Із досвіду роботи вчителя
початкових класів (НУШ)
Марганецької СЗОШ
І - ІІІ ступенів № 9
з поглибленим вивченням
окремих предметів
Марганецької міської ради
Дніпропетровської області
ПОСТОЄНКО ОКСАНИ
ОЛЕКСАНДРІВНИ
Урок математики в 3 класі (за підручником В.Г. Бевз, Д. В .Васильєва , (ч.2), К.: Видавничий дім «Освіта», 2020.)
Тема. Ділення трицифрового числа на одноцифрове (крок 37)
Мета:
Обладнання: підручники, мультимедійна презентація, ребус, набори цеглинок LEGO (на кожного учня), ілюстрований матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична, мовно-літературна .
Хід уроку
І.Вступна частина
1. Організація класу
Учитель:
Лиш дзвінок на урок продзвенить,
Стане кожен серйозним в ту мить,
Бо роботи багато у нас.
І активно працює весь клас.
2. Вправа « Очікування»
Учні озвучують свої очікування від уроку, починаючи фразою « Я очікую….».
3. Усні обчислення.
а) усне розв’язування задач № 513( с.72).
Вправа «Будуємо різнокольорову вежу» (у кожного учня набір із 4 цеглинок LEGО: червона, синя, зелена, жовта).
Створення ігрової ситуації
Учитель:
( Запис на слайді:)
червона |
синя |
зелена |
жовта |
100 |
250 |
40 |
300 |
|
|
|
|
|
100 |
червона |
40 |
зелена |
|
300 |
жовта |
|
250 |
синя |
|
|
б) Каліграфічна хвилинка
- Пропишіть каліграфічно число 40.
в) Математичний диктант
Завдання: запишіть у рядок тільки відповіді.
Зміст диктанту
Перевірка роботи (взаємоперевірка в парах).
Відповіді: 20, 4, 80, 321, 3, 963, 123, 5. 615.
4. Мотивація навчальної діяльності. Ознайомлення з темою та метою уроку.
а) Робота з підручником над завданням № 509, с.72. (усно)
-Наш помічник – Поспішайко, використовуючи відповіді математичного диктанту склав такі рівності за допомогою дії множення:
20 х 4 = 80 321х 3 = 963 123 х 5 = 615
- Вивчаючи матеріал у 2 класі, ми дізналися, що дія множення
завжди пов’язана з дією ділення. Отже, до рівності на множення можна скласти 2 рівності на ділення.
- Розгляньте записи завдання № 509, поясніть, як Поспішайко виконав ділення.
- Діти, як ви думаєте, чим ми будемо займатися на уроці? Що нового вивчати? ( Відповіді учнів).
б)Повідомлення завдань уроку
- Сьогодні ми продовжимо вивчати усні прийоми ділення трицифрового числа на одноцифрове, будемо розвивати вміння розв’язувати задачі та числові вирази, застосовуючи алгоритми.
ІІ. Основна частина
1.Актуалізація опорних знань учнів
а) Робота з підручником над завданнями № 510, 511 на с.72 - (усно)
- Уважно розгляньте вираз 963 : 3. Скільки цифр містить частка від ділення трицифрового числа на одноцифрове?(Три цифри, бо 963 : 3 = 321.)
-Подумайте, а чи можна в результаті ділення трицифрового числа на одноцифрове отримати двоцифрове число?
Поспішайко пропонує усно обчислити такі вирази.
Запис на слайді:
180 : 9 = 20 160 : 2 = 80 120: 4 =30
- Які трицифрові числа обрав Поспішайко? (Круглі, бо вони закінчуються нулем.)
Висновок : якщо кругле трицифрове число поділити на одноцифрове, то в результаті ділення у частці отримаємо двоцифрове число.
б) Виконання завдання № 512 (усно) – робота в парах.
-До кожної поданої рівності у завданні № 512 складіть правильну рівність на ділення трицифрового числа на одноцифрове.
Перевірка роботи. Запис на слайді:
425 х 2 = 850 241 х 3 = 723 184 х 4 = 736
850 : 2 = 425 723 : 3 = 241 736 : 4 = 184
2. Формування вміння розв’язувати числові вирази шляхом розкладання діленого на розрядні доданки
Виконання завдання № 514 ( письмово) за алгоритмом № 1:
а)вирази 363 : 3 505 : 5 426 : 2 - розібрати колективно;
б)вирази 448 : 4 339 : 3 642 : 2 – самостійна робота в зошитах.
Перевірка роботи.
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати –
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідайте,
Швидко втому проганяйте.
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.
3. Розвиток уміння розв’язувати задачі
а) Робота над розв’язанням задачі № 515 ( письмово).
- Прочитайте умову задачі.
- Що відомо? Яке запитання в задачі? Що позначають числа 848 і 4?
- Якою дією дізнаємося, скільки метрів дроту відмотали у кожен моток?
(Діленням). Яким способом знайдемо значення виразу 848 : 4?
(Будемо працювати за алгоритмом № 1).
б)Учні самостійно записують розв’язування задачі в зошит:
848 : 4 =212 (м)
Відповідь: у кожний моток відмотали 212 метрів дроту.
4. Формування вміння розв’язувати числові вирази шляхом розкла-
дання діленого на зручні доданки.
а) Виконання завдання № 517 с. 73 (розібрати усно).
- Розгляньте зразок виконання завдання № 517.
- Поспішайко задумався: чи можна розв’язати вираз 297 :7
шляхом розкладання діленого на розрядні доданки? Чи зручно
використовувати цей спосіб? Чому?
б) Знайомство з правилом ( с.73)
- А Мрійниця запропонувала новий спосіб. Прочитаємо правило на с. 73
у завданні № 518.
Це кроки алгоритму № 2 (прийом ділення трицифрового числа на одноцифрове шляхом розкладання діленого на зручні доданки):
5. Первинне закріплення. Виконання завдання № 519 (3 вирази) з коментуванням (письмово).
168 : 6 = (120 + 48): 6 = 120 : 6 + 48: 6 =20+ 8 =28;
144 : 8 = (80 + 64) : 8 = 80 : 8 + 64 : 8 =10 + 8 =18;
265 : 5 = (250 + 15) : 5 = 250 : 5 + 15 : 5 = 53
ІІI. Заключна частина
розв’язати письмово задачу № 516 на с.72 підручника,
вирази № 519 (126 : 7, 375 : 5; 448 : 8; 378 : 6) - письмово обчислити, користуючись алгоритмом № 2 (правило на с.73).
2.Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
- Чи сподобався вам урок? Чи справдились ваші очікування?
- Що нового дізналися, чому навчилися?
- Що найкраще виходило? У чому спіткали труднощі?
- Я вам дякую за чудову роботу,бо ви не просто відповідали, а міркували;
дружно і завзято працювали.