Даний матеріал можна використати на факультативному занятті. Він формує знання учнів про множину та її елементи, порожню множину, способи задання множин, розвиває логічне мислення, уміння висловлювати свою думку.
Урок у 5 класі
Цей урок пропоную провести на факультативному занятті.
Тема. Множина. Елементи множини
Мета. Формування знань учнів про множину та її елементи, порожню множину, способи
задання множин; розвивати логічне мислення, уміння висловлювати свою думку,
узагальнювати і робити висновки; виховувати дисциплінованість, ініціативність,
взаємодопомогу
Тип уроку. Засвоєння знань і вмінь
Обладнання та наочність: моделі: трикутника, квадрата, кола, круга, набір літер; цифр
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Формулювання мети й завдання уроку
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
У сучасній математиці поняття множини вважається одним із основних .
І ввів його Георг Кантор, який вважається основоположником теорії множин.Основні ідеї,
Символи цієї теорії допоможуть нам обговорювати певні математичні проблеми, виконувати записи, робити пояснення конкретнішими, значно коротшими і простішими.
ІV. Сприймання та первинне усвідомлення матеріалу
Слово вчителя:
Що ж таке множина?
1. Під словом “множина” в математиці розуміють сукупність предметів.
Часто ці предмети подібні між собою, мають спільну ознаку.
Наприклад, учні одного класу утворюють множину учнів цього класу. Слово „множина” можна вжити до людей, що їдуть в автобусі: це множина пасажирів цього автобуса.
Знаки для записування чисел – цифри - утворюють множину цифр. Для окремих множин предметів люди придумали спеціальні назви множину корів називають чередою; множину коней – табуном ; множину квітів у вазі - букет;
2. Предмети або ще говорять об`єкти, з яких складається множина, називаються елементами множини.
Елементами множини можуть бути об`єкти будь-якої природи:
наприклад: вересень - елемент множини місяців року;
карась-елемент множини риб;
М- елемент множини букв алфавіту;
8- елемент множини цифр.
Множини, елементами яких є числа, називаються числовими.
Наприклад:
1) 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 - елементи множини одноцифрових чисел.
2) 2, 4, 6, 8, 10- елементи множини парних чисел.
3. Для позначення множини використовують великі букви латинського алфавіту: А, В, С...X, Y, Z.
Елементи множини позначають малими буквами латинського алфавіту: a, b, c,…, x, y, z.
Якщо множина А складається з елементів а, в, с, то це записують так А═{а; в; с}.
Фігурні дужки показують,що об`єкти а, в, с об`єднані в одну множину. Те, що „ трикутник”, „коло” і „квадрат” належать одній множині, можна сказати так:
С═{трикутник; коло; квадрат} {трикутник; коло; квадрат}
Зауваження 1.
Елементи у множині можна записувати у будь-якому порядку. Головне не втратити жодного з елементів і не записати зайвого.
Зауваження 2.
Один і той елемент у множині записують лише один раз.
Зауваження 3.
Слово „множина” не треба пов`язувати з поняттям „ багато”. Множина може складатися з одного, з двох, і може не містити жодного елемента. Таку множину називають порожньою множиною і позначають Ø.
V. Первинне застосування знань.
1.Як інакше назвати вказані множини:
1) множину фруктових дерев біля будинку. (Сад.)
2) множину засушених рослин. (Гербарій.)
3) множину, яка складається з кола, трикутника, квадрата. (Гееометричні фігури.)
4) множину птахів. (Зграя.)?
2.Встав слова, які означають множини у реченнях.
У вулику живе ...бджіл.
На спортивному майданчику грають...учнів 5-6 класів.
На нічному небі видно... зірок
У мого тата є ... інструментів.
3.Як називають множину, елементами якої є:
а){понеділок; вівторок; середа;четвер; п`ятниця; субота; неділя.} (Тиждень.)
б){українська мова; російська мова; математика співи; малювання; фізкультура.} (Уроки.)?
4. а) Якою є множина листя на яблуні взимку? (Ø.)
б) Назви множину пташок, що живуть на Місяці? (Ø.)
5. Запишіть:
а) множину букв, з яких складається слово „математика. ” (А═{м; а; т; е; и; к}
б) множину цифр, яку використовують для запису чисел: 48; 44; 555; 2010; 5000.
({4;8}; {4}; {5}; {2;0;1}; {5;1}.)
VI. Підсумок уроку.
1.Що розуміють під словом „множина”?
2.Що називають елементами множини?
3.Чи можна сказати, що „ множина” – це „багато”?
4.Скільки елементів може містити множина?
5.Як можна записувати елементи множини?
6. Як записують один і той самий елемент у множині?
VII. Домашнє завдання.
1.Запишіть:
а) множину днів тижня;
б) множину натуральних чисел, що знаходиться між числами 21 і 27;
в) множину відмінників класу.
2. Запишіть:
а) елементи множини, з яких складається твоє ім`я;
б) елементи множини, з яких складається твоє прізвище.
.