Математика
1 клас
Розділ Табличне додавання і віднімання чисел в межах 10
Тема: Таблиці додавання і віднімання числа 5.
Задачі на збільшення і зменшення числа на кілька одиниць.
Обчислення значень виразів.
Мета. Вчити застосовувати прийоми додавання і віднімання числа на основі
порядку слідування в натуральному ряді, частинами, на основі
переставного закону додавання та на основі взаємозв’язку дій
додавання і віднімання; вправляти в складанні й розв’язуванні задач
на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць. Розвивати
мислення, уяву, математичне мовлення, уміння оцінювати результати
власної праці. Виховувати почуття взаємодопомоги, дружби.
Обладнання. Малюнки Фіксиків .Демонстраційні картки з зображенням
цифр, роздатковий матеріал, предметні малюнки, індивідуальні
лічильні набори, набори геометричних фігур.
Тип уроку. Урок формування нових умінь та навичок
Хід уроку.
І. Психологічна настанова
Продзвенів дзвінок, починаємо урок.
Працюватимемо старанно, щоб почути укінці,
Що у нашім першім класі
Діти просто МОЛОДЦІ!
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні до нас на урок завітали казкові гості. Хто? Про це ви дізнаєтесь, коли виконаєте завдання. Потрібно поставити числа в порядку спадання і прочитати напис на зворотному боці карток.
- Діти, а хто такі Фіксики ?
- Фіксики – маленькі казкові чоловічки, які живуть усередині техніки та
виправляють її несправності. Більшість із них навчаються у школі Фіксиків
і є дуже старанними, розумними та кмітливими. Та прийшли до нас вони
не просто так, принесли з собою завдання, які ми маємо виконати.
(Малюнки Фіксиків).
- Щоб урок наш пройшов цікаво і з задоволенням ми будемо:
Міркувати швидко,
Відповідати правильно.
Лічити точно,
Писати гарно.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
3.1. Усний рахунок.
- Фронтальна робота. Упізнай числа за описом. (Технологія «Режим динамічних поз». Проводиться стоячи.)
- Це число стоїть між числами 5 і 7.
- Це число наступне до числа 9.
- Це число попереднє до числа 2.
- Якщо до цього числа додати 1, то буде 8.
- Якщо від цього числа відняти 1, буде 4.
- Як називаються числа при додаванні? А при відніманні?
- Прочитайте рівності, у яких I доданок 4, II доданок 2, у яких значення суми 10.( на дошці записані рівності)
4+2=6 3+4=7
5+4=9 7+2=9
8+2=10 4+3=7
одному класі з Сімкою, і вважається найрозумнішим фіксиком в місцевій школі. Йому немає рівних, коли справа стосується вирішення складних завдань.
3.2. Гра « Заповни порожні квартири» (склад числа).
(Кілька учнів виконують завдання біля дошки, а решта грає в гру «Моє улюблене число»)
6
3.3 Інтерактивна вправа «Мікрофон» Гра «Моє улюблене число»
IV. Повідомлення теми та завдань уроку.
молодший брат Сімки. За людськими мірками йому 5 років. Він привітний і безпосередній. Нулику часом не вистачає знань і досвіду, що не заважає йому мати власну думку. Нулик часто потрапляє у важкі ситуації, з якими сам не може впоратися. Ось і зараз він прийшов до нас на урок не перевірити знання, а разом з вами вивчити таблиці додавання та віднімання числа 5. А також повправлятися у складанні та розв’язуванні задач на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць.
V. Опрацювання нового матеріалу.
5.1. Робота за підручником.
- Діти, пояснимо Нуликові, як складено таблиці додавання і віднімання
числа 5 на с.65 підручника.
5.2. Усне розв’язання віршованої задачі з використанням індивідуального лічильного матеріалу.
- А тепер , разом з Нуликом, розв’яжемо задачу.
На весняний бережок
На зелений килимок,
Поспішайте, любі діти,
Рахувати перші квіти!
Три – на березі одному…
П’ять – на березі другому…
Нумо, діти, скільки квітів
На лузі весняному? (3 + 5 = 8)
(Звернути увагу дітей на те, що запам’ятати цей приклад дуже легко, тому, що ми вже вчили таблицю додавання числа 3. Можна рахувати й так 5 + 3 = 8)
VI. Фізкультхвилинка.
VIІ. Розвиток і закріплення математичних знань.
А перед цим давайте підготуємо до письма наші пальчики.
7.1. Пальчикова гімнастика.
7.2. Хвилинка каліграфії.
- Хто з вас знає скільки всього Фіксиків навчається в школі? (5)
- Напишемо каліграфічно рядок цифри 5. (Нагадати алгоритм написання цифри 5)
7.3. Самостійна робота. (Завдання 2 на с.65 підручника)
Самостійно попрацюємо,
порахуємо, поміркуємо.
- Обміняйтеся зошитами і перевірте, чи правильно виконав завдання ваш сусід по парті.
7.4. Письмове виконання завдань (фронтальна робота).
Виконання завдань на с.35 зошита з друкованою основою.
-Відпочинемо кілька секунд. Вправи для очей.
7.5. Робота над задачами.
- Покажемо Нуликові, як ми вміємо складати і розв’язувати задачі.
(Завдання 3 -5 на с .65 підручника.)
7.6. Усне розв’язання і порівняння задач різних типів.
- До нас на урок завітав ще один гість з відомого мультика? Скажіть хто в мультику наймудріший? Так, вірно, це мудрий Дідус. Він навчає Фіксиків у школі і приготував для вас задачі.
(Під час розв’язання задач, з’ясувати , до якого типу належить задача:
П’ять горішків в білки Мусі,
Стільки ж їх у білки Пусі.
Якщо разом скласти їх,
Скільки ж ласощів усіх?
(5 + 5 = 10 – задача на знаходження суми)
Білочка 10 горішків знайшла.
П’ять вже віднесла вона до дупла.
Решту рахує, замислилась трішки:
Скільки ще треба віднести горішків?
(10 – 5 = 5 – задача на знаходження остачі)
Білочка Муся сушила грибки,
П’ять нанизала вона на гілки.
В білочки Пусі їх більше на 5.
(5 + 5 = 10 - задача на збільшення числа на кілька одиниць)
Білочка Муся сушила грибки,
Сім нанизала вона на гілки.
В білочки Пусі їх менше на 5.
(7 – 5 = 2 – задача на зменшення числа на кілька одиниць)
Молодці ! Дідус задоволений вашими знаннями.
VII. Підсумок уроку. Рефлексія.
Ось і уроку вже кінець.
Всім, хто трудився – молодець.
Ви на славу потрудились.
Чому ж на уроці ви навчились?
1) Метод "Рефлексія"
– Подумайте і дайте відповіді на питання.
– Що я вмію?
– Що я знаю?
– Хто допомагав нам засвоїти таблиці додавання і віднімання числа 5?
– Подякуємо їм за допомогу оплесками.
– Що вас найбільш зацікавило на нашому уроці?
– Що ви розкажете своїм друзям, батькам?