Урок математики з використанням дидактичних ігор. Гра надає можливість дитині всебічно розвиватись, дає шлях пошуку дитиною себе в колективі товаришів, у цілому суспільстві.
5 КЛАС
ТЕМА: Натуральний ряд чисел і його властивості
МЕТА: Узагальнювати і поглибити знання учнів про натуральні числа.
Навчити розпізнавати натуральні числа. Виховувати інтерес до
математики. Розвивати логічне мислення.
Хід уроку
1. Оргмомент. Перевірка домашнього завдання
1) Налаштувати учнів на навчання.
2) Зробити обмін зошитів.
2. Актуалізація опорних знань
Гра « До фінішу». Змагаються команди 3-х рядів. На дошці записані окремі завдання для кожного ряду і одне спільне. Учні виконують обчислення. Виграє та команда, яка перша прийшла до прапорця.
3. Вивчення нового матеріалу
Учитель :
(Всі використовуються для лічби, тому їх називають натуральними)
(Вчитель допомагає учням сформулювати висновок: Кожне з натуральних чисел на 1 більше за попереднього і на 1 менше за наступного)
4. Закріплення вивченого матеріалу
1) А тепер давайте пограємо в гру де, деякій частині натурального ряду чисел відповідає наша абетка
Гра «Число - буква». Клас ділиться на 6 груп, кожна група отримує картки на яких записані загадки і коди відповіді. На дошці записана відповідність букв і чисел. Виграє та команда, яка перша знайде всі відповіді.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц
№1 Мене ріжуть, мене б’ють, мучать і на порох труть; безперестанку гублять, всі мене щиро люблять. 25 15 11 2.
№2 Без ніг, а біжить; без рук, а рукави мочить. 20 11 14 1
№3 Стоїть у саду у всіх на виду, сам нічого не бере і іншим не дає.
18 19 23 5 1 15 17
№4 Без крил, а літає; ніхто не б’є, а плаче. 25 16 1 20 1
№5 Кругленьке, маленьке, а за хвіст не вхопиш. 14 15 23 2 18 14
№ 6 Сивий віл проковтнув увесь діл. 22 23 16 1 17.
№ 7 Маленький коник за морем буває, спереду шильце, ззаду вильце, на грудях біла хусточка. 15 1 21 22 11 3 14 1.
2) Розгляньте такі ряди чисел, чи є вони натуральними?
а) 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, …..;
б) 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 8, 10, 11, …;
в) 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, …;
г) 1, 2, 3, 5, 4, 6, 7, 9, 10, 11, …
(Учні відповідають, що не один з рядів не є натуральним і повинні вказати місце в якому порушується властивість нат. ряду).
3) Якщо п= 6, то п + 1 = 7, а п – 1 = 5; якщо п = 19, то п + 1 = 20. Яке число буде п + 1 і п – 1 якщо п позначає таке число 8; 9; 90; 900; 9999; 99099? Пропонується дітям заповнити таблицю
п |
6 |
8 |
9 |
90 |
900 |
9999 |
99099 |
п + 1 |
7 |
|
|
|
|
|
|
п - 1 |
5 |
|
|
|
|
|
|
4. Підсумок уроку
1. Які числа називаються натуральними?
2. Назвіть найменше, найбільше натуральне число.
3. Яку властивість має ряд натуральних чисел?
4. Д/З по підручнику.