Урок "Морфологія. Загальна характернистика частин мови"

Про матеріал
Урок "Морфологія" - це заняття, присвячене вивченню морфології, розділу мовознавства, який вивчає частини мови, їхні граматичні ознаки та правила словозміни.
Перегляд файлу

УКРАЇНСЬКА МОВА

6 КЛАС

 

ТЕМА: МОРФОЛОГІЯ. Загальна характеристика частин мови

 

МЕТА: дати загальну характеристику частин мови, формувати вміння розрізняти самостійні й службові частини мови, вирізняти різні частини мови у реченнях, визначати синтаксичну роль самостійних частин мови; розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення, культуру усного й писемного мовлення.

 

ТИП уроку: урок узагальнення та систематизації вивченого

 

ОБЛАДНАННЯ: таблиця «Частини мови»

 

КОРОТКА ТЕОРЕТИЧНА ДОВІДКА ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ

 В українській мові 10 частин мови:

  •          6 самостійних (повнозначних): іменник, прикметник, числівник, займенник, дієслово, прислівник;
  •          3 службові: прийменник, сполучник, частка;
  •          вигук.

ХІД УРОКУ:

 

І. Актуалізація опорних знань.

 

  1. Робота  з підручником.
  2. Опрацювання таблиці «Частини мови».
  3. Опрацювання теоретичного матеріалу                                                              (загальна характеристика частин мови).

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

 

  1. Лексико-орфографічна робота «Поетична хвилинка».

     Прослухавши текст, назвати частини мови, чим вони відрізняються.

       Частини мови

Чи ти задумувавсь, відкіль оті

у нашій мові злитки золоті?

Як намистинки, диво калинове —

частини мови!

Який співець, поет, який письменник

уперше слово вигадав — іменник!

Іменник! Він узяв собі на плечі

велике діло — визначати речі, —

Ім’я, найменування і наймення:

робота. Біль. І радість. І натхнення.

Ну, а візьмемо назву дієслово,

само підказує, що діє слово!

Ще й прикладу до нього не навів,

а вже до півдесятка дієслів.

Прикметник дасть іменнику — предмету

якусь його ознаку чи прикмету.

Числівник може визначить тобі                              

число речей, порядок при лічбі.

А поспитай звичайного займенника,

за кого він у мові? За іменника!

(Хоч може цей наш скромний посередник

Замінювать числівник і прикметник).

Прислівник звик, незмінюваний в мові,

ознаки різні виражать при слові.

Сполучник каже: скромну роль я маю,

але слова у мові сполучаю.

А частка мовить: слово я службове,

але людині чесно я служу.

І будьте певні, в інтересах мови

І так, і ні, де треба, я скажу.

А вигук може пролунать як дзвін,

У мові, мабуть, найщиріший він!

— Ура! — гукнеш ті друзям неодмінно. —

Сьогодні з мови я дістав «Відмінно».

Частини мови! Назви наче й звичні,

полюбиш їх — красиві, поетичні!

«Відмінно» заслужив ти. Знав — чудово.

Це за любов — найвища з нагород.

Хто ж так назвав оці частини мови?

Назвали вчені.

Й підхопив народ! (Д. Білоус)

 

ІІІ. Виконання вправ на застосування узагальнених знань.

 

  1. Робота біля дошки. Записати речення, визначити в них частини мови Які частини мови є самостійними, які службовими? Пояснити, у чому полягає відмінність між самостійними та службовими частинами мови. Розкрити суть термінів лексичне значення слова та граматичне значення слова. Пояснити лексичне та граматичне значення виділених слів.
  • Рідний край щиріш любити научає нас розлука. Народ свою минувшину повік не забуде. Ми були, ми є під небом і ми далі будем.

 

 

  1. Робота з підручником.
  2. Попереджувальний диктант. У кожному реченні підкреслити члени речення та назвати частини мови. Який розділ мовознавчої науки вивчає члени речення? Який – частини мови?
  • Де мати посіє, там стелиться ласка. Де мати посадить, там сходить добро. У мами рука і легка, і прекрасна, а серце глибоке, як сивий Дніпро. Щедрість материнських добрих рук ми ще у житті не оцінили. Досить мала з нами сліз і мук, досить віддала здоров»                я й сили.

 

  1. Диктант із коментуванням. У кожному з речень назвати самостійні й службові частини мови.
  • Мамине обличчя у дитинство кличе, із дитинства в юність поглядом веде. Мамине обличчя сонця мені зичить. Мамине обличчя любе й молоде. Так непомітно проліта одна хвилина біля мами, одна хвилина золота.

 

  1. Гра «Утвори слово». Утворити від слів  справжній, пізнати, радість, біда, поміч, утіха різні частини мови, визначити їх.

 

  • Зразок: друг – дружний, дружно, дружити.

 

ІV. Узагальнення вивченого на уроці. Оцінювання учнів відповідно до результатів засвоєння навчального матеріалу.

  • Який розділ мовознавчої науки вивчає частини мови?
  • Якими спільними рисами характеризуються  слова однієї частини мови?
  •  Скільки частин мови є в українській мові?
  • Які частини мови є самостійними? (мають граматичні ознаки, відповідають на питання, виступають членами речення).
  • У чому полягає відмінність між самостійними й службовими частинами мови?
  • Які є службові частини мови? (служать для зв’язку слів у словосполученні та ре­ченні, а також частин у складному реченні; не відповідають на питання, не мають граматичних ознак, не виступають членами речення).
  • Яка частина мови не належить ні до самостійних, ні до службових?

 

V. Домашнє завдання. Вправа

 

docx
Додано
14 листопада 2025
Переглядів
92
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку