Урок 27 (53) Музичне мистецтво
Тема. Героїчні мотиви в мистецтві.
Мета. Формувати предметні компетентності:
Навчальна: познайомити учнів із жанром симфонія на прикладі творів Л. Бетховена та визначити типи симфоній. Формувати соціальну компетентність.
Розвивальна: розвивати вміння характеризувати твір засобами музичної виразності; співацькі навички.
Виховна: прищеплювати учням любов та зацікавленість до симфонічної музики та творчості Бетховена; виховувати культуру слухання; виховувати мислячу та чуйну особистість.
Формувати ключові компетентності Нової Української Школи:
Очікувані результати:
Учні знають значення слова симфонія, називають типи симфоній, характеризують музичні образи симфонії, виражають емоції від сприйняття творів, характеризують твір Симфонія № 5 та називають використані засоби музичної виразності; виявляють старанність у виконанні вокальних творів.
Тип уроку: поглиблення теми, комбінований
Хід уроку.
І Організаційний момент.
музичне привітання.
ІІ Актуалізація опорних знань.
Бліц-опитування.
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми дослідимо героїчні мотиви в мистецтві. Дізнаємося як пов`язані Бетховен та А. Розумовський (українець за походженням)
ІV Етап засвоєння нових знань
Симфонія — один із найскладніших музичних жанрів. Прототипом симфонії можна вважати італійську увертюру, що склалася при Д. Скарлатті наприкінці XVII ст. Узагалі, терміни «увертюра» і «симфонія» тривалий час були взаємозамінними.
Остаточно симфонічний цикл сформувався у творчості Й. Гайдна та В. А. Моцарта, яких вважають основоположниками класичної симфонії. У симфоніях Л. ван Бетховена помітно зміцнів тематичний зв’язок між частинами, великого значення набули героїка, драматизм, філософські засади.
Наприкінці XVIII — та початку XIX ст. з’явилася романтична симфонія, яка об’єднала в одне ціле класичну форму і ліричний характер тем. У цей час зароджуються і програмні симфонії. У творчості Ф. Шуберта, Р. Шумана, Ф. Мендельсона, Г. Берліоза, Й. Брамса є незабутні мелодичні симфонії.
Починаючи з кінця XIX та в XX столітті строгі форми симфонії зазнали кардинальних змін. З’явилися симфонії з різною кількістю частин — від однієї до одинадцяти; необов’язковим стало використання сонатної форми. Отож, у переломні моменти свого розвитку симфонічна музика змінювала правила, й ті явища у сфері мистецтва, які спочатку шокували, невдовзі ставали звичними.
• Розглянь таблицю. Розкажи, за якими ознаками класифікують симфонії і на які різновиди поділяють твори цього жанру.
Типи симфоній
За формою |
3-частинна, 4-частинна, 5-частинна і т. д. |
За естетичними категоріями |
Симфонія-драма, симфонія-трагедія, симфонія-пастораль, симфонія-концерт, симфонія-ораторія тощо. |
За сюжетністю |
Програмна, непрограмна. |
4.1 Сприймання музики. Л. ван Бетховен. Симфонія № 5. Частина 1 (фрагменти).
• Чим тебе вразила музика? Що було в ній незвичного? На яких інструментах виконували твір? Розкажи про особливості їх звучання. Чи є в цій музиці основна мелодія? Доведи. Які засоби музичної виразності характерні для цього симфонічного твору?
Симфонія має 4 частини, відноситься до симфонії-героїчної та є непрограмною.
Чи знаєш ти, що відома всім симфонія німецького класика була присвячена українцю? З’ясуймо це разом.
Серед дев’яти симфоній Бетховена особливо вирізняється симфонія № 5. Її всі без винятку впізнають за вступом. Цікаво, що цей музичний твір композитор присвятив своєму другу і меценату — синові останнього гетьмана України, графу Андрію Розумовському (українцю за походженням).
Особливим у звучанні симфонії є те, що всі чотири частини об’єднані грізною «темою долі», котра звучить на початку твору як епіграф. Про неї Бетховен сказав: «Так доля стукає у двері». Ця тема звучить дуже голосно (фортисимо) одночасно в партіях різних інструментів. Симфонія не має програми, її зміст не виражений словами, але яскрава, образна музика, конкретика основного мотиву дають право розглядати твір як картину боротьби людини з життєвими незгодами в ім’я радості та щастя.
Чимало симфонічних творів, що визнані шедеврами, отримали друге життя в сучасній музиці.
4.2 Сприймання музики Л. Бетховен. Симфонія № 5 (у сучасній обробці; фрагменти).
• Чим відрізняється оригінал від сучасної обробки? Опиши засоби музичної виразності прослуханого твору.
4.3 Творче завдання. Зобрази музику рухами або проплескай відомий мотив
4.4 Руханка
4.5 Вокально-хорова робота
- розспівки
- «Козацька пісня» (слова і музика А. Мігай).
Творче завдання : заспівай пісню та створи музичний супровід за допомогою двох олівців. Чим схожа героїчна музика симфонії із мелодією пісні?
V Узагальнення знань
- Розкажи про історичний шлях жанру симфонії.
- Про які різновиди симфонії ти дізнався/дізналася?
- Що тобі відомо про 5-ту симфонію Л. ван Бетховена?
VI Рефлексія «Продовж речення» гра у wordwall https://surl.li/ooefyq
VІI Підсумок уроку
Сьогодні ми говорили про героїчні мотиви у мистецтві. Ви більше дізналися про симфонію та її типи. Знаєте як повязаний Бетховен з Розумовським та можете наспівати лейт-мотив симфонії №5
Пошуково-дослідницька діяльність
Дізнайся більше, про те, які симфонії отримали сучасну обробку та звучать у виконанні синтезатора і сучасних оркестрів.