Урок. Міні-проект «Перлини усної народної творчості»

Про матеріал
Розширити знання дітей про усну народну творчість, збагачувати уявлення про народну пісню як жанр усної народної творчості; працювати над художніми засобами пісні; вдосконалювати навички виразного читання і уміння порівнювати; виховувати любов до народної пісні.
Перегляд файлу

 

 

Тема: Міні-проект «Перлини усної народної творчості»

Мета. Розширити знання дітей про усну народну творчість, збагачувати уявлення про народну пісню як жанр усної народної творчості; працювати над художніми засобами пісні; вдосконалювати навички виразного читання і уміння порівнювати; виховувати любов до народної пісні.

Обладнання. Записи українських народних пісень.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент

І знову дзвоник кличе в клас,

Знання нові чекають нас.

Ми дуже любим рідну мову,

Її мелодію чудову,

Тож починаємо урок!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Розгадування кросворда

C:\Users\1\Desktop\Desktop\Нова школа\ГПД 2021\Мої розробки\image003.jpg

1. Уява, вигадка. (Фантазія)

2. Короткі рядки у віршованій формі, які супроводжують дитину в будь-якій дії, наприклад, під час пробудження, вмивання, годування та одягання на прогулянку. (Потішки)

3. Вірші, звернені до природи, природних явищ — таких, як дощ, сонечко, весна, літо і т. ін. (Заклички)

4. Виховання, розвиток. (Культура)

5. Розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події, що відбуваються з людиною чи твариною. (Казка)

6. Народна оповідь про життя певної особи чи незвичайну подію, оповита фантастикою, казковістю. (Легенда)

7. Невеликі вірші, які описують смішні і безглузді ситуації, що супроводжуються грою слів і різними жартами. (Примовки)

8. Спеціально підібрана фраза зі складним для вимови підбором звуків, швидко сказана, жартівлива приказка або примовка. (Скоромовка)

 

 

— Прочитайте ключове слово. (Фольклор)

Фольклор — (англ. народна мудрість; народне знання) — це різножанрові твори, які складалися народом, передавалися з вуст в уста із сивої давнини.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні учні у нас незвичайний урок позакласного читання, ми створимо міні-проект «Перлини усної народної творчості» зі зібраного вами матеріалу.

ІV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу

  • Що таке усна народна творчість? (Народна мудрість)
  • Чому усна? Чому народна? Чому творчість? (Передавалася з вуст в уста; складав сам народ; від слова «творити».)
  • Які жанри усної народної творчості вам відомі (Казки, прислів’я, приказки, пісні, загадки, байки, народні балади, думи, народні романси)

Усна народна творчість багата та різноманітна. Існує декілька видів усної народної творчості. Це казки, прислів’я, приказки, пісні, загадки, байки, народні балади, думи, народні романси, анекдоти тощо. Усі жанри усної народної творчості дуже цікаві для вивчення та їхнього охарактеризування.

— Ми, українці, — нація дуже давня. Ми самі створили свою національну культуру. Протягом своєї багатовікової історії наш народ склав безліч казок, прислів’їв, загадок. А особливо багато пісень — їх понад 200 тисяч! Справжнім ска́рбом українського народу, його душею є народні пісні. У них оспівують найважливіше для кожної людини: чесну працю, почуття любові, жалю, страждання, героїчні вчинки, народні звичаї, обряди.

  • Прочитайте вголос давні українські народні пісні.
  • Дотримуйтесь наспівної інтонації, намагайтесь передати почуття, настрій твору.

V. Фізкультхвилинка

Раз !Два ! Всі присіли.

Потім в гору підлетіли.

Із струмочка гарно вмились.

П’ять! Шість! Усі веселі.

Летемо на каруселі.

Сім! Вісім! В поїзд сіли

Ніжками затупотіли.

Дев’ять! Десять! Відпочили

І за парти дружно сіли

VІ. Підсумок уроку

— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

— Що найбільше сподобалося?

      — Про який жанр усної народної творчості ми сьогодні говорили? Що таке пісня?

Перевірте правильність своїх відповідей, переставивши слова у деформованому реченні.

Невеликий, твір, народна, що, усний, пісня, віршований, співається.

(Народна пісня — це невеликий усний віршований твір, що співається.)

VI. Домашнє завдання

— Наступний урок позакласного читання ми проведемо за темою «Міфи Стародавньої

Греції».

 

 

Коломийки

 

       Ой Марічко чичері, чичері, чичері

       Розчеми ми кучері, кучері, кучері.

                             Я бим тобі чесала, чесала, чесала

                             Коби мамка не знала, не знала, не знала.

       Мамка буде дивитись, дивитись, дивитись

       Я ся буду ганьбити, ганьбити, ганьбити.

                             Ой Марічко люблю тя, люблю тя, люблю тя

                             Заріж мені когутя, когутя, когутя.

       А як когут запіє, запіє, запіє

       Вставай горі Маріє, Маріє, Маріє.

***

       Перелаз, перелаз уд сусіда до нас

       Сусідський легіню, сусідський легіню

       Чом не ходиш донас.

До вас би ходити, тебе би любити

Я хлопець молодий, я хлопець молодий

Знаюся ганьбити.

****

Ой чорна я си чорна

Ой чорна, як циганка

Щем си полюбила

Щем си полюбила

Чорнявого Іванка.

Іванка тай Іванка

Іванка тай не дурня

Високий та стрункий

Високий та стрункий

Щей на бороді ямка.

Іванку тай Іванку

Люблю я твою вроду

Люблю дивитися

Люблю дивитися

Іванку за тобою.

 

Підготував Федина Павло

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коломийки

 

Та я сого миленького

Пізнаю відразу,

Бо він мене поцілував

Біля перелазу.

Ой то добре любка мати

Близько у сусідах,

Я на воду, він по дрова

Все сьме на бесіді.

Та зелене конарічко

На зеленім дубі,

Твої, дівко, чорні вічка

Мені дуже любі.

Ей, доти не полишу

Любити Терезку,

Доки сонце не загріє

Під кожну березку.

На високій полонині

Зацвіла черешня,

Які в тебе легінику

Слова поперечні.

Закувала зозулиця

За звором, за звором

Та ми собі заспіваймо

У кума за столом.

Тече річка невеличка,

Я ї перескочу,

За того ня, мамко, дайте

За кого я хочу.

Мене мамка породила

В коморі на дошці,

Та дала ми чорні очі

Кліпати на хлопці.

Ой сів я на машину,

Поїхав до Хуста

Подивитись ци варена

Милої капуста.

Ба, що тото у болоті

Ци гуска, ци качка

Любив бим тя біла дівко

Кобись не брехачка.

 

Підготував Даруда Артем

 

 

 

 

 

 

Коломийки

Ой ішов я до милої піпу запалити

Стрітили ня два легіні, хотіли побити.

Біда мені до милої, тай біда до піпи

Лиш би я міг здоровенький додому добігти.

Ой дивися дівчинонько який я файненький,

Маю носик, як цибулю, зате він чорненький.

 

Ой, чий то кінь стоїть

 

Ой, чий то кінь стоїть,

Що сива гривонька.
Сподобалась мені,

Сподобалась мені
Тая дівчинонька.

Не так та дівчина,

Як біле личенько.
                      Подай же дівчино,

Подай же гарная
                      На коня рученьку.

Дівчина підійшла,

Рученьку подала.
Ой, краще б я була,

Ой, краще б я була
Кохання не знала.
                       Кохання-кохання

                       З вечора до рання.
                      Як сонечко зійде,  

                      Як сонечко зійде
                      Кохання відійде.
 

Записала Стойка Вікторія

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Червона калина

 

Червона калина,

Листячко зелене,

Зачекай, дівчино,   |

Зачекай, кохана,    |(2)

Два роки на мене.   |

 

Рада би я рада,

Два рочки чекати,

Коли мене мати,     |

Коли мене мати      |(2)

Заміж хоче дати.    |

Як  буде давати

Та дай мені знати -

Незабуть , дівчино,   |

Незабуть , кохана,    |(2)

Листа написати.|

Як же я, мій милий,

Та дам тобі знати,

Коли я не вмію,     |

Коли я не вмію      |(2)

Листа написати.     |

Напиши, напиши

Чужими руками,

Передай, дівчино,   |

Передай, кохана,    |(2)

Буйними вітрами.    |

Буйний вітер віє

Аж дерева гнуться,

Милий лист читає,   |

Милий лист читає -  |(2)

Аж му сльози  ллються.|

Пане капітане,

Пустиня  додому,

Залишив дівчину,    |

Залишив кохану      |(2)

Сам не знаю кому.   |

Пущу тя, пущу тя,

Лише не самого -

Дам ти осідлати,    |

Дам ти осідлати     |(2)

Коня вороного.      |

Червона калина,

Листячко зелене,

Зачекай, дівчино,   |

Зачекай, кохана,    |(2)

Два роки на мене.   |

 

 

 

Червена Ружа Трояка

 

Червена Ружа Трояка             |(2)

Мала я Мужа, Мужа я мала

Мала я Мужа пияка

Він нич не робить тільке п’є    |(2)

Прийде додому, додому прийде

Прийде додому мене б’є

Не бий ня Муже не карай         |(2)

Лишу Ти діти, діти ти лишу

А сама піду за Дунай

Коли на Дунай сідала            |(2)

Білом Хустечков, правов ручечков

Правов ручечков махала

Верни ся Жоно додому           |(2)

Плачут Ти діти, діти ти плачуть

Плачут ти діти за тобов

Вернулась жона додому           |(2)

Не бив її муж, не бив її муж

Не бив її муж потому.

 

Несе Галя воду

Несе Галя воду,
Коромисло гнеться,
А за нею Іванко,
Як барвінок, в’ється.
                      – Галю, ж моя Галю,
                     Дай води напиться,
                     Ти така хороша –
                     Дай хоч подивиться.
– Вода у ставочку,
Піди тай напийся,
Я буду в садочку –
Піди подивися.
                     – Прийшов у садочок,
                     Зозуля кувала,
                     А ти ж мене, Галю,
                     Та й не шанувала.
– Стелися, барвінку, –
Буду поливати,
Вернися, Іванку, –
Буду шанувати.
                     – Скільки не стелився,
                     Ти не поливала,
                     Скільки не вертався,
                     Ти не шанувала.
 


Несе Галя воду,
Коромисло гнеться,
За нею Іванко,
Як барвінок, в’ється.

 

Записала Дарина Габор

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАКЛИЧКИ ТА ПРИМОВКИ

 

ІДИ, ІДИ, ДОЩИКУ

Іди, іди, дощику,
Зварю тобі борщику
В полив’янім горщику.
Іди, іди, дощику,
Цебром, відром, дійницею
Над нашою пашницею.
Іди, іди, дощику,
Зварю тобі борщику.

***

ДОЩИКУ, ДОЩИКУ, ПОЛИНИ, ПОЛИНИ 

Дощику, дощику, полини, полини,
Щоб калюжі були.
Дощику, дощику, перестань, перестань,
Та поїдемо на Вордань.
Дощику, дощику, я наварю борщику
У синьому горщику,
Та поставим на дубочку,
Будем стріляти, дощик спиняти.
Сонце блисне, яйце трісне,
Дубочок хитнувся, дощик минувся.

***

НЕ ЙДИ, НЕ ЙДИ, ДОЩИКУ 

Не йди, не йди, дощику,
Зварю тобі борщику
Та поставлю на горі,
Щоб не їли комарі

 

Підготувала Коршинська Ангеліна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Міні-проект:

«Перлини

усної

народної 

 

творчості»

 

Зібрали та записали учні 4 – Б класу

Тереблянської початкової школи

 

 

            

 

                 Керівник:Салейчук Олеся Іванівна

 

 

docx
Додано
29 жовтня 2022
Переглядів
624
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку