План-конспект уроку англійської мови
Вчитель: Хлебтунова І. О.
Тема: My home is my castle
Тип уроку: комбінований
Клас: 5
Обладнання: комп’ютер, мультимедійна дошка, додатки з завданнями, підручник, ілюстрації з теми «Будинок».
Мета уроку:
Практична: розвиток навичок монологічного мовлення, аудіювання та читання, активізація лексичного і граматичного матеріалу в усному мовленні, розвиток навичок опису будинку, квартири, кімнати.
Навчальна: повторення лексичних одиниць з теми «Дім, квартира», закріплення навичок використання граматичної структури there is/there are (стверджувальна, заперечна та питальна форми) та прийменників місця у мовленні.
Розвиваюча: розвиток пам’яті та уваги.
Виховна: виховання любові до свого дому, цікавості до життя інших людей.
ХІД УРОКУ
I. Початок уроку:
1) Організаційний момент, привітання.
Вчитель: Good morning! Sit down, please. I am glad to see you. Is anybody absent today? How are you? What is the weather like today?
2) Повідомлення теми уроку.
Вчитель: Despite the cold weather, it`s warm here and we are ready for successful work. Look at the pictures. How do you think what we are talking about today? (About houses and home)
Look at the screen. Let`s guess the topic of our lesson. (Слайд 2)
Учні: My home is my castle.
3) Мовленнєва зарядка (Слайд 3)
Let`s train our tongues.
This is my house
This is the door
The windows are clean
And so is the floor!
4) Перевірка домашнього завдання (Слайд 4)
Project “What a house!”
Your home task for today was to make a project in groups about famous houses from over the world. Let`s meet the first group.
“White house” and “Windsor Castle”
Вчитель: Both groups are brilliant. Well done!
Вчитель: Very well! So, today we are talking about our home. Do you know any proverbs about home? (Слайд 5-6)
Учні: 1) East or West home is best.
2) There is no place like home.
3) Home is where the heart is.
4) My home is my castle.
Вчитель: Nice. How do you understand it? What is the difference between a house and home?
Учні: House- is a type of building.
Home- is a place where people live.
Вчитель: What does home mean for you?
Учні: Home is a place where we can rest, enjoy good films, it is a place, where our parents are, where we can play with our pets. We can do our favourite things: play games, watch TV, read books, eat our favourite food.
II. Основна частина.
Вчитель: Do you live in a flat or a house? Is your house/flat big or small? How many rooms are there?
Вчитель: That’s really good. Now let`s revise the words. Your task is to guess the name of the room. (Слайд 7-16)
1) We usually cook breakfast, dinner here. – It’s a kitchen!
What can you find in the kitchen? – A dishwasher, a sink, a fridge, a cooker, a table, chairs.
2) We can watch TV and rest in this room. – It’s a living room.
What can you find in the living room? – A sofa, a bookcase, armchairs, cushions, flowers, TV
3) You can sleep here. – It’s a bedroom.
What can you find here? – A bed, a lamp, a computer, a wardrobe, a bookcase.
4) We can have a shower here. – It’s a bathroom.
5) We eat breakfast, dinner here. – It`s a dining room.
6) You use them when you want to get another floor. – They`re stairs.
7) It is an underground part of the house. – It`s a basement.
8) It is a room at the top of a building. – It`s an attic.
9) It has trees, grass, flowers. What is it? – It`s a garden.
10) It`s a place where we keep our cars. – It`s a garage.
2) Розвиток навичок аудіювання (Слайд 17)
Вчитель: Excellent! Now, let’s learn about Tina`s new flat. She` from Britain.
Open your Student`s book p. 56 ex.2.
Вчитель: Good work. Tina`s room is nice.
3) Розвиток граматичних навичок. (Слайд 18)
Children, what do you remember about the constructions there is/ there are? When do you use them? (учні відповідають на питання)
Let` do the exercise. (Слайд 19)
Look at the picture and complete with there is/isn’t or there are/aren’t:
1. ____________ a TV in the living room.
2. ____________ a picture on the wall.
3. ____________ two sofas in the room.
4. ____________ three chairs and a table.
5. ____________ a rug under the sofas.
6. ____________ a stereo set under the window.
Виконання вправи.
4) Фізкультхвилинка (Слайд 20)
Вчитель: Stand up! Let`s have a rest and revise the prepositions of place
Catch the fly on the desk!
Catch the fly under the desk!
Catch the fly in front of your face!
Catch the fly above your head!
Catch the fly in the middle of the desk!
Catch the fly between the chairs!
Catch the fly behind the chair!
Catch the fly around yourself!
5) Групова робота.
Розвиток навичок монологічного мовлення. Активізація прийменників місця та лексики за темою меблі, частини будинку. Закріплення конструкцій there is/ there are.
Вчитель: Let`s make 3 groups of 4. Now, you have to design your own room. Don`t forget about the construction there is/ there are.
Учні розробляють власний дизайн кімнат в групах протягом 3-5 хв. За допомогою двостороннього скотчу прикріпляють паперові меблі на листочок, де намальована кімната. Після цього підходять до дошки і презентують свою кімнату, описуючи її.
Вчитель: Well done! Look at the picture. Is this room modern? Is it comfortable? Do you like it?
III. Підведення підсумків уроку.
Вчитель: We’ve done a lot today, let’s sum up. What’s the home for us? What words can we associate with this word?
Учні: Let`s make up the mind map
Cosy Relax comfortable
parents Home safe
pets love doing favourite things
Рефлексія. (Слайд 21)
Now I can
Talk about the rooms in my house/flat
Describe my bedroom
Use the construction …. (There is/There are)
I learn
Interesting facts…. (White House and Windsor Castle)
My expressions
Вчитель: Well done! You were active and hardworking today; I’m pleased with your work.
Домашнє завдання: Your home task is to write an article about your house or flat using the plan in your SB p.57
Оцінювання
Вчитель: The lesson is over, thank you everybody. See you tomorrow!