Множення десяткових дробів
Урок – морська подорож
Тема. Множення десяткових дробів.
Мета. Закріпити вміння і навички учнів множити десяткові дроби; використовувати закони множення; виконувати множення на 10, 100, 1000 і на 0,1; 0,01; 0,001; розвивати логічне мислення і увагу; виховувати активність і самостійність; спонукати до творчої роботи на уроці; формувати культуру математичних записів і мови.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Хід уроку
... Якщо ви хочете навчитись плавати, то
сміливо заходьте у воду, а якщо хочете
навчитися розв’язувати задачі, то
розв’язуйте їх.
Д.Пойа
І. Організаційний момент.
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами помандруємо у морську подорож до островів Десяткові Дроби, де на нас чекають різні пригоди, поки ми попадемо в країну Знань. Для того, щоб потрапити на острови, ми займаємо місця на уявному кораблі, беремо з собою знання і вирушаємо в дорогу.
ІІ. Подорож.
Подорожувати ми будемо від одного острова до другого. Щоб перепливти дані відстані, на кожному острові потрібно виконати завдання чи розв’язати задачі.
1. Острів усної лічби.
1) Прочитати десяткові дроби:
6,54; 98,704; 7,094; 8,005; 10,078; 6,004; 24,3008
2) Повторити правило порівняння десяткових дробів. Порівняти (усно):
|
6,37 і 6,299 |
|
7,01 і 7,018 |
|
12,1 і 12,99 |
|
9,004 і 9,04 |
|
8,18 і 8,1798 |
|
26,028 і 26,0209 |
3) Повторити правило множення десяткових дробів на натуральне число. Знайти помилку (усно):
|
0,01 ∙ 3= 0,3 |
ССС |
0,05 ∙ 2= 0,01 |
|
0,08 ∙ 4= 32 |
|
0,006 ∙ 3= 0,18 |
|
0,007 ∙ 5= 3,5 |
|
0,01 ∙ 47= 0,41. |
4) Повторити правило множення десяткових дробів на 10, 100, 1000.
|
6,32 ∙ 10 3,8 ∙ 10 |
CCC |
0,18 ∙ 10 |
|
20,56 ∙ 100 0,006 ∙ 100 |
|
10,16 ∙ 100 |
|
45,74 ∙ 1000 0,103 ∙ 1000 |
|
0,00014 ∙ 1000 |
5) Який знак можна поставити між числами 6 і 7, щоб отримане число було більше 6 і менше 7? (Кому).
6) Між числами 5,2 і 5,3 поставте число, більше 5,2 і менше 5,3. (Наприклад, 5,23).
7) Дано числа: 0,3; 7,7; 0,125. Поставте між ними такі знаки, щоб в результаті виконаних дій отримати 1.
((0,3 + 7,7) ∙ 0,125 = 1).
2. Острів Обчислень.
Обчислити.
|
0,3 ∙ 1,2 |
CCC |
7,4 ∙ 4 |
CCC |
0,1 ∙ 2,5 |
CCC |
17,4 ∙ 0,01 |
|
0,5 ∙ 3,2 |
|
2,5 ∙ 2 |
|
0,01 ∙ 3,5 |
|
125,4 ∙ 0,001 |
|
0,8 ∙ 4,5 |
|
1,5 ∙ 6 |
|
28,3 ∙ 0,1 |
|
17,2 ∙ 0,001 |
3. Острів Вивчених Правил.
У добутках поставити кому.
|
32,76 ∙ 0,3 = 9828 |
CCC |
22,1 ∙ 3,7 = 8177 |
|
0,54 ∙21,6 = 11664 |
|
125 ∙ 0,03 = 375 |
|
2,69 ∙ 1,34 = 36046 |
|
39 ∙ 0,15 = 585 |
|
17,01 ∙ 0,2 = 3402 |
|
9,99 ∙ 3,1 = 30969 |
4. Острів Зашифроване слово.
Ігрове завдання по варіантах.
Виконати множення десяткових дробів (кожній правильній відповіді відповідає буква; коли всі букви будуть розставлені, то читаємо слово „ДРУЖБА”)
|
Варіант 1 |
CCC |
Варіант 2 |
|
а) 85,3 ∙ 4,1 = 349,73 |
|
а) 1,56 ∙ 20,7 = 32,292 |
|
б) 6,36 ∙ 32,5 = 206,7 |
|
б) 0,75 ∙ 0,12 = 0,09 |
|
в) 27,2 ∙ 4,8 = 130,56 |
|
в) 0,08 ∙ 0,21 = 0,0168. |
0,09 32,292 206,7 349,73 130,56 0,0168
Ж Р У Д Б А
5. Острів Чарівне слово.
Виписати букви, що стоять біля рівнянь, які мають однаковий розв’язок і скласти слово.
х : 0,16 = 20 х = 3,2 А
х : 15 = 0,18 х = 2,7 Л
х : 0,5 = 12,4 х = 6,2 Р
х + 0,75 = 2,5 х = 1,75 М
х : 1,24 = 5 х = 6,2 І
х : 0,12 = 55 х = 6,6 И
х – 0,16 = 6,04 х = 6,2 С
х : 1 = 6,2 х = 6,2 О
х : 0,1 = 62 х = 6,2 Т
х : 13,86 = 0 х = 0 П
х : 10 = 86,3 х =863 К
х + 3,8 = 10 х = 6,2 В
Слово: острів.
6. Острів Кмітливості.
Обчисли найзручнішим способом:
а) 8 ∙ 18,371 ∙ 0,125 = (8 ∙ 0,125) ∙ 18,371 = 18,371;
б) 0,72 ∙ 103,6 – 3,6 ∙ 0,72 = 0,72 ∙ ( 103,6 – 3,6 ) = 0,72 ∙ 100 = 72;
в) (2,73 – 1,43) ∙ 9,17 – 7,17 ∙ 1,3 = 1,3 ∙ 9,17 – 7,17 ∙ 1,3 = 1,3 ∙ ( 9,17 –
- 7,17 ) = 1,3 ∙ 2 = 2,6.
7. Острів Задач.
Розв’язати задачі.
Задача 1. Швидкість човна в стоячій воді 4,8 км/год, швидкість течії річки 1,9 км/год. Яку відстань пропливе човен за 1,5 години проти течії річки?
Розв’язання.
1) 4,8 – 1,9 = 2,9 ( км/год ) – швидкість човна проти течії;
2) 2,9 ∙ 1,5 = 4,35 ( км ) – пропливе човен проти течії річки.
Відповідь. 4,35 км
Задача 2. Обчислити об’єм прямокутного паралелепіпеда з вимірами 5,6 см; 7,5 см і 2,3 см.
Розв’язання.
5,6 ∙ 7,5 ∙ 2,3 = 96,6 ( см3 )
Відповідь. 96,6 см3 – об’єм прямокутного паралелепіпеда.
Задача 3. Обчислити об’єм куба, ребро якого дорівнює 1,7 см.
Розв’язання.
1,7 ∙ 1,7 ∙ 1,7 = 4,913 ( см3 )
Відповідь. 4,913 см3 – об’єм куба.
IІІ. Підведення підсумків уроку.
Наша подорож закінчилася, і ми потрапили до країни Знань.
( Виставлення оцінок найактивнішим мандрівникам. Завдання додому.)