Урок "Многочлени. Стандартний вигляд многочлена"

Про матеріал

Урок засвоєння нових знань із застосуванням комп"ютера, мультимедыйного проектора. Використовуюються різні методи та форми роботи: колективна, групова, індивідуальна, мінілекція з пошуковою роботою учнів.

Перегляд файлу

 

Урок 1

Тема. Многочлени. Стандартний вигляд многочлена.

Мета: ввести  поняття „многочлен”; формувати вміння зводити многочлени до

            стандартного вигляду; виховувати культуру математичного запису.

Обладнання: мультимедійний проектор; картки з табличками для дітей, підручник.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку.

І. Повідомлення теми уроку та мотивація навчання.

У математиці часто доводиться додавати або віднімати одночлени. Наприклад, 7а + 2; 7х – 2а. Такі та подібні їм  вирази мають свою назву «многочлени». Ви вже мабуть, здогадалися, що тема нашого уроку «Многочлени». Ми дізнаємося, що таке многочлен, навчимося зводити їх до стандартного вигляду, упорядковувати за спадними степенями та визначати степінь многочленів.

Завдання на дошці: дані вирази х; 2х; 0,8а; х+а; а2b2; -b; 24а+b2; -а3; 2аb; 5а+2bс-6; 25bс22у2+ах; 6m-n; 22k+ck; 16 m+2а2-5; 24а+2с-а3+bс поділити в дві колонки за принципом :

Одночлени                                                         Не одночлени

Знайти в підручнику заміну слову „не одночлени”.

ІІ Вивчення нового матеріалу.

1. Означення многочлена. Многочлени з попереднього завдання поділити в три колонки за кількістю доданків:

Многочлени з двох доданків              Многочлени з трьох доданків                   Інші

2. На основі виконаних завдань заповнити табличку.

                                                Цілі вирази

 

 

                                                                    Не многочлени

                  

 

 

     одночлени 

 

3. На екрані висвітлюємо табличку

Многочленом називається алгебраїчна сума кількох одночленів

5ху2-3ур3 +4ху.

Многочлен, що складається з двох членів, називається двочленом.

х2 + а; ах +3,5с4.

Многочлен, який складається  з трьох членів, називається тричленом.

х + 5ху3 + 6.

Одночлен вважається окремим випадком многочлена.

15d2m7n.

4. За таблицею учні наводять свої приклади.

5. Виконуємо колективно

а) 4х2 + х - 5х2 – 12 = -х2 + х – 12;      б) -6аb + 2а2 + b2 – аb = -7аb + 2а2 + b2;

в) 8а – 10аb + 3а =11а – 10аb;            г) -0,5х2 – у2 + 2,2х2 + 0,8у = 1,7х2 – у2 + 0,8у;

д) 2а2bb2а + 7аb2 = 6аb2 + 2а2b;      е) ху3 - х3у - 1ху3 + 2х3у = -ху3 + 1х3у.

Аналіз виконаного завдання: як називаються вирази, записані в лівій частині завдань (многочлени); як називаються вирази в правій частині виконаних завдань (многочлени); чим вони відрізняються (в праві частині не зведені подібні доданки, а в лівій частині – зведені подібні доданки).

Говорять, що многочлени, записані так як в правій частині, тобто зі зведеними подібними доданками, - це многочлени, записані в стандартному вигляді.

На екрані  висвітлюємо таблицю

 

Многочленом називається алгебраїчна сума кількох одночленів

5ху2-3ур3 +4ху.

Многочлен, що складається з двох членів, називається двочленом.

х2 + а; ах +3,5с4.

Многочлен, який складається  з трьох членів, називається тричленом.

х + 5ху3 + 6.

Одночлен вважається окремим випадком многочлена.

15d2m7n.

Якщо всі члени многочлена записані у стандартному вигляді і зроблено зведення подібних доданків, то одержаний многочлен стандартного вигляду

 5b + 3ab – b = 15ab + 3ab – b =

= 18ab - b

ІІІ. Закріплення нових знань.

1.  Вправа з підручника колективно.

2. Робота з текстом підручника.

Завдання: Уважно прочитати текст підручника і зробити позначки в таблиці. Якщо „знаю”, „вмію”, „говорили” ставимо „+”; якщо „не знаю”, „не вмію”, „не говорили” ставимо „?”

Це я знаю  ( не  знаю)

 

Це я вмію  ( не вмію )

 

Про це говорили  ( не говорили)

 

 

Вчитель продивляється таблички, працює індивідуально з учнями, в котрих „?” по вивченому матеріалу.

Учні озвучують матеріал із тексту підручника, про який на уроці не йшла мова. Це визначення степеня многочлена та впорядкування многочлена за спадними степенями.

Колективно усно визначаємо степінь многочленів із виконаної попередньої вправи.

Колективно письмово вправа з підручника.

ІІ група (слабкі учні) виконують легшу вправу, І група (сильні учні) - складнішу. Вчитель контролює процес.

ІV. Підсумок уроку.

Учні заповнюють таблички.

 

+  якщо зрозумів; - якщо не зрозумів

Многочленом називається алгебраїчна сума кількох одночленів

 

Многочлен, що складається з двох членів, називається двочленом.

 

Многочлен, який складається  з трьох членів, називається тричленом.

 

Одночлен вважається окремим випадком многочлена.

 

Якщо всі члени многочлена записані у стандартному вигляді і зроблено зведення подібних доданків, то одержаний многочлен стандартного вигляду

 

V. Домашнє завдання.

 Вивчити § у підручнику.

 Виконати вправи з підручника відповідно   ІІ група - легші ;  І група - складніші.

doc
До підручника
Алгебра 7 клас (Тарасенкова Н.А., Богатирьова І.М., Коломієць О.М., Сердюк 3.0.)
До уроку
§ 8. Многочлен та його стандартний вигляд
Додано
30 листопада 2018
Переглядів
4567
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку