов’язок, допомогти тим, хто цього потребує, не боїться перешкод і наполегливо йде до своєї мети.
-Яка ваша мрія?
- Стати моряком.
-Що, на ваш погляд, необхідно для того, щоб ваша мрія стала реальністю?
-Наполегливо навчатися і працювати, щоб з часом поєднати теорію з практикою.
-Яку роль у вашому житті відіграла родина Уелдонів та капітан Халл?
-Капітан Халл помітив мене, заприятелював і познайомив мене з Джеймсом Уелдоном, а той віддав до школи у Сан-Франциско.
-Як ви ставитеся до цих людей?
- Я вдячний їм і готовий піти заради них у вогонь і воду.
-Ваше відношення до навчання?
- Я розумію ,що мені потрібно багато знань щоб стати справжнім моряком, а може й капітаном. Особливо я полюбляю географію та історію. Також збираюся вивчити вищу математику і навігацію.
9.Проблемні запитання.
Які якості мають бути у справжнього капітана?
Чим приваблює головний герой?
Чи хотіли б ви мати такого друга як Дік Сенд?
Складання характеристики Діка Сенда
План характеристики
1.Ім’я героя.
2.Вік.
3.Походження.
4.Професія.
5.Портрет.
6.Риси характеру.
7.Ставлення інших персонажів до автора.
8.Моє ставлення до героя.
Можлива відповідь
Діку Сенду усього 15 років. Доля була до нього суворою: він був знайдою, ім’я йому дав перехожий, який відніс хлопчика до притулку. Але коли він підріс, містер Уелдон звернув увагу на кмітливого хлопчика й надав йому можливість навчатися. Але негаразди переслідували юнака. Сміливість, рішучість, дозволяли йому діяти швидко. Чуйність і відданість спонукали юнака піклуватися про інших.
Діка Сенда більшість героїв поважають, сподіваючись на його силу й розум, і лише Негоро й Гаріс вороже ставляться до капітана, бо він стає на заваді їхнім підступним планам.
Мені подобається цей герой своєю сміливістю, відповідальністю. Він викликає повагу ще й тому, що в наш час 15-річні хлопці лише вчаться в школі. Вони залежать від батьків, часто не самостійні, не мають змоги проявити свої якості характеру у таких романтичних пригодах та небезпечних подорожах, в яких побував Дік Сенд. Але бути відданим, чуйним, сміливим, рішучим можна й у звичайному житті, треба лише прагнути цього.
Слово вчителя.
Ось ми з вами познайомилися з головним героєм. Це звичайна людина, якій притаманні розум, людяність, справедливість. Дік Сенд здатний долати труднощі, небезпеку, заради інших. За такими людьми –майбутнє.
10.Підсумок вивченого матеріалу.
12.Домашнє завдання. Прочитати 2-3 розділи роману. Написати твір-мініатюру ,,Чому я хотів би мати такого друга як Дік Сенд?’’ Індивідуальне завдання (історична довідка про работоргівлю).