Тема. Число і цифра 7. Утворення числа 7.
Мета: ознайомити дітей із числом і цифрою 7; пояснити утворення числа 7 додаванням 1 до попереднього числа; навчити писати цифру 7; вправляти дітей у лічбі предметів у межах 7;
- розвивати логічне мислення, пізнавальну активність, пам’ять, увагу;
- коригувати зв’язне мовлення;
- виховувати інтерес до цікавої математики.
Обладнання: демонстраційний матеріал: предметні малюнки,картки з прикладами; індивідуальний матеріал: набір цифр, набір геометричних фігур; ТЗН: комп’ютер, мультимедійна дошка, презентація до уроку.
Хід уроку.
I. Організація класу до уроку.
II. Нервово - психічна підготовка.
( Слайд № 1)
Всі почули вже дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп’ята.
Ми урок розпочинаєм,
Математику вивчаєм.
III. Постановка мети і завдань уроку.
(Слайд №2)
- Ми відправляємося з вами до країни математики. Зла чаклунка цієї країни розізлилася на гномів за їхню дружбу з Білосніжкою і сховали бідну дівчинку у високому замку.
( Слайд №3)
- Ми обов’язково повинні допомогти врятувати Білосніжку, виконавши разом з гномами її завдання і дійти до замку злої чаклунки.
IV. Актуалізація опорних знань.
1. Хвилинка мислення. « Скільки?»
(Слайд №4)
(1)
- Веселий Гном нам приніс перше завдання. Нам треба відповісти на питання «Скільки?»
- Скільки лапок у котів? (4)
- Скільки в песика хвостів? (1)
- Скільки вушок у зайців? (2)
- Скільки пальців на руці? (5)
- Скільки крил є у лисиці? (0)
- Скільки жаб літає в небі? (нуль, тому що жаби не літають.)
- Скільки хвостиків у тебе? ( Жарт)
- Що означає число 0? (Нічого,жодного предмета.)
- Добре, ви допомогли першому гному виконати завдання злої чаклунки.
2. Усний рахунок.(Слайд №5)
а) Числовий ряд.
-2 Гном нам приніс наступне завдання.
(2)
(Слайд №6)
- Порахуйте від 1 до 10 і назад.
б) Робота з касами.
- Візьміть картки і утворить числовий ряд: 1, 2, 3, 4, 5, 6.
- Яке число найбільше?
- Яке найменше число?
- Покажіть сусідів числа 3
- Яке число передує числу 5?
- Яке число наступне за числом 5?
б) Лічба предметів за предметними малюнками.
- Білосніжка дуже любить фрукти. А які фрукти ви знаєте?
(Слайд №7)
- Полічить і покажіть відповідною цифрою, скільки яблук на столі ?
(Слайд №8)
- Скільки грон винограду?
(Слайд №9)
-А малинок скільки?
(Слайд №10)
- Скільки вишень?
(Слайд №11)
- Апельсинів скільки?
(Слайд №12)
- Молодці, ви добре впорались із цим завданням!
в) Усне розв’язування прикладів і задач.
(3)
-А 3 гном нам приніс наступне завдання від злої чаклунки. Нам треба розв’язати приклади.
(Слайди №13-16)
- Молодці, ви допомогли і 3 гному виконати завдання злої чаклунки.
3. Геометричний матеріал.
(4)
-А 4 Гном задумався, чи допоможете ви і йому. У нього дуже цікаве завдання. Допоможемо йому?
- Назвіть геометричні фігури: (Слайд №17)
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з геометричним матеріалом.
- А зараз покладіть на парту 6 кружечків. Додайте до них 1 квадрат. Скільки всього фігур стало? Як утворилось число 7?
- Число 7 можна утворити, додавши до попереднього числа одиницю.
2.Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці мі з вами познайомимось з числом і цифрою 7, навчимося її правильно писати і дізнаємося багато цікавого про число 7.
(виставляємо в касах цифру 7)
3.Розглядання та аналіз зразка цифри 7.
- На що схожа цифра 7?
( Слайд №18)
Цифра 7,як кочерга,
В неї, бач, одна нога.
І не треба зволікати -
Цифру сім почнемо ми вивчати!
- Де ви зустрічались з числом 7?
Сім яскравих, кожен знає,
Кольорів веселка має.
( Слайд №19)
-Є сім нот, відомо всім.
( Слайд №20)
- Днів у тижні також сім.
( Слайд №21)
-А які казки з числом 7 ви знаєте? («Білосніжка і 7 гномиків», «Вовк і семеро козенят», «Цветік-семицветік»…)
4. Історична довідка.
- Число 7 в давні часи вважалось чарівним і було оточено великою повагою. Ми часто зустрічаємо число 7 в приказках і прислів’ях: «Сім раз одмір, а один відріж», «Сім п’ятниць на тиждень», «Сім погод у нас надворі : сіє, віє, мутить, крутить рве, зверху ллє, знизу мете».
- Сім вважали магічним числом. Це чарівне число використовувалось в казках і міфах давнього світу. На нашій планеті в свій час було сім чудес світу.
( Слайд №22)
- Нажаль вони з деяких причин вони зникли з обличчя Землі.
Немає прекрасних висячих садів цариці Семіраміди. Згорів Храм Артеміди в городі Ефесі. Зникла скульптура Зевса, гробниця царя Мавсола, Колос Родоський і маяк на острові Фарос. До наших часів дійшло тільки одне чудо світу-це піраміди, які є гробницями єгипетських царів.
- Великий піст у християн також триває сім тижнів.
5. Написання цифри 7.
-А зараз 5 Гном навчить нас правильно писати цифру 7 і виконає з нами деякі завдання у зошиті.
(5)
а) аналіз зразка;
( Слайд №23)
- Цифра 7 складається з трьох елементів: хвилястої горизонтальної лінії, довгої прямої похилої лінії та короткої горизонтальної лінії.
Починаємо писати трохи нижче середини верхньої сторони клітинки ведемо горизонтальну хвилясту лінію праворуч до верхнього правого кута клітинки, потім, не відриваючи руки, ведемо вниз довгу пряму похилу лінію до середини нижньої сторони клітинки. Відірвавши руку, посередині другого елемента проводимо горизонтальну лінію симетрично з двох сторін.
б) письмо цифри 7 в повітрі.
в) письмо цифри 7 в зошиті.
г) числовий ряд;
-З нового рядочка запишіть числовий ряд від 1 до 7.
( Слайд №24)
- На наступному рядочку запишіть числовий ряд від 7 до 1.
6.Пальчикова гімнастика.
( Слайд №25)
Стоїть в полі теремок.
Двері взяті на замок.
Дриг - дрог, дриг - дрог.
Прийшов Котик-коток,
Відчинив ключем замок.
7. Розв’язання задачі.
-А зараз нам ще треба допомогти 5 Гному розв’язати задачу. Допоможемо йому?
- Послухайте задачу.
( Слайд №26)
- Скільки спочатку синиць прилетіло до годівниці? (3)
- Скільки синиць прилетіло потім? (4)
- Що питається в задачі?
- Якщо «прилетіли», якою дією ми будемо розв’язувати задачу?
- Що до чого ми будемо додавати?
- Який приклад треба записати? (3+4=7)
8. Фізхвилинка.
- Білосніжка дуже любила відпочивати і розважатися з гномами. Давайте і ми трохи відпочинемо.
( Слайд №27)
( Слайд №28)
( фізхвилинка під музику пісні « Дівчинка русява»)
- Молодці, ви добре відповідали і весело танцювали.
9. Робота з підручником.
- Нашим гномам на шляху зустрілись круті гори. Допоможемо їх подолати?
- 6 Гном нам пропонує попрацювати з підручником.
(6)
( Слайд №29)
- Відкрийте підручники.
а) ознайомлення з числом та цифрою 7.
- Полічить, скільки кружечків намальовано на доміно справа?
- Число 7 позначається цифрою 7. Ось вона друкована, а ось вона рукописна, яку ми з вами написали.
- Полічить, скільки морквин намальовано в підручнику? (№1)
б) утворення числа 7;
- Було 6 паличок, додали ще одну, стало 7.
Давайте разом прочитаємо приклад, за допомогою якого у нас утворилося число 7.
6+1=7
в) числовий ряд;
- А тепер всі разом порахуємо від 1 до 7 и навпаки.
- Назвіть сусідив числа 6.
г) визначення кількості предметів за малюнком;
- Подивіться на 4 завдання. Самостійно полічить предмети на малюнках і викладіть цифру, яка відповідає кількості предметів.
- Ви добре впорались і з цим завданням.
10. Самостійна робота.
- Ми майже дійшли до замку, щоб врятувати Білосніжку.
(7)
7 Гном радіє, але у нього є для нас є останнє завдання від злої чаклунки.
- Нам потрібно самостійно розв’язати на картках приклади.
1 група
4+2-3 6-5+3
2 група
4+2 5-4
3 група
1+2 3-1
- Молодці, ви добре впорались і з останнім завданням.
VI. Підсумок уроку.
- Ось ми і допомогли гномам виконати завдання злої чаклунки і дібрались до Білосніжки.
( Слайд №30)
- Скільки гномів з нами мандрувало? Давайте їх порахуємо.
- Якому числу був присвячений наш урок?
- Як утворилось число 7?
- Чи сподобалась вам наша подорож?
- Білосніжка вдячна вам за допомогу. До зустрічі в наступній казці.
( Слайд №31)