Тема. Явища природи. Фізичні явища, їх різноманітність.
Мета: дати поняття «явища»; ознайомити учнів з різноманітністю явищ у природі;
сформувати уявлення про основні групи природних, їх прояв у довкіллі;
розвивати вміння спостерігати, помічати та називати природні явища; вміти їх
розрізняти та класифікувати;
виховувати прагнення досліджувати та пояснювати природні явища.
Обладнання: дидактичний матеріал, «Ромашка із завданнями», схема «Явища природи»,
презентація «Явища природи», набір різнокольорових листків, малюнки дітей.
Основні поняття: явища, природні явища, фізичні та хімічні терміни, назви фізичних
явищ (механічні, звукові, світлові, теплові, електричні)
Методи та методичні прийоми: бесіда, демонстрація, робота зі схемою, робота з
підручником, ігрові моменти, формування узагальнюючих висновків.
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: урок на природі
ЗАВДАННЯ УРОКУ:
1.Ознайомитися з поняттям «явище природи».
2.Вияснити як поділяються явища природи.
3.Сформувати уявлення про основні групи природних явищ (за характером їх
походження).
4.Розвивати вміння наводити приклади явищ, що спостерігаються у природі.
5.Навчитися розрізняти явища за характером їх походження.
6.Вдосконалювати вміння робити узагальнюючі висновки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація знань та вмінь учнів.
1. Перевірка домашнього завдання.
а) диктант «Вірю-не вірю». (перегляд вчителем результатів, з подальшим
фронтальним опитуванням, для корекції знань учнів)
б) фронтальне опитування:
- що називається тілами?
- які характеристики має тіло?
- з чого складається тіло?
- з чого складаються речовини?
- чи можна поділити молекулу? Що є меншим ніж молекула?
- так що є найменшою одиницею живої і неживої природи?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
(перегляд презентації)
(запишемо в зошит число, тему уроку )
2. Ознайомимося з завданнями нашого уроку. Пограємо у гру «Ромашка»
(учні по черзі зривають пелюстки ромашки і зачитують вголос завдання
уроку)
3. Чарівний пензлик.
- Пропоную вам зайнятися мистецтвом. На минулому уроці ви об’єдналися у «Малі групи» , отримали завдання і виконали їх вдома, з тим щоб з’економити час на уроці. Що ж ви робили вдома?
Відповіді учнів (малювали пори року)
- Давайте разом їх розглянемо. (розглядаємо малюнки, називаємо пору року)
- Діти, погляньте на тему уроку, прочитайте її.
А чи знаєте, ви, що таке явища природи? (формулюємо поняття, вчитель коригує,
записуємо термін в зошит)
4. Різноманітність явищ. (робота зі схемою)
Вчитель. Я запропонувала вам урок на природі саме з тієї причини, що ви маєте змогу на власні очі побачити фізичні явища, назвати їх.

Явища
фізичні хімічні
- звукові
- механічні
- світлові
- теплові
- електричні
Демонстрація явищ: (на кожен вид явища одна дитина називає
хоч один приклад?)
Фізична хвилинка «Як ми чуємо природу»
- Чи чуємо ми природу?
Спробуйте продемонструвати.
1) шелест листків;
2) хитання гілок зі сторони в сторону; (назвати різновид явищ)
3) вітер кружляє листя;
4) річка пливе;
5) птах летить.
Все це були звукові явища.
- звукові ( шум води, спів птаха)
- механічні (водоспад, політ птаха)
- світлові (сонячні промені, гусінь, яка світиться у сумерках)
- теплові (тепле море, гарячий гейзер)
- електричні (світло лампочки, рачки, що світяться у глибинах океану)
Розглянути малюнки підручника
Пояснення того, що таке фізичні явища, запис у зошит
5. Гра - змагання
- Огляніться навколо і спробуйте назвати якнайбільше фізичних явищ.
Зараз ми об’єднаємося в дві групи.
- Хто назве більше фізичних явищ?
(у вчителя уже є заготовлені явища, він тільки розкладає їх на 2 кучки,
хімічні явища вчитель виключає.
Порівнюємо результати, оголошуємо переможця змагання)
Наприклад, іде дощ (вода випарувалася, потім перетворилася у воду і впала на землю );
вітер зірвав листок з дерева і погнав його по землі.
Узагальнюючі висновки: 1. В природі дуже багато різних явищ.
2. Серед них багато фізичних явищ.
3. У фізичних явищах не відбувається перетворення речовини.
ІУ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Зачитування віршів про явища природи. Гра «Здогадайся»
(діти мають здогадатися, про яке явище природи йдеться)
2. Робота з картками. (Учні позначають зверху який це вид явища. Результати
зачитуємо вголос, виправляємо помилки.)
3. Рефлексія.
- Що ми розглядали на сьогоднішньому уроці?
- Що ви дізналися?
- Що вам найбільше сподобалося ?
- Про що ви би хотіли ще дізнатися?
( Що таке хімічні явища?)
У. Оцінювання. (підрахунок листків, виставлення оцінок)
УІ. Д/З.
Параграф ,запитання ст.
Написати міні-твір на пів сторінки на тему «Пори року», використавши в тексті якнайбільше фізичних явищ.
1