Урок "Мистецтво рідного краю"

Про матеріал
Урок побудовано у формі віртуальної мандрівки країною народного мистецтва з акцентом на кераміку та гончарські традиції селища Опішня.
Перегляд файлу

Тема. Народне мистецтво. Керамічний посуд. Опішня — столиця українського гончарства.

Мета. Ознайомити учнів з видами українського народного мистецтва. Розкрити особливості опішнянської кераміки. Розвивати естетичний смак, уважність, уміння аналізувати форми та орнаменти. Розвивати уяву та творчість у власній роботі. Формувати шанобливе ставлення до національної культурної спадщини. Виховувати інтерес до народного мистецтва українців.

Хід уроку

1. Організаційний момент. Емоційне налаштування (слайд 2)

Здрастуй, здрастуй, новий друже!

Кожен з нас тут не байдужий.

Українці – ти і я,

Значить, друже, ми сім’я.

- Хто прийшов із гарним настроєм – помахайте рукою. Хто мене чує – головою кивніть. Хто бачить мене – оком моргніть. Хто найвеселіший – посміхніться усім.

2. Повідомлення теми і мети уроку.

- І сьогодні я запрошую вас на мистецьку прогулянку нашою країною. Яка ж тема нашої прогулянки? Пропоную вам дослідити це. Зайдіть, будь ласка, в чат і перейдіть за покликанням. Завдання полягає в тому, що потрібно перетягувати літери в правильне положення, щоб розшифрувати фразу. Коли впораєтеся, закрийте покликання, поверніться, будь ласка, до нашої зустрічі і напишіть цю фразу у чат. Тож яка тема сьогоднішнього уроку? (Народне мистецтво)

- Погляньте, будь ласка, на мету і допоможіть скласти очікувані результати нашої прогулянки. Про що дізнаєтеся більше? З чим познайомитеся? Що створите? (слайд 3)

- Очікувані результати сформульовані, тож ми можемо рухатися далі.

3. Актуалізація опорних знань.

- Народне мистецтво – це не просто красиві речі. Це душа нашого народу, його історія, мрії та сподівання, втілені у фарбах, глині, дереві та нитках. Кожен виріб розповідає нам давню казку, зберігає тепло рук майстра. Це мистецтво, яке передається з покоління в покоління, і кожен з вас може стати його частиною (слайд 4).

- Скульптура, кераміка, дереворізьба, народне виробництво, вироби з соломи, вишивка, ткацтво, декоративний розпис – це скарби українців. Кожний веде до своїх майстрів. Але сьогодні наш шлях особливий – ми вирушаємо на «Керамічну стежку».

4. Вивчення нового матеріалу.

- Кераміка – це мистецтво обробки глини та створення з неї різноманітних предметів. Це може бути посуд, іграшки, або навіть плитки для печей (слайд 6).

- А зараз – найцікавіше! Ми переносимося до місця, де кераміка оживає. На Полтавщині є дивовижне селище, яке називають «столицею українського гончарства». Можливо хтось з вас знає, про яке місце будемо говорити? Пропоную вам розгадати ребус, щоб це дізнатися. Отже, що це за місце? Так, це Опішня. Тут кожен камінь, кожен будинок дихає керамічною історією (слайд 7).

- Перегляньте відео про це чудове селище (слайд 8)

- А які ж особливості опішнянської кераміки? Посуд завжди розписаний яскравими квітами, листочками та пташками. Використовуються теплі кольори: коричневий, жовтий, зелений, білий. Фірмові опішнянські іграшки – «баранчики», «козаки», «пані».

5. Практична робота.

- Натхнені красою опішнянської кераміки, давайте спробуємо створити свій власний глечик. Нехай він буде незвичайним, яскравим і відображатиме вашу фантазію.

- Але спершу повторимо правила роботи з пластиліном (слайд 10).

- Правила повторили, беремося за роботу (слайд 11).

- Продемонструйте власні вироби.

6. Підсумок уроку.

- Пригадаємо початок нашої зустрічі, коли сформулювали очікувані результати. Поставте, будь ласка, позначки навпроти того, що вам вдалося. Бачу, що у вас все вийшло, тож нашу зустріч вважаю вдалою (слайд 12).

- Повертаємося із прогулянки. Дякую за роботу! До зустрічі на наступному уроці (слайд 13).

docx
Пов’язані теми
Мистецтво, 4 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
8 грудня 2025
Переглядів
139
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку