Урок - гра
Тема. Частина від цілого
Мета: розвивати практичні навички роботи зі звичайними дробами; закріпити вміння застосовувати вивчені правила при обчисленні, порівнянні, читанні дробів, знаходити частину від числа та числа за його частиною; активізувати розумову діяльність учнів через різноманітні форми роботи; вдосконалювати вміння учнів розв’язувати задачі; розвивати логічне мислення, пам'ять, творчу уяву, увагу; підвищувати інтерес до математики; виховувати спостережливість, старанність, охайність, любов до природи, рідного краю.
Хід уроку
Вчитель:
Холодно в полі, в саду, на городі, (слайд)
Осінь мандрує по нашій господі.
Тепло і затишно в класі у нас,
Доброго дня, я вітаю всіх вас!
Емоційне налаштування дітей
Вправа «Самоналаштування»: (слайд)
Діти: Відчуймо себе часточками колективу, краю, держави, Всесвіту і скажімо:
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці!
Я – творча особистість!
Я бажаю успіхів на уроці і собі, і всім однокласникам.
Предмет математики настільки серйозний, що корисно не нехтувати нагодою робити його трохи цікавим.
(Блез Паскаль)
Математика – справа не тільки розуму, але й фантазії…
(Фелікс Кляйн)
Тому у нас сьогодні не звичайний урок, а урок - гра на закріплення пройденого матеріалу.
Тема нашого уроку “Частина від цілого”. (слайд)
Давайте визначимо цілі нашого уроку:
Пригадати: що означає ціле натуральне число, що таке частина в математиці.
Повторити: визначення термінів "чисельник", "знаменник.
Удосконалити: вміння записувати і читати дроби, порівнювати частини, знаходити частину від числа та числа за його частиною.
Закріпити: вміння застосовувати вивчені правила на практиці.
Сьогоднішню дату ми визначимо математичним шляхом. Назвіть геометричні фігури, які ви бачите на екрані: (ромб, трикутник, прямокутник, пятикутник, трапеція). (слайд)


![]()

Знайдіть суму сторін всіх фігур: 4 + 3 + 4 + 5 + 4 = 20

![]()
(для швидкого обчислення, як можна спростити цей вираз 4*3+8= 20)
Назвіть фігури, у яких однакова кількість сторін.
Пригадайте, як вони називаються. (слайд)
Знайдіть четверту частину від 20.
1/4 від 20 = 20:4=5
Молодці! Ви впоралися з завданням успішно.
Тож сьогоднішня дата - 20 листопада.
Математика - це мистецтво називати різні речі одним і тим же ім'ям. (Анрі Пуанкаре) (слайд)
![]()
![]()
(Діти всі виходять до дошки, де розміщена сторінка з календаря - місяць листопад. До кожної дати прикріплена смужка з питанням, біля питання на зворотньому боці смужки ).
Діти відповідають на питання та відповідно кольору квадратика розміщуються за окремими столами - діляться на групи.
Питання для бліц- опитування:
- Число 20 двоцифрове? Чому?
- Число 20 парне? Чому?
- Число 20 натуральне? Воно ціле?
- Число 20 кругле? Чому?
- З 20 половинок скільки можна скласти цілих предметів?
- Які розряди має число 20?
- Чи в кожному місяці є число 20? Скільки разів в календарі протягом року можна зустріти число 20?
- Яких сусідів має число 20?
- Сумою яких розрядних доданків можна записати число 20?
- Добутком яких чисел можна записати число 20?
- Як по-іншому можна сказати 20 година?
- Чи можна обійтися без числа 20 в житті?
- Частка чисел 20 і 10 скільки дорівнює?
- Скільки разів число 2 вміщується в числі 20?
- Що можна купити 2 десятки? Скільки це штук?
- Скільки разів потрібно додати 20, щоб отримати 100?
Щоб виконати наступне завдання:
- відкрийте конверт № 1;
- зчитайте кюар код за допомогою мобільного телефона; (слайд)
- назвіть предмет, який ви бачите.
Так, це яблуко. Воно допоможе нам при виконанні завдань, а ми дізнаємося багато цікавого про цей корисний фрукт. Пригадаємо, який життєвий цикл проходить яблуко від зернятка до стиглого плода.
Правила роботи в групі (слайд)
Завдання1 (починаємо з маленької зернинки)
Математичний диктант
- Перегляньте відео, запишіть озвучені в ньому числа.
- Після перегляду, колективно оберіть одне число і розкажіть, який цікавий факт з ним пов’язаний.
- Перегляньте числовий ряд, обведіть число, яке відрізняється від усіх інших. (слайд)
- Це дріб - у математиці це представлення чисел або математичних величин у вигляді результату операції ділення.:
- число, яке стоїть над рискою дробу, називають ... чисельником.
- число, яке стоїть під рискою дробу, називають ... знаменником.
Відповіді:
8,5 тис, 5, 65, 1/4, 100, 1, 1,5 кг, 2.
Завдання 2
(продовжуємо слідкувати за життєвим циклом яблучка:
з зернинки пробився паросток, а в нас наступне завдання)
У світі є чимало важких речей, але немає нічого важчого за чотири дії арифметики.
(Беда Достойний) «найученіший серед святих і найсвятіший серед учених»
Знайдіть частину від числа
- Відкрийте конверт № 2.
- Кожний учасник групи виконує самостійно на своєму аркуші одне завдання.
- Якщо залишається ще одне завдання без учасника, обчислення виконують учасники групи разом.
- На екрані знайди відповідність букви і числа. Прочитай закодоване слово. За потреби скористайся нумерацією на яблучку з завданням. (слайд)
і-20, н-10, 0 -9, с-7
Відповідь : осінні.
(фрагмент пісні на слова Вадима Крищенка “Осінні яблука”)
Завдання 3
(Наше яблучко росте. З росточка виросло деревце,
а в нас наступне завдання)
Для вас 3 яблучка : одне – для здоров’я, друге – для розуму і третє – для краси. (слайд)
Відкрийте конверт № 3.
Задача. Знайдіть число за його частиною.
1/5 маси яблука дорівнює 20г.
Яка маса всього яблука? (100г)
Напій, віджатий
З соковитих томатів,
Яблучок стиглих,
Груш засмаглих,
Ягід рубінових.
Він багатий вітамінами.
(Сік)
Шкіра, волосся, нігті – значно покращують свій зовнішній вигляд, при вживанні соку з яблук. Зробити фігуру стрункішою допоможе яблучна дієта.
Завдання 4
(Яблунька вже розцвітає, як і ваші знання, а нас чекає наступне завдання )
Порівняйте частини
- Допоможіть Вінні-Пуху вибрати потрібну тарілку.
- За допомогою яблука та знаків >, < , = порівняйте частини яблук (на парті наклеїні знаки , >, < , = . Діти ставлять по черзі яблуко на потрібний знак, відповідно до нерівністі на екрані).
(слайд) (слайд)
Завдання 5
(А між цвітом в’яжуться перші яблучка, а в нас плідна робота)
Розв’яжіть задачу (слайд)
- Відкрийте конверт № 4.
- Розвяжіть задачу.
- Дайте відповідь на питання задачі.
Ось ми і пройшли життєвий цикл яблучка, ми дісталися стиглого плоду. Яблуко не лише допомогло нам на уроці, яблуко змінило світ.
Цікаво знати: (слайд)
Три яблука, що змінили світ.
Едемський плід: Перші люди, спокушені Змієм, порушили заборону і відчули смак того першого яблука, і були вони вигнані за це з Едемського саду, і почали заробляти хліб свій в поті чола свого, працюючи на землі, не тільки обробляючи ріллю, a й насаджуючи сади…
Яблуня Ньютона: Існує легенда про те, що Ісаак Ньютон відкрив закон всесвітнього тяжіння, нібито, завдяки яблуку. За однією версією легенди, яблуко нібито впало на голову Ньютону і в нього настало "прозріння", а за іншою – яблуко просто впало поряд зі вченим, коли він сидів під деревом.
The Apple : Третє яблуко, яке стало символом сучасної епохи, зображено на логотипі компанії Apple, одного з найбільш впізнаваних і проривних стартапів в новітній історії. Стів Джобс і Стів Возняк, можливо, не перші, хто з допомогою знань зуміли докластися до змін у нашому світі, але зробили це дуже яскраво і оригінально.
Як бачимо, яблуко - це символ знання, це історія, це логотип, це предмет спокуси, це здоровя, це краса... а в наш час -це символ рідної землі, символ подяки.
(слайд)

(м. Дніпро)
Рефлексія
Пригадайте, чи всі цілі уроку нами досягнуті?
Пригадали: що означає ціле натуральне число, що таке частина в математиці.
Повторили: визначення термінів "чисельник", "знаменник.
Удосконалили: вміння записувати і читати дроби, порівнювати частини, знаходити частину від числа та числа за його частиною.
Закріпили: вміння застосовувати вивчені правила на практиці.
Молодці!
-Відкрийте конверт №5
-Візьміть яблуко того кольору, яким ви можете оцінити свою роботу на уроці, наклейте його на яблуню досягнень. Давайте разом оцінимо нашу спільну роботу на уроці.
“Яблуня досягнень” (слайд)

.
Дякую за роботу!