Конспект уроку про молюсків, їх характерні особливості. Включає лабораторне дослідження. Урок супроводжується детальною презентацією, яка містить багато наочного матеріалу, що дозволяє краще засвоїти новий матеріал.
Тема: Молюски. Особливості будови, способу життя.
Мета уроку: Сформувати уявлення про загальні ознаки молюсків, дослідити особливості будови їхньої черепашки (мушлі). Розвивати критичне мислення, вміння і навички роботи з природними об’єктами, інтернет-ресурсом, підручником, схемами. Виховувати культуру поведінки.
Обладнання: зошит, підручник, таблиці, колекції черепашок молюсків, живі об’єкти дослідження, презентація до уроку, інтернет-ресурс Просвітницької інтернет-програми "Молюски", розробленої працівниками лабораторії малакології Державного природознавчого музею НАН України http://www.pip-mollusca.org, .
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування практичних умінь.
Учень, який вчиться без бажання – це птах без крил
Сааді
Хай кожна мить, що в вічність промайне,
Тебе вщасливлює, бо головне,
Що нам дається тут – життя: пильнуй же!
Як ти захочеш, так воно й мине
Омар Хайям
План-схема уроку
Етап уроку |
Час (хв) |
Форми і методи діяльності вчителя |
Результат діяльності |
І. Організаційний етап |
4 |
Організація класу. Обговорення епіграфа |
Налаштування на роботу. Використання аналогій для розуміння матеріалу |
II. Актуалізація опорних знань |
6 |
Фронтальне опитування з розв’язуванням кросворду. Асоціативний кущ. Оголошення теми та мети уроку |
Актуалізація опорних знань, опора на відоме раніше, порівняння, аналіз. Підведення до теми уроку |
III. Мотивація навчальної діяльності |
5 |
Зачитування вірша, загальна інформація про молюсків |
Зацікавлення різноманіттям тваринного світу, його неповторністю та значущістю |
IV. Засвоєння нових знань |
15
|
Пояснення вчителя з використанням мультимедійної презентації з одночасним оформленням шаблону опорного конспекту |
Первинне сприйняття та засвоєння матеріалу про особливості будови молюсків.
|
V. Формування практичних умінь |
6 |
Лабораторне дослідження |
Дослідження мушель черевоногих та двостулкових молюсків |
VI. Осмислення об’єктивних зв'язків у вивченому |
4 |
Термінологічний ланцюжок |
Визначення рівня розуміння учнями матеріалу |
VII. Підсумки |
3 |
Вправа «Дзига» |
Визначення рівня зацікавленості учнів матеріалом. Відзначення учнів, які працювали найкраще |
VIII. Домашнє завдання |
2 |
Репродуктивне, робота з підручником і записами в зошиті Творче, розв’язування біологічної задачі, підготовка повідомлень |
Засвоєння матеріалу, підготовка до тематичної роботи |
Хід уроку
І.Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Створення робочого настрою. Робота з епіграфом уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
|
|
|
г |
|
|
|
|
|
|
е |
|
|
|
|
|
|
м |
|
|
|
|
|
|
о |
|
|
|
с |
|
|
л |
|
|
|
и |
т |
б |
і |
|
|
|
с |
а |
д |
м |
ц |
|
|
т |
к |
ж |
ф |
а |
р |
|
е |
с |
о |
о |
р |
а |
т |
м |
о |
л |
ю |
с |
к |
и |
а |
н |
и |
|
т |
и |
п |
т |
|
|
|
в |
|
и |
и |
|
|
|
о |
|
|
к |
|
|
|
|
|
|
а |
|
|
|
|
|
|
Для початку висловлюють свої асоціації щодо поняття «молюски». Усі відповіді записуються до «асоціативного куща», який зображено на дошці.
Можливі варіанти відповідей учнів: мають черепашку, тверді, м’які, слизькі, різнокольорові, повільно рухаються, водяні, наземні тощо.
Узагальнення результатів.
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку. (слайд 1)
Молюски. Визначальні ознаки будови, біологічні особливості, середовища існування. Класи Черевоногі та Двостулкові молюски
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
У морі і на суходолі молюсків бачимо доволі.
Планети мешканцями здавна були,
Про деяких кажуть, ніби розумні вони.
Тож потрібно їх нам краще пізнати
І тему “Молюски” активно вивчати
(слайд 2)
– Розгляньте зображення та визначте спільні ознаки, які характерні для цих тварин.
Очікувана відповідь учнів:
Тіло несегментоване, більшість мають захисну черепашку, двобічносиметричні (деякі види асиметричні), більшість видів мають голову.
Розповідь учителя (слайди 3 – 6)
Молюски – природні компоненти, які постійно є довкола нас. Відомо понад 130 тис. сучасних видів молюсків, з них в Україні — понад 600 видів. Серед молюсків є хижаки, рослиноїдні види, форми, що живляться, відфільтровуючи з води поживні частки, а також паразити тварин. Деяких із них ми бачимо постійно, у садах і лісах, на полях та городах, інших – лише у відповідних екологічних умовах: у річках та озерах, у морі і на його узбережжі.
ІV. Засвоєння нового матеріалу
Загальна характеристика молюсків. Ознаки будови, які відрізняють молюсків з-поміж інших тварин
Розповідь учителя ( слайд 7)
V. Формування практичних умінь
Люди їх не дуже знають:
Часто розміри ховають
Диски, вежі, амбразури
Дивної архітектури,
Барельєфів дивовижі,
Зуби – зовсім не для їжі…
Уявити навіть важко,
Що ховає черепашка.
Як хвилини їй століття –
Давніх форм різноманіття!
Н. В. Сверл
Лабораторне дослідження (слайди 12-13)
Тема.Будова черепашки (мушлі) черевоногих та двостулковихмолюсків.
Мета:дослідити особливості будови мушлі молюсків різних класів.
Обладнання: мушлі молюсків: беззубки, перлівниці, виноградного слимака тощо.
Хід дослідження
1. Розгляньте молюсків (живі екземпляри, колекції черепашок, запропоновані малюнки).
2. За допомогою визначної картки визначте назву молюсків.
3.Розгланьте черепашки двох молюсків. Встановіть ознаки подібності та відмінності. Результати досліджень запишіть у таблицю «Порівняльна характеристика черепашок молюсків»
Ознаки |
Назва молюсків |
|
|
|
|
Форма мушлі (черепашки) |
|
|
Забарвлення мушлі: зовнішній шар (роговий) середній шар ( фарфоровий) внутрішній шар (перламутровий) |
|
|
Наявність і кількість річних кілець |
|
|
Симетрія мушлі |
|
|
VІ. Осмислення об’єктивних зв'язків у вивченому
Термінологічний ланцюжок. ( учні повинні з’єднати терміни, вивчені на уроці з їх визначеннями).
VIІ. Підбиття підсумків уроку, виставлення оцінок (слайд 15)
Вправа «Дзиґа»
На літері «Я» розташована дзиґа, яка має стрілку. Навколо дзиґи розміщені аркуші з написами. Учні по черзі крутять дзиґу.На який напис указала стрілка дзиґи, тими словами учень починає своє речення для підбиття підсумків уроку.
VІ. Домашнє завдання (слайд 16)
7.1. Завдання для всього класу.
Опрацювати відповідний параграф підручника
7.2. Індивідуальні та творчі завдання (на вибір).
1. Підготувати повідомлення про молюсків-рекордсменів
2. Підготувати повідомлення про головоногих молюсків.
3. Розв’язати біологічну задачу
Товщина і міцність черепашки у морських молюсків різна. Особливо міцну й товсту черепашку мають панцирні молюски, що живуть в смузі прибою. Поясніть, із чим пов’язана різноманітність черепашок у молюсків?