Урок математики в 1 класі. Тема: " Числа 1 – 10"

Про матеріал

Конспект уроку. Математика 1 клас. Тема: "Числа 1 – 10".

(«Математика. 1 клас. Навчальний зошит» С.О. Скворцова, О.В. Онопрієнко)

Перегляд файлу

                                                                Писаренко Анна Володимирівна,                                                                 вчитель початкових класів 

                                                                КЗ «ХЗОШ № 135 ім. К.Ф. Ольшанського»

 

Урок математики в 1 класі

(«Математика. 1 клас. Навчальний зошит»  автори С.О. Скворцова, О.В. Онопрієнко) Тема. Числа 1 – 10.

Мета. Формувати в учнів поняття числа як кількісної характеристики класу скінчених еквівалентних множин, уявлення про сутність додавання і віднімання; закріплювати знання учнів про числа 1 – 10; уміння складати рівності на додавання і віднімання на основі складу чисел 2 – 10; уміння порівнювати висла за їх місцем в натуральному ряді; поняття попереднього та наступного чисел; продовжувати формувати вміння виконувати додавання та віднімання числа 1; формувати позитивне ставлення до математики;

розвивати в учнів контрольно-оцінювальні уміння, математичні здібності, логічне мислення, математичне мовлення;

виховувати інтерес до математики, товариськість, доброзичливість; прагнення вчитися із задоволенням.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Пролунав дзвінок

І покликав усіх учнів на урок!

Усміхніться один одному, малята,

Щоб приємно всім було нам працювати!

-          У кожного з вас на парті дві квіточки: одна сірого сумного кольору,  інша -  радісних веселкових кольорів.

У кінці уроку з цих квіточок ми створимо букет. Яким він буде, залежить від вас, вашого настрою, вашої роботи на уроці. І подаруємо ми цей букет гостям, які завітали сьогодні на наш урок.

ІІ. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів.

-          На уроці ми повторимо і закріпимо свої знання про числа від 1 до 10, порядок їх слідування при лічбі, будемо узагальнювати знання про склад чисел, про математичні операції та дії, підведемо підсумок своєї роботи.

 

(НА ДОШЦІ ЗАПИСИ)

ПОВТОРЮЄМО              ЗАКРІПЛЮЄМО                ПІДСУМОК

         1 - 10

-          І допоможуть нам у цьому наші гості – лісові мешканці, які вчаться у лісовій школі і дуже люблять математику.

-          Хто ж це? Ви дізнаєтеся, відгадавши загадки.

ІІІ. Актуалізація опорних знань і способів дії.

 Загадка про сороку Хто це у ліску стрекоче, Всі новини знати хоче? Це хитренька, білобока

З чорним хвостиком … (сорока) (малюнок вчитель вивішує на дошці)

 

матеріал.

1.        «Геометрична хвилинка»

 

ПОВТОРЮЄМО                      ЗАКРІПЛЮЄМО               ПІДСУМОК

          1 - 10

 

-          Якого кольору пряма лінія?

-          Якого кольору промінь?

-          Чим промінь відрізняється від прямої? - Чим відрізок відрізняється від прямої?

-          Скільки їх?

-          Що можете про них сказати?

Підсумок: 

-          Молодці, ви добре знаєте геометричний матеріал. Гарно працювали.

 

-          Разом із сорокою до нас завітав …

Загадка про їжачка Гостроносий і малий, Сірий, тихий і незлий. Вдень ховається. Вночі Йде шукать собі харчі.

Весь із тонких голочок.

Як він зветься? (їжачок)

(малюнок вчитель вивішує на дошці після сороки)

-          Їжачок записав цифри. Подивіться, як він це зробив.

-          Відкрийте навчальні зошити.(с.76) Знайдіть № 1.

-          Які цифри написав їжачок? (1, 2, 4, 7, 8)

-          Покажемо їжачку, як ми навчилися писати ці цифри.

 

2.        «Каліграфічна хвилинка»

-          Записуємо цифри 1, 2, 4, 7, 8 (на дошці і у зошитах) - Для чого потрібні цифри?

-          Які числа їжачок ще не навчився позначати цифрами? (3, 5, 6, 9)

-          Давайте навчимо його їх писати. (письмо цифр)

 

ПОВТОРЮЄМО                   ЗАКРІПЛЮЄМО                ПІДСУМОК

       1 - 10

Завдання їжачка:

-          Назвіть числа від 1 до 10 у порядку збільшення, у порядку зменшення.

-          Назвіть числа більші за 7 і менші, ніж 10;

-          більші за 1 і менші, ніж 6;

-          менші за 8 і більші, ніж 2; -менші, ніж 10.   Підсумок: 

-          Молодці,  діти.  Завдяки завданням їжачка, ви повторили порядок слідування чисел при лічбі, красиво написали цифри, що позначають числа від 1 до 10.

ІV. Закріплення вивченого. Формування умінь і навичок 1.Закріплення знань учнів про попереднє і наступне число - У їжачка є друг. Загадка про ведмедика

По діброві він блукає, 

Мед, малинку там шукає, А прийде зима - в барліг Він заляже на нічліг. В сні сопітиме малятко, Волохате...

(Ведмежатко)

(малюнок вчитель вивішує на дошці після їжачка) Фронтальна робота учнів

-         Ведмедик пропонує вам зіграти в його улюблену гру - доміно. № 2

-         Та який же він хитрун. «Сховав» за аркушами числа. Але підказує, що це – наступні до даних числа.

-         Яке це наступне число? Як його одержати?

          (виконання № 2 усно)

-         Як одержати число,  попереднє до даного?

-         Як ще називають наступне і попереднє числа?(«сусіди»)

-         Ці знання допоможуть вам при виконанні завдань друзів, які люблять гратися  разом.

 

 

2. Формування вміння додавати і віднімати число 1

Загадка про вовка

Гострі зуби, сильні лапи

Дуже схожий на собаку,  І полює дуже ловко, 

Що, впізнали, друзі, ... ?

(Вовка)

-         За ким любить ганятися вовк? (за зайчиком)

-         Від кого ще тікає зайчик? (від лисички)

(малюнки вчитель вивішує на дошці після ведмедика)

-         Вовченя, зайчик та лисичка пропонують позмагатися. Який ряд швидше виконає завдання № 3, той переможець.

Працюємо в парах  

-         Перевіряємо. Називаємо «сусідів» числа, читаємо рівність. Визначаємо ряд – переможець. Підсумок:

-         Молодці, швидко впорались з цим завданням.

-         Повторимо правила:

Один додаю, «сусіда» справа впізнаю - це наступне число!

Один віднімаю, «сусіда» зліва називаю – це попереднє число!

 

ПОВТОРЮЄМО                    ЗАКРІПЛЮЄМО             ПІДСУМОК

         1 - 10

                    

                + 1       - 1

3.     Фізкультхвилинка

4.     Формування вміння додавати і віднімати число 1.     Завдання для допитливих і спостережливих - Подобається обчислювати рівності на +1 і – 1  Спритному майстеру у стрибках: На деревах, по гілках.

Загадка про білочку Вся руда, пухнастий хвіст, Рідний дім для неї – ліс.

(Білка)

(малюнок вчитель вивішує на дошці після лисички)

 

-         Білочка по деревах стрибала, листочки зачепила, «впали» вони на вирази і закрили числа.

-         Це завдання для допитливих і спостережливих.

 

Індивідуальна робота учнів              на картках А4 1- 2 стовпчик – 1учень;

                                     3- 4 стовпчик – 2 учень.

 

5.     Розвиток в учнів контрольно – оцінювальних умінь.

 

-А от хто багато робить помилок при +1 і -1, так це…

Загадка про ворону Чорний хвіст, жилетка сіра, Дзьоб міцний і гарні крила. Чи присяде, чи летить,- «Кар, кар, кар!» - усе кричить.

(Ворона – родичка сороки)

(малюнок вчитель вивішує на дошці після білочки)

-         Допоможемо вороні виправити помилки. 

 

Фронтальна робота учнів

-         Виконуємо завдання № 5. 

-         Коментуємо яка рівність істинна, а яка хибна. Виправляємо помилки.

-         Про що забуває ворона?

-         Які поради їй дамо?

-         Перевіримо, як учні впорались із завданням білочки.

(на дошці картки А4, виконані учнями; пояснення міркування) Підсумок:

-         Молодці, ви довели, що вмієте правильно і швидко обчислювати вирази на +1 і -1, не боїтеся труднощів, працюєте уважно – знаходите і виправляєте помилки.

6.     Закріплення вивченого про операції об'єднання та вилучення.     Завдання на вібір виразу та схеми до малюнка

 

Загадка про бджілку

Ти солодке полюбляєш?

Ну тоді про мене знаєш! Я над квітами літаю,

Друзів медом пригощаю. Не велика й не мала, А зовуть мене ...

(Бджола)

(малюнок вчитель вивішує на дошці після ворони) - А чи можна їсти багато солодкого? Чому?

-         Бджілка пропонує пригадати, що означає операція об'єднання?  Якій арифметичній дії відповідає? Наведіть приклад.

-         Що означає операція вилучення? Якій арифметичній дії відповідає? Наведіть приклад.

-         Виконаємо завдання № 6.

-         Назвіть першу множину. 

-         Скільки синіх лебедів? Скільки чорних? А скільки їх всього? 

-         Яку операцію треба зробити? Яку дію виконати? Які числа будемо додавати?

-         Яка схема підходить до малюнка?(схеми на дошці) (аналогічна робота до другого, третього малюнків)

 

ПОВТОРЮЄМО                    ЗАКРІПЛЮЄМО             ПІДСУМОК

         1 - 10

 

      + 1       - 1

 

  

  Схеми до № 6

 

 

 

Підсумок:

-         Молодці, ви правильно виконали всі завдання бджілки, знаєте, що             об'єднанню відповідає дія… «+», а вилученню  – дія… «-».   

   об'єднати    вилучити

 

+

 

7.     Закріплення  знань учнів про склад чисел 9 і 10.                                                          

-         Ще одне завдання підготували для вас лісові мешканці. 

Загадка про метелика

Хто крилатий, гарний, гожий,

На красиву квітку схожий, Має довгий хоботок, П’є нектар ним із квіток?

(Метелик)

     (малюнок вчитель вивішує на дошці після бжділки)

-         Метелик пропонує закріпити  знання складу чисел 9 і 10.

 

 

ПОВТОРЮЄМО                    ЗАКРІПЛЮЄМО             ПІДСУМОК

          1 - 10

    об'єднати     вилучити

 

+

                                      

  

  Схеми до № 6

 

      + 1       - 1

    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10         

                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

8

 

5

 

1

 

4

 

 

 

3

 

2

 

7

 

6

 

(Учні виходять до дошки ланцюжком, заповнюють таблиці та записують пропущені числа в рівностях. Аналогічна робота в зошитах. )

(множина)

-   На скільки підмножин можна її розбити? Назвіть їх.

-   Хто з цих тварин найменший? А хто найбільший? Як це можна показати за допомогою відрізків? Лисичка та вовк однокові на зріст. Як показати?

-   Що ви повторили завдяки звірятам, пташкам та комахам, підведемо підсумок.

 

 

 

                                                                                    

ПОВТОРЮЄМО            ЗАКРІПЛЮЄМО             ПІДСУМОК  

1   - 10              

 

    об'єднати     вилучити

 

+

                                                                                         1  2   3   4   5   6   7   8   9   10

                                                                                                 

                                                                                               + 1       - 1

 

 

 

  Схеми до № 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

8

6

5

7

1

2

4

3

 

 

 

1

3

4

2

8

7

5

6

 

 

8

7

9

4

5

3

6

1

2

2

3

1

6

5

7

4

9

8

-   Ви молодці, дуже гарно працювали, старалися, виконали правильно всі завдання, підвели підсумок уроку.

-   Чи отримали ви задоволення від своєї роботи? 

-   Будь ласка, візьміть квіточку, яка відповідає вашому настрою на уроці і поставте її у кошик.

-   Який же вийшов у нас букет. Красивий, веселковий! Подаруємо його нашим друзям, хай і у них завжди буде гарний настрій. 

Урок закінчено.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Мардеросова Лариса Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pdf
Додано
7 травня 2020
Переглядів
1437
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку