Тема. Складання і розв’язування задач за малюнками. Збільшення та
зменшення числа на кілька одиниць
Мета. Продовжити роботу над формуванням поняття задача. Закріпити
знання учнів про структурні елементи задачі та етапи роботи над нею.
Вчити складати і розв’язувати задачі на основі аналізу життєвих
ситуацій. Поглиблювати розуміння учнями понять на … більше, на …
менше. Розвивати увагу і логічне мислення, мовленнєву культуру.
Виховувати почуття колективізму
Обладнання: Предметні малюнки (відповідно до теми)
Хід уроку
І. Організація класу до роботи
На дошці 3 малюнки виразу обличчя:
Запитання до класу
- З яким настроєм прийшли на урок? (Діти усно підбирають вираз обличчя і мотивують свій вибір)
- До нас у гості завітало веселе Поросятко (Малюнок Поросятка)
Діти імітують дії, промовляючи:
Поросятко зранку встало, потягнулось,
В різні сторони повернулось,
Потім весело всміхнулось,
Кругом себе обернулось,
Та й побігло до води!
- Хрю, хрю, хрю!
Дуже митись я люблю
Скласти алгоритм дій поросятка:
Встало
Потягнулось
Повернулось
Всміхнулось
Обернулось
Побігло
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Робота над геометричним матеріалом
Аплікація «Поросятко»
- З яких геометричних фігур складено Поросятко?
Скласти алгоритм виготовлення аплікації.
Наклеїти:
2. Математичні лічилки
1) – Хрю-Хрю! – Бурчить гладка свиня.
Лічити утомилась я:
Синочків п’ять і дочок дві
Скільки діток скажіть мені?
2) На лугу пасуться гуси.
Їх пасе мала Маруся.
Сім гусей ще біля броду,
Троє вже ввійшли у воду.
Ми попросимо дітей полічити всіх гусей
3) Кролик вуха насторожив,
У нього дуже гострий слух.
Хто ж тепер нам скаже точно:
У двох кроликів скільки вух?
5) Два індики купили черевики.
Скільки черевиків у двох індиків?
3. Каліграфічна хвилинка
Завдання: записати ряд чисел 1, 3, 1, 5, 2, 3.
- Скільки цифр тут записано?
- Які цифри повторюються?
- Які цифри не повторюються?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Загадка
Лід на річках, сніг на полях,
Віхола гуляє, коли це буває?
2. Складання і розв’язування задач за малюнком
Сьогодні ми здійснимо уявну мандрівку до зимового лісу. Коли я зроблю паузу під час розповіді, ви повинні казати « і ми» там де це потрібно.
- Я вирішила здійснити прогулянку до зимового лісу.(«І ми»)
- Одяглась тепленько.(«І ми»)
- Сніг у лісі все вкрив білою ковдрою.(…)
- Ось під снігом задрімала ялинка.(…)
- На ялинці я побачила білочку.(«І ми»)
- Сидить білка на дереві і ласує шишкою.(…)
- Я сплеснула в долоні.(«І ми»)
- Білка злякалась і стрибнула з гілки на гілку.(…)
- З гілки впало 2 шишки.(…)
(Малюнок гілки з шишками: на гілці висіло 5 шишок, 2 шишки впало)
Діти складають умову задачі. Повторюють складові умови задачі.
- Що означає число 5 в умові задачі?
- Що означає число2?
- Що треба знайти у задачі?
- Поставити питання до задачі.
- Яку дію треба виконати, щоб дати відповідь на запитання задачі?
- Чому треба виконати дію віднімання?
Діти записують розв’язання задачі
- Що означає число 3? (На гілці залишилось 3 шишки)
- Ми відповіли на запитання задачі?
- Яка відповідь до задачі?
Складання алгоритму розв’язування задачі:
Продовження гри «І ми»
- Пішла я далі? («І ми»)
- Вийшла на галявину. («І ми»)
- Кого ми там побачили? (Малюнок «Зайчики»)
- Холодно зайчикам взимку.(…)
Фізкультхвилинка
Сірий зайчик сів і жде, Треба трішки пострибати.
Спритно вушками пряде. Пострибавши, відпочити
Зимно зайчикам стояти, Й математику учити.
ІV.Закріплення знань учнів
1.Складання і розв’язування задачі за малюнком
- Скільки зайчат гралося на галявині?
- Скільки зайчат прибігло?
- Що ми складаємо? (Умову задачі)
Це перше алгоритмічне завдання
Умова: Було 3 зайчат. Прибігло ще 3
- Яке друге алгоритмічне завдання? (Ставимо запитання до задачі)
- Яке третє алгоритмічне завдання? (Записуємо розв’язання задачі)
- Яке четверте алгоритмічне завдання? (Даємо відповідь на запитання)
2. Гра «Сніговик»
Допоможемо зайчатам зліпити Сніговика. (Аплікація «Сніговик»)
Виконання завдання:
- Чи має суттєве значення, яку кулю качати першою? (Ні)
- Чи має значення яку кулю ставимо першою? (Має)
Скласти алгоритм дій ліплення сніговика:
3. Продовження гри «І ми»
- Пішла я далі лісом. («І ми»)
- Побачила серед лісу хатинку. («І ми»)
- Кого побачила в хатинці? (Відповіді дітей)
- Відгадайте загадку:
Хто малюнок на вікні
Уночі зробив мені? (Дід Мороз)
4. Робота з підручником
5. Цікаві вправи
Задачі з логічним навантаженням
Задача 1. У трьох дівчаток по дві кульки: у однієї – синя та червона, у другої – червона та зелена, у третьої – жовта та синя. Скільки різних за кольором кульок у дівчаток?
Задача 2. У дівчинки в портфелі 3 зошити у клітинку та 2 у лінійку. Дівчинка взяла 4 зошити. які це могли бути зошити?
Задача 3. У зайчика було 7 морквин. Він їх з’їв усі, крім трьох. Скільки морквин залишилось?
Задача 4. Андрійко, купив в магазині хліб, одержав здачу 7 копійок двома монетами. Які монети він одержав?
6. Гра «Жолуді для Поросятка»
Вчитель роздає дітям картки, на яких записані приклади. За кожен правильно обчислений приклад учень отримує малюнок із зображенням жолудя. По закінченні гри визначаються переможці: хто найбільше назбирав жолудів для Поросятка
V.Підсумок уроку
Всі діти активно працювали
- Яка частина уроку вам найбільше сподобалася?
- Де виникли труднощі?