Урок "Мову рідної природи розуміти серцем вчись. Василь Сухомлинський «Ґавеня і соловей». Загадки. "

Про матеріал
Конспект уроку літературного читання у 4 класі НУШ , Цікава форма проведення уроку. Використано дидактичні ігри, створено мультимедійну презентацію, запропоновано роботу в групах.
Перегляд файлу

Конспект відкритого уроку Євенко О. І.

Предмет: Літературне  читання

Клас: 4-Б

Тема: Мову рідної природи розуміти серцем вчись. Василь Сухомлинський «Ґавеня і соловей». Загадки.

Мета: Навчальна: продовжити знайомство дітей з творчістю В.О. Сухомлинського, розширити і поглибити знання учнів про значення матері у житті людини, вчити дітей самовиражатися, відчувати авторські особливості;  формувати вміння працювати в групах, самостійно усвідомлювати та визначати тему та основну думку,  висловлювати власну думку про прочитане;

Розвивальна: розвивати вміння розуміти природу серцем, удосконалювати навички читання прозових і поетичних творів, розвивати під час читання уяву, почуття, фантазію, пам'ять, творчі здібності. формувати комунікативну компетентність.

Виховна: виховувати інтерес до творів В.Сухомлинського, шанобливе ставлення до матері, естетичний смак.  

Обладнання: презентація, мультимедійне оснащення: комп’ютер, телевізор , казкова галявина з рослинами, лего , зображення  ґави і солов’я ,короткі таблиці-записи,  малюнок  сонечка, хмарки, калини, дуба, мікрофон, малюнки дітей, запис звуків птахів, виставка творів Сухомлинського, картки з прислів’ями.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

                                               Хід уроку

      |I  Організаційний момент

 Урок осінній та цікавий

І гостей зібрав чимало

Повернімося обличчям до гостей

 і лагідно промовим «Добрий день»

  2.Створення емоційного настрою.

- Посміхніться один одному і скажіть:

«Я – найкращий, ти – найкращий, ми – найкращі».

Вправа «Очікування»

-Діти, як ви гадаєте яким  буде наш сьогоднішній урок?

Що ви очікуєте від уроку? Чого прагнете навчитися на ньому?

(Цікавим, пізнавальним, творчим, веселим, навчальним, …)

3.Мовна  розминка

-Тож,  почнемо з мовної розминки

4.Вивчення чистомовки (Слайд)

Ба-ба-ба - на горі труба.

Бу-бу-бу – бачимо трубу.

Бі-бі-бі –сидить rава на трубі.

Ба-бу-би- виросли гриби.

Ба-бу-бі-казочка тобі.

5.Вправа на розширення кута зору ( Слайд)

 

ґа              ва

ґа              нок

ґаве               ня

про              ґавити

- Яке   слово зайве? Чому?( ганок, бо не є спільнокореневим.)

  • Поясніть значення слова проґавити.( Пропустити кого-небудь, упустити щось через неуважність, нерозторопність)

6.Вправа на розвиток навичок читання.

Скоромовка ( Слайд)

Ґава проґавила  Ґавеня. (Читання повільне, прискорене, з затиханням , з виділенням слів інтонацією.)

 

II. Перевірка домашнього завдання

1.Гра «Відкритий мікрофон»

- Назвіть автора оповідання, яке ви читали вдома. ( Микола Вінграновський)

- Як воно називається?

-Про що в ньому розповідається?

-Якщо сподобалась воно вам, то чим саме?

2.Гра «Диктори телебачення».(1 варіант)

Слухаємо дикторів 4-Б класу і оцінюємо.

Читати уривок оповідання , періодично відривати погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.- Чому Гусці не хотілося жити?

 3. Гра «У художньому музеї»

Виставка дитячих малюнків до твору Миколи Вінграновського   « Гусенятко»

Опис рядками з оповідання (2 варіант )

ІII. Мотивація навчальної діяльності.

1. Загадка.

Багато в світі різних слів

І гарних висловів чимало.

Та найласкавіше із них

І найгарніше слово… (мама).

2. Асоціативний куш. (Робота в групах)

На дошку вивішують сонечко з промінцями, всередині якого слово “мама”. Вчитель пропонує дітям назвати якості своїх матусь.

– Яка у вас матуся? (Ніжна, лагідна, кохана, красива, добра, уважна, турботлива, весела, працьовита…)

-Як ви думаєте, чому саме на сонечку написано слово мама?

“Мама”, “матуся”, “матінка”, “ненька” – яким прекрасним

світлом сповнені ці слова! Вимовляючи ці слова, пригадуєш материнську усмішку, лагідність її очей, ніжність серця. Матерів мільйони. І кожна несе в серці любов, доброту.

Сьогодні на уроці ми ще раз переконаємося, що для кожного своя мама найкраща.

3.Вправа «Передбачення»

   Читайте у порядку зростання чисел і дізнаєтесь до якого жанру відноситься твір, над яким ми будемо працювати.

2 п   8 а    5 і     1  о    7  к      4 в     6  д       

(Оповідка.)

Прочитайте анаграми і дізнайтесь назву твору.  (веҐаян і Совелой)(Слайд)

 IV. Повідомлення теми уроку. Опрацювання оповідки Василя Сухомлинського “Гавеня і Соловей”.

  1. Правильно, сьогодні ми працюватимемо над оповіданням «Ґавеня і соловей»

( Слайд)  Якими ви уявляєте цих птахів?

-Хто  ж з українських письменників міг написати оповідку на тему  «Мову рідної природи розуміти серцем вчись »?  Про кого йдеться у моїй розповіді?

На фоні слайдів про В. Сухомлинського учитель розповідає:

Жив на світі Учитель. Він був середнього зросту, худорлявий; каштанове волосся відкривало високе чоло. Але головним на його обличчі були очі – карі, променисті, то лагідні, замріяні, то вимогливі, запитальні, а то й усміхнені, жартівливі.
Учитель за покликанням душі, він учив школярів грамоти, математики, історії. Але більш за все він хотів навчити дітей думати, відчувати, радіти й сумувати, не лише своїм власним радощами і печалями, а й всієї нашої землі.
-Хто здогадався, як звали цього вчителя?

2. Етап підготовки учня до активного й свідомого засвоєння нового матеріалу.

Повідомлення теми вивчення нового матеріалу

-От і сьогодні, мої діти, ви доторкнетесь до думки і слова Василя Олександровича Сухомлинського, до його  світу, який він хотів перенести у ваші душі і серця.

3.Мотивація учнів до засвоєння

-Де нам ці знання знадобляться?

В наступних класах, на інших уроках (образотворчому мистецтві, музиці, трудовому навчанні). Зможемо відрізняти твори В.О. Сухомлинського від інших творів. Що ж для цього необхідно з’ясувати на цьому уроці?

4.Постановка навчальної проблеми

Проблема: Чим особливі твори Василя Сухомлинського? Що їх відрізняє від інших?

5..Етап засвоєння нових знань

Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних  знань

-Згадайте, що ви знаєте про Сухомлинського?

Які  його твори ви вже читали? Чим сподобалися?

Чому вони  вас навчили?

Ще більше дізнатися про Василя Олександровича Сухомлинського Вам допоможуть мої помічники «Бібліографи» (5 учнів)

Вони дадуть відповіді на запитання?…

  1. Де  народився Василь Сухомлинський?

Народився Василь Сухомлинський  у селі Василівка Кіровоградського району в незаможній сім’ї.

  1. Якою була родина письменника?
  2. Чим любив займатися Василько у дитинстві?
  3. Ким працював Василь Олександрович усе своє життя?
  4. Яка творча спадщина дісталася нам від нього.

Перевірка сприйняття розповідей про Сухомлинського.

      Що  запам’ятали нове про нього?

  Інформація про життя і творчість письменника .(Слайд)

Василь Сухомлинський  навчав дітей мислити, відчувати, творчо сприймати навколишній світ. Він вважав, що «джерелом дитячого розуму» є природа, тому створив Школу під Голубим Небом. Уроки для своїх вихованців він часто проводив біля річки, у полі, у лісі. »  

( звучить спів пташок ) (Слайд)

Всі закрили очі і слухаємо  « Ніч »

 «Теплий літній вечір. На голубому небі спалахує перша зірочка. Щодня до мене приходять діти, — писав Сухомлинський. — Ми сідаємо під столітнім дубом. Замовкає село, засинає степ, із саду долинають таємничі звуки, спить озеро. Увесь світ навколо нас спить, лише зірочка в небі мерехтить та цвіркун співає. Це і є наша Школа під Голубим Небом . Діти приходять у світ казки. У ці прекрасні літні вечори ми стаємо поетами — складаємо казки. Все, що ми бачимо, здається нам у ці дивовижні години казкою».

- Що є джерелом дитячого розуму на думку В.Сухомлинського?

-Де любив проводити уроки Сухомлинський?

- Чому Василь Олександрович створив Школу під Голубим Небом?

 

Вибрати риси характеру притаманні В.Сухомлинському ( читаю- діти плескають в долоні )

о- доброта                                о-спостережливість

о- злість                                     о- ввічливість

о-  розум                                     о-  кмітливість

о-  неуважність                        о- люб’язність

 

Висновок: Василь Олександрович Сухомлинський – педагог ,директор, учитель.  письменник. Людина з великої літери.             

V. Опрацювання оповідки «Гавеня і Соловей»

1. Словникова робота    (слайд)

Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем

сльози                       пролунав

залунало                   заслухався

частувала                  черв’ячками

струмками                солов’їний 

Прочитайте найкоротше слово; усі іменники; усі дієслова; прикметники.

2.Первинне читання казки підготовленим учнем. Читання частини твору до слів

«Та ось полетіла ґава…»

-Що, на вашу думку, буде далі?

- Які почуття у вас викликала ця оповідка?

3.Перевірка первинного сприйняття твору.

4.Гра  з використанням цеглинок лего « Так чи ні»( зелений- так, червоний- ні )

1.У Ґави було одно пташеня?

  ( так)

2. Ґавеня плакало тому, що йому було страшно  (ні). А чому?  (мама не повернулася)

 3.  Горобчик прилетів його заспокоювати? (ні). А хто?

( соловей)

4. Чи заспокоїлось Гавеня, коли Соловей заспівав? (ні). А чому? 

5.Вибіркове читання

– Прочитайте, що зробив Соловей, коли прилетів до Гавеняти?

– Чому Гавеняті не сподобався спів Солов’я?

– Що сказало Гавеня Солов’ю, коли почуло материн голос?

-Чи любила вона своє дитя?

-Як вона проявляла свою любов?

– Який висновок можна зробити? (Для кожної дитини голос рідної матусі найкращий.)

VІ. Етап закріплення нових знань.

1 Повторне читання казки учнями ланцюжком.

Вправа: «Закінчи речення» ( Слайд)

Коли я читав, я бачив…(1 ряд)

Коли я читав, я чув….(2 ряд)

Коли я читав, я відчував…(3 ряд)

2. Музична пауза  ( Слайд)

3. Удосконалення читацьких навичок.

 Гра “Вовк і заєць”. Читання  в парах.  ( Слайд)

  • Першим починає читати “заєць”. Коли він прочитає кілька слів, починає читати “вовк”. Він намагається наздогнати зайця. Гра припиняється, коли обидва учні читають одне і те ж.   Куди полетіла Ґава?
  • Як себе поводило Ґавеня?

 Гра “Фотограф”. Сфотографувати очима початок речення , знайти

  • його у тексті і дочитати кінець
  • Що зробили пташки, які почули плач Ґавеняти.

4.Робота над засобами художньої виразності .

  • Знайдіть і прочитайте в казці пряму мову. Кому вона належить?

(Ґаві, Ґавеняті )

  • Прочитайте абзац в якому описується стан Солов’я , коли він почув плач Ґавеняти?
  • Гра «Кленовий листочок» Читає учень, на парту якого впав листочок.

-Знайдіть в тексті звуконаслідування. Кому вони належать?

- З чим порівнює автор пісню Солов’я ( з писком)? Знайдіть речення про це.

-Доберіть ознаку до слів черв’ячками, серце, пісню, на дерево.

     -Доберіть дії до слів Ґава ( вивела, любила, частувала, полетіла, пропала)

Ґавеня ( заплакало, плаче, не чує , почуло , перестало , каже)

5.Офтальмологічна пауза

       6. Завдання для 6 варіантів.

          Роз’єднати прислів’я і прочитати .

  Матизхатигоре в хату.( Мати з хати — горе в хату)   

            Безматеріісонценегріє.   (Без  матері і сонце не гріє)

  Всякедитматерімиле. ( Всяке дитя матері миле.)

  Матиоднієюрукоб’єадругоюгладить  ( Мати однією рукою б’є, а другою гладить)

   Матеріанікупитианізаслужити. Матері ані купити, ані заслужити.

  Голосрідноїматусінайкращий.    Голос рідної матусі найкращий

-Які прислів’я підходять до твору?  Пояснити

     7.Читання в особах ( Автор , Ґава, Ґавеня )

       8.Читання методом  « Незнайко».

      9. Робота над загадками

       1. Маленький, сіренький                         2. Чорненький кожух

        по гаях літає,                                            повсюди літає,

        гарно співає.   ( соловей  )                       черв’ячків збирає( ґава)

      3. Загадки у підручнику .

    VІІ. Етап рефлексії.

Вправа «Закінчи речення  «Мікрофон »

  • До чого нас закликає  цей твір?

— Яка основна думка оповідання «Ґавеня і соловей».(Для кожної дитини голос рідної матусі найкращий) .Бережіть своїх мам, допомагайте, підтримуйте у всьому.

Сьогоднішній  урок навчив мене…

Прочитані казки Сухомлинського спонукають  мене….

Найцікавішим на уроці для мене було…

Здобуті знання мені допоможуть …

VІІІ. Мотивація домашнього завдання та інструктаж до його виконання.

1 варіант - Перечитати оповідку і переказати батькам( с.57-58 чит. і переказ.) ( слайд)

2 варіант – Скласти усну розповідь  « Про що задумався соловей» (с.58 творче завд.)

Оцінювання. ( показати , як ви працювали на уроці ) Всі, хто добре працював отримають рівневе оцінювання за роботу на уроці.

-Чи справдилися ваші очікування від уроку?

Хочу  вам подякувати за активність, уважність, співпрацю, правильні відповіді. Я впевнена, що після цього уроку ми ще більше наблизилися до таємниць природи.

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
До підручника
Літературне читання 4 клас (Чумарна М. І.)
Додано
8 січня 2022
Переглядів
609
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку