Урок "My Room" 1 клас, англійська мова

Про матеріал

І. Початок уроку

1. Організаційний момент

- Good morning! Nice to see you! Let's sing our “Hello song".

- Dima, how are you? – P1 – P2 – P3 - ….- T.

2. Фонетична розминка.

a)

  • Прокинулись ми вранці, робимо зарядку – u – u – u – u
  • Холодно стало, гріємо ручки – h – h – h – h
  • Їдемо до лісу, треба завести машинку – r – r – r – r
  • А в лісі змія повзе - S – s – s – s
  • Комарі вже літають - z- z- z – z
  • І бджоли вже гудуть - th – th – th – th
  • І листя під ногами шелестить – sh – sh – sh – sh

b)


[ I] – Pigs swim, cats sing.

[I:] – Three green teeth.

  • - I scream,

You scream,

We scream,

For ice-cream.

[ o] – A dog and a frog.

[] - A funny puppy can jump.

[k] – A chicken and a duck.

[ ] – Mother, father,

Sister, brother,

Hands in hands

With one another.

  • -Together, together, together every day.

[ w ] – Why do you cry, Willy?

Перегляд файлу

Тема.  My Room

Клас  1А.

Мета: введення граматичної структури I have got ain my room”; активізувати в мові учнів ЛО з теми;  підготувати до самостійного висловлювання про свою кімнату; розвивати навички усного мовлення, читання та аудіювання; розвивати творчі здібності учнів; виховувати вміння працювати в колективі

Обладнання:  магнітофон, картинки, м’яч, алфавіт, аудіо записи пісень на англійській мові, роздатковий матеріал.

 

Хід уроку

 

І. Початок уроку

1. Організаційний момент

- Good morning! Nice to see you! Let’s sing our “Hello song”.

- Dima, how are you? – P1 – P2 – P3 - ….- T.

 

 2. Фонетична розминка.

a)

  • Прокинулись ми вранці, робимо зарядку – uuuu
  • Холодно стало, гріємо ручки – hhhh
  • Їдемо до лісу, треба завести машинку – rr  rr
  • А в лісі змія повзе -   S – s – s – s
  • Комарі вже літають - z- z- z – z
  • І бджоли вже гудуть - th – th – th – th
  • І листя під ногами шелестить – shshshsh

b)


[ I] – Pigs swim, cats sing.

[I:] – Three green teeth.

  •  I scream,

                You scream,

                We scream,

For ice-cream.

[ o] – A dog and a frog.

[] -  A funny puppy can jump.

[k] – A chicken and a duck.

[    ] – Mother, father,

          Sister, brother,

          Hands in hands

With one another.

  • Together, together, together every day.

[ w ] – Why do you cry, Willy?

  • Щоб навчитись малювати треба кожен колір знати …

3. Введення в іншомовне середовище.

- Is it a door \ a lamp \ a TV-set….?

- What color is it?

- Is it big \ small?

 

II.  Основна частина уроку

  1. Vocabulary work.
  1. So, let’s review our words. All together: a door, a chair….
  2. Go to the blackboard. Show me, please, a …. ( T – P )
  3. Vika, as a teacher, name the picture for Dima. ( P – P )

 

  1. True \ False
  • Listen to me and if it is true – clap your hands one time; if it is false – two times.

This is a computer….

 

  1.  “I have got a\an … in my room.”
  1. Look at the blackboard and repeat after me : “ I have got a … in my room.” ( T – All P.)  ( T – P1,P2,P3 ).

 

  1. Гра з кубиком.
  • Throw the kube, look at the picture and say : “ I have got a … in my room”.

 

  1. Relaxing.
  • Song “It’s a dog”.
  • Clap, clap, clap your hands  As slowly as you can.

Clap, clap, clap your hands As quickly  as you can.

 

  1. Listening.
  • I received a letter from my friend Lena. Do you remember her?

So, she tells me about her room. But I didn’t understand it. Can you help me? Listen attentively:

Hello!

My name is Lena.

This is my room. I have got a big window in my room. I have got a table, a chair, a sofa and a lamp in my room.  I have got a computer on the table.

And what about you? Have you got your own room?  What have you got in your room?

 

  1. Post-listening activity.
  • Let’s see how I understand this letter.  If I tell you the right sentences, you must clap you hands one time; if it is false – two times:
  • She has got a TV-set in her room (-).
  • She has got a sofa in her room (+).
  • She has got an armchair in her room (-).
  • She has got a lamp in her room (+).
  • She has got a shelf in her room (-).

 

 

  1. Creating Work
  • And now, let’s create our own room.  For example: This is my room. I have got a bed in my room….

 

  1. Relaxing.
  • I can swim, swim, swim, swim…
  • Hands up, clap, clap, clap…
  • Two little feet go tap, tap, tap.( clap, jump).

 

  1. ABC.
  1. А ми зовсім забули про наш алфавіт. Він стоїть один в куточку і плаче, давайте його розвеселимо ( всі разом алфавіт на стіні).
  2. OOOh, look at the blackboard. The wind is blowing. Вітер подув і наші літери всі переплутались – допоможете мені розташувати їх правильно?
  3. And now, let’s sing our “ABC song”.

 

  1. Reading.
  • And now, let’s show how we can read.

[    ] – a : am, and, has, lamp, cat, can.

[    ] – th : the, this, that, them.

  • And we have new sound – [     ] : mum, fun, drum, duck, jump, run, under.

 

III. Закінчення уроку

  1. Homework.
  • Розповісти про одну з кімнат.

 

  1. Summarizing
  • You work very well today. So, you have a smiling sun.
  • Do you like the lesson?
  • Thank you very much for your work.
  • Stand up, please, and let’s sing our “Good-bye song”.

 

 

 

C:\Users\ЛЕСЯ\Desktop\62946551_1---.jpg

 


                   Hello!

         My name is Lena.

   C:\Users\ЛЕСЯ\Desktop\57bbddafcdd2.jpg                                                       


This is my room. I have got a big window in my room. I have got a table, a chair, a sofa and a lamp in my room.  I have got a computer on the table.

And what about you? Have you got your own room?  What have you got in your room?

                                                 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (підручник для спеціалізованих шкіл із поглибленим вивченням англійської мови) 1 клас (Карпюк О. Д., Ростоцька М.Є.)
Додано
21 жовтня 2018
Переглядів
1876
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку