Урок математики для 1 класу "Лічба в межах 20"

Про матеріал
Вчити учнів називати і записувати числа в межах 20, визначати місце числа в ряду чисел 10 – 20, ознайомити з прийомом додавання і віднімання 1, вдосконалювати обчислювальні навички, формувати вміння розв’язувати задачі опрацьованих видів.
Перегляд файлу

Тема. Лічба у межах 20. Попереднє і наступне числа. Додавання і віднімання     виду 14 + 1; 17 – 1. Розв’язування задач.

Мета. Вчити учнів називати і записувати числа в межах 20, визначати місце числа в ряду чисел 10 – 20, ознайомити з прийомом додавання і віднімання 1, вдосконалювати обчислювальні навички, формувати вміння розв’язувати задачі опрацьованих видів.

 Розвивати логічне мислення, увагу.

 Виховувати почуття любові до природи, бережне ставлення до птахів.

Обладнання. Ілюстрації із зображенням птахів: горобчик, курка, зозуля, лелека, сова, сорока, крук;

сонечко, хмаринки, числові вирази;

галявина, квіти з прикладами на зворотному боці;

предметні малюнки;

кругові приклади, кольорові кружечки з написаними літерами;

кольорове намисто;

геометричні фігури.

 

Хід уроку

  1. Організаційний момент. Привітання.

 

Холодно зараз в лісах і лугах.

Холодно зайчикам, лискам, птахам.

Затишно, тепло в класі у нас.

Друзі мої, я вітаю всіх вас.

 

Діти, в народі говорять: «Добрий гість – дому радість.» Подаруйте нашим гостям усмішку і привітайтеся з ними.

Ми вам раді, наші гості!

І вітаєм щиро вас.

І запрошуєм ласкаво

На урок у 1 клас!

II. Мотивація навчальної діяльності.

 

Сьогодні у нас незвичайний урок!

До нас на гостину поспішає казка.

Наш урок цікавим буде!

     Казку люблять усі люди!

     І дорослі, і малі,

     Тобто й наші школярі.

     Будемо ми працювати,

     Й руку вправно піднімати.

     Казка кличе нас усіх!

     Починаємо мерщій!

За програмою « Крок за кроком» темою  наших центрів в цьому році  є «Чарівний світ казок».

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Казка буде  в нас незвична,

наша казка-математична!

Девіз нашого уроку:

Міркуємо-швидко,

Відповідаємо правильно,

Лічимо-точно,

Пишемо-гарно.

 

А допомагатиме нам сьогодні  герой казки «Біда навчить», яку написала відома українська поетеса Леся Українка.

Саме сьогодні  25 лютого  145 років тому народилась маленька дівчинка Леся, яка потім стала дуже відомою українською письменницею. Справжнє її ім’я Лариса Петрівна Косач.

А який саме герой допомагатиме, ви здогадаєтесь, відгадавши загадку:

Сірі крильця в нього є,

Дзьобом зернятка клює,

Процвірінькав нам «чив-чив»,

З’їв зерно і полетів.

Діти знаходять зображення горобчика серед птахів.

Сьогодні на уроці ми будемо лічити в межах 20, називати і записувати числа, розв’язувати різноманітні приклади і задачі.

 

Отож, жив на світі горобчик. Був він ще дуже маленьким і тому нічого не знав і не вмів. І ось захотів горобчик розуму навчитись. Вирішив він звернутись до курки:

  •        Навчіть мене розуму, ви ж такі розумні!

А курка у відповідь:

  •        Вибачай, серденько, маю і без тебе клопоту. Але я думаю, що дітки допоможуть тобі.
  •        Дітки,  давайте навчимо горобчика лічити.

 

IV. Актуалізація знань учнів.

1.Усний рахунок «Мозковий штурм»:

  •        Порахуйте від 10 до 20.
  •        Порахуйте від 20 до 10.
  •        Яке число складається з 1 дес. і 3 од.?
  •        Яке число передує числу 19?
  •        Яке число слідує за числом 15?
  •        Скажіть сусідів числа 17.
  •        Яке число на 2 більше, ніж 10?
  •        Яке число на 1 менше, ніж 20?
  •        Я думаю, що наш герой вже навчився трішки рахувати. Але цього йому виявилося мало.

 

  1. Знаходження невідомого компоненту дії.

 

Подякував горобчик та й полетів у гай. А там сидить на калині дуже цікава пташка. А хто, спробуємо здогадатись.

Хтось гнізда свого не має,

Яйця іншим підкладає.

Та у лісі в холодку

Все співа: «ку-ку, ку-ку».

Діти знаходять зображення зозулі серед птахів. Ознайомлення з інформацією про зозулю.

Зозуля ніколи не будує гнізда. Вона підкладає свої яйця в гнізда інших птахів. А відбувається це так. Самець відвертає увагу птахів з того чи іншого гнізда. А самка в цей час відкладає яйце в чуже гніздо, викидаючи яйця господарів. За літо зозуля встигає прилаштувати в чужих гніздах до 20 своїх яєць. Через 12 днів вилуплюється зозуленя, а за ним і пташенята господарів гнізда. Зозуленя викидає з гнізда інших пташенят. Воно дуже ненажерливе. Не дивлячись на це, зозуля – корисний птах. Вона живиться комахами-шкідниками. За годину зозуля з’їдає майже 100 волохатих гусениць шовкопрядів – шкідників лісу, яких інші птахи не їдять.

 

Отож звернувся горобчик до зозулі:

  •        Тітонько, що я вас проситиму. Навчіть мене розуму.

Зозуля йому у відповідь:

  •        Я засмучена. Бачиш, хмари насунули, сонечко закрили. Що ж буде?
  •          Діти, а що може статися, якщо хмари закриють сонечко?
  •          Для чого потрібне сонечко?

Допоможемо зозулі? Щоб розійшлися хмаринки, і сонце засвітило, потрібно, знайти невідоме число і виконати обчислення.

10  + …= 12                   … + 8  = 18

14  - … = 10                   17 - … = 7

Діти розв’язують приклади і звільняють сонечко від хмаринок.

Знову засвітило сонечко. Зозуля з учнями допомогла горобчику дізнатися назви компонентів дій додавання та віднімання. ( Усне повторення).

Ось і  ще трошки порозумнішав наш горобчик та й полетів далі.

 

3. Хвилинка позитивного мислення.

Вправа «Ми птахи!» Уявіть себе пташечкою! Які у вас побажання?

З чим би ви хотіли звернутись до людей? Про що б хотіли попросити, передати їм?

 

  1. Актуалізація опорних знань     

 Полетів горобчик на болото. А там поважно ходить птах.

Відгадайте, хто це?

Довгі ноги, довгий ніс,

Прилетів – обід приніс:

Смачних жабеняток

Для своїх маляток.

Діти знаходять зображення лелеки серед птахів. Ознайомлення з інформацією про лелеку.

Лелеки – перелітні птахи. На зиму вони відлітають в теплі краї, а саме в Африку. Прилітають до нас в березні. В кінці квітня – на початку травня самка відкладає 3-6 яєць. Яйця насиджують обидва птаха протягом 33 днів. Близько двох місяців батьки турбуються про пташенят, годують їх, приносять воду в дзьобах, під час спеки роблять їм душ, поливаючи водою. Здавна лелеки користуються любов’ю і повагою у людей. Їх називають носіями щастя. Про них складено багато прислів’їв, легенд і пісень, адже вони являються народними символами України.

Де лелека водиться – там щастя родиться.

Отже, ходить бузько по болоті, та й жаб ловить. Підлетів горобчик до нього і каже несміливо:

  •        Пане, навчіть мене розуму. Ви ж такі розумні.
  •        Гаразд, але спочатку нехай дітки тобі допоможуть виконати певне завдання.
  1. Каліграфічна хвилинка.

      Що ви знаєте про число 15?

Написання числа 15.

Запишіть число 15, розклавши його на розрядні доданки.

  1. = 10 + 5
  1. Робота з підручником.

Ст.97 завдання №1.(Запис у зошитах).

Молодці. Я думаю, що з вашою допомогою горобчик ще більше навчився розуму.

  1. Робота над задачею.
  •          Діти, скажіть, будь ласка, для чого живим істотам потрібна їжа?
  •          Отож і наш лелека також потребує їжі. Уважно послухайте задачу.

За день лелека може з’їсти близько 10 жаб і 7 мишей. Скільки всього тварин з’їдає він за день?

Отже пояснюємо задачу за пам’яткою .

  1. Мені відомо…
  1. Треба дізнатися…
  1. Пояснюю розв’язання...
  1. Розв’язую …
  1. Відповідаю …

 

Мені відомо:  що лелека за день може з’їсти 10 жаб і 7 мишей.

    Треба дізнатися: Скільки всього тварин з’їдає він за день?

Пояснюю розв’язання: цю задачу будемо розв’язувати  дією додавання, тому що треба дізнатися суму.

Розв’язую: до 10 додати 7 дорівнює 17.

Відповідаю:17 тварин з`їв лелека.

Давайте запишемо цю задачу у зошит.

  •        А тепер змініть запитання до задачі так, щоб розв’язування було за допомогою дії віднімання.(Усно).

Горобчик наш вже й крильця розпрямляє, ой багато він вже знає…

Але хоче знати ще більше!

                                         Щось стомились ви сидіти,

треба трошки відпочити!

V.  Фізкультхвилинка.

Швидко, діти, підлетіли,

Мов горобчики малі.

Руку вправо, руку вліво

Всі дружненько розвели.

А тепер, до сонця руки

Й на носочки піднялись.

Руки в боки, два підскоки,

Всі прогнулись, підвелись,

Як горобчики, присіли,

Поклювали зернечко.

Піднялись і полетіли,

Усміхнулись сонечку.

VІ. Вивчення нового матеріалу.

Полетів горобчик до сови.

Діти знаходять зображення сови серед птахів. Ознайомлення з інформацією про сову.

На Україні налічується близько 13 видів сов. Птахи облаштовують гнізда в дуплах старих дерев, тріщинах скель, рідше - на горищах будинків. Самка відкладає 2 - 6 яєць і 30 днів їх висиджує. Пташенята стають дорослими через 35 - 40 днів.

  •        Пані, навчіть мене розуму!  Всі говорять, що ви такі мудрі.
  •        Не заважай мені думати! Вітерець подув і витер деякі числа. Допоможи мені вставити пропущені числа.

…, 2, …,4,…,6,…, 8,…,10.

11,…,13,…, 15,…,17,…,19,…

Отже, додаючи до числа одиницю, ми отримуємо … (наступне число).

І навпаки, віднімаючи одиницю, ми отримуємо…(попереднє).

 

14 + 1 =    20 – 1 =

16 – 1 =             18 + 1 =

Молодці. Я думаю, що тепер ніхто не буде помилятися, додаючи або віднімаючи 1.

Дуже мудра сова сказала на прощання  горобчику : «Мудрим ніхто не вродився, а навчився».

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

А тепер давайте це перевіримо, чи навчилися і ми, обчислюючи кругові приклади.

 

Ох і приклади оці!

Яка відповідь в кінці,

З того треба починати!

Як цікаво рахувати!

(Відповіді закриті кольоровими кружечками з написаними літерами на зворотному боці).

10 + 3 – 1 =1 2(м)  20 – 10 + 7 = 17  (ц)

16 – 6 + 1=11 (л)  11 - 1 + 5 =15   (о)

15 - 5 + 10 =20 (д)  12 - 2 + 6 = 16  (о)

17 – 1 – 6 =  10 (і)

  •          Молодці. Ви чудово розв’язали ці приклади.
  1. Вправи на розвиток уваги, пам’яті..

Полетів горобчик далі. Аж дивиться, на гіллі сидить сорока-білобока та так скрекоче, аж очі заплющила.

Діти знаходять зображення сороки серед птахів.

  •        Доброго дня, паняночко! Я б вас просив, щоб ви мене розуму навчили.
  •        Гаразд, але бачиш, у мене порвалося намисто. Допоможи мені знайти загублені намистинки. (Діти розглядають послідовність кольорових намистинок, називають, які намистинки загублені і прикріпляють їх).
  •        А зараз давайте пограємо в гру «День і ніч».

На слово «день» ви розглядаєте малюнок з фігурами. На слово «ніч» - заплющуєте очі. (В цей час вчитель міняє малюнок, змінивши одну фігуру на іншу.) На слово «день» ви розглядаєте малюнок і називаєте, що змінилось.

  •          Чудово. Ви всі дуже уважні і спостережливі.

 

  1. Робота з геометричним матеріалом.

Подякував горобчик за таку чудову гру і полетів у поле. А там поважно ходить чорний крук.

Діти знаходять зображення крука.

  •        Навчіть мене розуму! Звернувся він до крука. Я вже давно його шукаю, та ніяк не знайду.
  •        Розум, молодче, по дорозі не валяється, не так-то його легко знайти.

Уяви собі, що я прожив довше життя, ніж ти.

Візьміть лінійку та накресліть відрізок довжиною 1 дм. (Це буде уявна лінія мого життя).

1дм =10 см

А ти ще такий молоденький, що зміг уявно  поки що прожити лінію життя на 7 см коротше. 

10 -7 = 3 (см)

Накресліть відрізок довжиною 3 см.

На останок крук дав нашому горобчику ще одну пораду : «Не ловити гав!»

-Як ви це розумієте?

VІІІ. Підсумок уроку.

  •          Як ви думаєте, діти, чи навчився наш горобчик розуму?
  •          А чого ви навчилися разом з горобчиком?
  •          Я щиро дякую вам за допомогу горобчику і роботу на уроці.

 

Всі ви діти молодці,

Гарно працювали!

Але дзвоник пролунав,

Він мені і вам сказав,

Що урок вже час кінчати,

Треба йти відпочивати.

docx
Додано
1 листопада 2025
Переглядів
279
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку