Урок математики у 5 класі Înmulţirea fracţiilor zecimale

Про матеріал
Розробка уроку математики на тему Множення десятичних дробів. Для використання в 5 класі з вивченням мов національних меншин
Перегляд файлу

PROIECT DIDACTIC

 

DATA:

CLASA: a V-a;

DISCIPLINA: Matematică

PROFESOR :

TEMA LECTIEI: Înmulţirea fracţiilor zecimale finite;

TIPUL LECȚIEI: Transmitere de noi informaţii;

 

  1. Competenţe generale:
  1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite
  2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice
  3.  Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete
  4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora
  5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă
  6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii
  1. Competenţe specifice:

CS1  Scrierea unei fracții ordinare, cu numitorul o putere a lui 10, ca fracție zecimalǎ

CS2  Înmulțirea fracțiilor zecimale finite

CS3  Aplicarea proprietǎților înmulțirii fracțiilor zecimale finite în rezolvarea exercițiilor

  1. Competenţe derivate:

A.Cognitive: 

CC1  Identificarea fracțiilor ordinare și scrierea acestora ca fracții zecimale

CC2  Identificarea şi rezolvarea unor probleme practice care conduc la utilizarea înmulțirii fracțiilor zecimale

CC3  Verificarea proprietăţilor înmulțirii fracțiilor zecimale finite prin rezolvarea de exerciții.

CC4  Exersarea operației de înmulțire a fracțiilor zecimale finite.

B: Psiho-motorii:

CP1: Aşezarea corectă în pagină;

CP2: Scrierea lizibilă pe caiete şi pe tablă;

CP3: Utilizarea corectă a mijloacelor auxiliare folosite.

 C: Afective:

CA1: Participarea activă la lecţie;

CA2: Dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii;

CA3: Reacţionarea  pozitivă, dorind să lucreze şi să fie apreciaţi;

CA4: Manifestarea spiritului de competiţie, ordine şi disciplină;

CA5: Manifestarea dorinţei de a învăţa lucruri noi;

CA6: Dezvoltarea simţului estetic şi critic.

 

  1. Strategia didactică

Metode şi procedee:

  •           conversaţia (euristică, examinatoare);
  •           explicaţia;
  •           metoda Știu/ Vreau să știu/ Am învățat;
  •           expunerea;
  •           metoda exerciţiului;
  •           problematizarea;
  •           observaţia sistematizată

Resurse:

a) materiale:

  •           Manual de matematica clasa a V-a
  •           Culegere de probleme clasa a V-a
  •           marker

b) umane:

  •           clasă omogenă cu cunoştinţe ce necesită  consolidare;
  •           activităţi frontale, individuale

 

 Forme de organizare: frontal, individual

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

 

 

ETAPELE

CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE

STRATEGII DIDACTCE

LECŢIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

METODE

MIJLOACE

Moment organizatoric

Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei: se notează absenţii, se verifică dacă toţi elevii au pe bancă cele necesare.

Se pregătesc cu cele necesare pentru lecţie. Se asigură ordinea şi disciplina.

 

 

Captarea atenţiei şi verificarea temei

Se verifică tema frontal, iar în cazul în care nu s-au putut rezolva exerciţiile acasă, se rezolvă la tablă.

Elevii citesc tema cu atenţie, corectează unde au greşit sau completează.

Conversaţia. Explicaţia.

Caietul de teme

 

 

 

 

 

Reactualizarea cunoştinţelor anterioare

Profesorul adresează elevilor întrebări pe baza cunoștințelor predate anterior.

 

“Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi?”

 

“Care este regula de adunare sau scădere a fracţiilor zecimale finite?”

„Care sunt proprietăţile adunării fracţiilor zecimale finite?”

 

 

 

 

 

 

“. . . adunarea şi scăderea fracţiilor zecimale finite.”

 “Pentru a aduna sau scădea fracţiile zecimale finite, se procedează astfel: se aşează parte întreagă sub parte întreagă, virgulă sub virgulă şi parte zecimală sub parte zecimală, după care se adună sau se scad.”

“. . . comutativitatea, asociativitatea, 0 element neutru.”

 

 

 

 

 

 

 

Conversaţia euristică. Explicaţia. Exerciţiul.

 

 

 

 

 

 

 

 

Caietul de clasă.

Fişe de lucru

 

Precizarea temei şi a obiectivelor operaţionale

Astăzi la ora de matematică ne propunem să învăţăm o nouă operaţie cu fracţii zecimale finite şi anume: înmulţirea fracţiilor zecimale finite. La sfârşitul orei vreau să enunţaţi regula de înmulţire a fracţiilor zecimale finite, precum şi proprietăţile înmulţirii pe care le vom redescoperi împreună.

 

Elevii ascultă cu atenţie şi conştientizează obiectivele.

 

Conversaţia. Explicaţia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comunicarea şi însuşirea noilor cunoştinţe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dirijarea învățării

Profesorul face pe tablă tabelul

ȘTIU/ VREAU SĂ ȘTIU/ AM ÎNVĂȚAT

 Etapele metodei:

    Înainte de a începe, profesorul anunță subiectul lecției și  organizează elevii, punându-i să noteze tot ce știu despre tema abordată.

Profesorul realizează pe tablă un tabel care conține coloanele: Știu/ Vreau Să știu/ Am învățat.

După parcurgerea lecției, după efectuarea de exerciții, li se cere elevilor să noteze pe caiete, la rubrica Am învățat, completând tot ce au învățat nou despre înmulțirea fracțiilor zecimale finite .

Știu:

  •       Operația prin care obținem produsul a două numere naturale se numește înmulțire.
  •       Să înmulțesc numere naturale.
  •       Să înmulțesc fracții ordinare.
  •       Proprietățile înmulțirii numerelor naturale.

 

Vreau să știu: 

  •       Să înmulțesc două fracții 
  •       Să așez corect fracțiile zecimale finite pentru a le înmulți.
  •       Dacă proprietățile înmulțirii numerelor naturale se păstrează și la înmulțirea  fracțiilor zecimale finite.

Am învățat:

  •       Să înmulțesc  două fracții zecimale finite .
  •       Să așez corect fracțiile zecimale finite pentru a le înmulți.
  •       Să folosesc proprietățile înmulțirii fracțiilor zecimale finite pentru a calcula mai simplu.

 

 

1) Înmulţirea unei fracţii zecimale finite cu o putere a lui 10

     

Ce se observă?

Se va enunţa şi se va scrie regula: La înmulţirea unuei fracţii zecimale finite cu o putere a lui 10 se mută virgula spre dreapta peste atâtea cifre cât este puterea lui 10, dacă partea zecimală a fracției are mai puține zecimale decât puterea lui 10, se adaugă zerouri nesemnificative.

 

     

 

 

2) Înmulţirea a două fracţii zecimale finite

Din exemple, se va deduce regula: Două fracţii zecimale finite se înmulţesc astfel: le scriem una sub alta, aliniate la ultima zecimală semnificativă apoi se efectuează înmulţirea fără să ţinem seama de virgulă, iar la rezultat despărţim prin virgulă, de la dreapta spre stânga, astfel încât produsul să aibă atâtea zecimale câte au, împreună cei doi factori inițiali.

Se vor propune spre rezolvare la tablă exerciţiile:

1,3·2,5      

2,05·3,1

3,87·2           

4,8·0,01

 

 

Care sunt proprietăţile înmulţirii numerelor naturale?

 

Vom descoperi împreună dacă aceste proprietăţi rămân valabile şi în cazul înmulţirii fracţiilor zecimale finite. Se vor propune spre rezolvare exerciţiile din fişe de lucru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elevii sunt invitați la tablă să scrie toate ideile cunoștințele despre  înmulțirea numerelor naturale, în cadrul primei rubrici a tabelului.

 

După ce s-au cules toate informațiile pentru prima rubrică, elevii sunt solicitați să se gândească și să spună ce vor să știe despre  înmulţirea fracţiilor zecimale finite, urmând să completeze și cea de-a doua rubrică.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observăm că virgula se mută spre dreapta cu atâtea cifre cât este puterea lui 10.

Se vor propune pentru rezolvare orală exerciţiile:

7,056·100=705,6

82,69·10=826,9

0,015·100=1,5

70,002·1000=70002

 

 

1,3·2,5=3,25            2,05·3,1=6,355

3,87·2=7,74             4,8·0,01=0,048

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comutativitate, asociativiate, element neutru distributivitatea înmulţirii faţă de adunare și scădere.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Conversaţia euristică. Explicaţia. Exerciţiul.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Conversația euristică

      Explicația

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Caietul de clasă. Caietul de evaluare.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asigurarea feed back-ului

Voi împărţi elevilor fişe de lucru şi le voi explica cum se folosesc.

Se reamintesc cele două reguli, precum şi proprietăţile înmulţirii

Elevii vor asculta cu atenţie şi vor rezolva exerciţiile propuse pe fişele de lucru.

Conversaţia. Exerciţiul.

Fişe de lucru.

Aprecierea activităţii elevilor

Voi aprecia cu note în caietul de evaluare elevii care au fost activi în timpul orei.

 

Conversaţia.

Caietul de evaluare.

Precizarea şi explicarea temei

Anunţ tema pentru acasă.

Temă: ex. 8 și 9 culegere, pag. 94 ;

Elevii notează tema.

Conversaţia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                          

 

                                                                     Fișă de lucru

 

 

1) Calculați:

    a) 4,2·10;    b) 4,2·1000;    c) 4,2·100;   d) 0,023·100;

   e)2,05·3,1;   f))3,87·2;    g)4,8·0,01;   h)1,3·2,5.     

2) Calculați:

a) 2741· 0,1;    b) 273 · 0,001;  c) 23,1 · 0,01; d) 0,023 · 0,1; e) 1,2·3,2; f) 4,1·3,61.

3) Determinați numărul natural n și cifrele a, b, c, știind că · = 734.

4) Comparați numerele a = 3,15 · 0,7 + 3,15 · 0,3 și b = 0,25 · 0,8 · 16.

5) Corina are 36 lei. Cu 0,4 din bani își cumpără o carte, iar cu 0,75 din rest își ia un bilet la film. Câți bani îi  rămân Corinei?

6) Fie a, b, c trei fracții zecimale, astfel încât a + b = 5,5 și b + c = 3,4. Calculați:

      a) a + 2b + 2c

      b) 2a + 5b + 3c

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
19 листопада
Переглядів
64
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку