Урок на тема. Ознаки хімічних явищ.

Про матеріал
Розробка уроку на тема. Ознаки хімічних явищ. Метою моєї роботи було ознайомити учнів з явищами, як загальнофілософським поняттям та забезпечити умови для засвоєння учнями понять хімічне явище та гниття як природне явища А також сприяти формуванню умінь виділяти загальні і суттєві ознаки і відмінності фізичних і хімічних явищь шляхом проведення експериментів
Перегляд файлу

  Тема. Ознаки хімічних явищ.

Мета:

1. Навчальні (дидактичні):

- ознайомити учнів з явищами, як загальнофілософським поняттям ;

- забезпечити умови для засвоєння учнями понять: явище хімічне та гниття як природне явища;

2. Розвиваючі:

сприяти формуванню:

 - умінь виділяти загальні і суттєві ознаки і відмінності фізичних і хімічних явищ;

- умінь побачити проблему і знайти шляхи її вирішення;

- умінь застосовувати отримані знання на практиці і оцінювати результати виконаних дій;

- умінь узагальнювати факти, використовуючи знання про склад та властивості речовин шляхом упровадження інноваційних технологій;

- умінь використовувати комп’ютерні технології як інструмент для спілкування, досліджень, організації, оцінювання інформації.

- продовжити розвиток самостійності, уміння працювати в колективі;

- формувати основи критичного мислення (оформлення, аналіз та синтезування інформації для вирішення проблем та відповідей на запитання;

3. Виховні:

- сприяти формуванню зацікавленості предметом;

- сприяти в ході уроку формуванню комунікативної та інформаційної компетенції;

- предметна соціалізація набутих знань

Обладнання уроку

Мідний дріт, парафінова свічка, питна сода, столовий оцет, повітряна кулька,розчин марганцю,пероксид водню 3%,хімічний посуд

Епіграф уроку: «Істина відкривається тим, хто її шукає».

 Д.І. Менделєєв

Тип уроку: Комбінований

Хід уроку

І.  Організаційний момент

Привітання, перевірка відсутніх та підготовки учнів до заняття.

Учитель. Для успіху на уроці нам потрібен ваш хороший настрій. Тому подивіться на сусіда по парті, усміхніться один одному та побажайте всього доброго.

 ІІ  Мотивація навчальної діяльності

Здогадайтеся, про що йдеться.

Хоч сам не біжить, а стояти не велить. (Мороз.)

 Червоне коромисло через ріку повисло. (Ве­селка.)

 Доки батько народився, син по світу находився (Вогонь і дим.)

 Сидить дід за подушками і стріляє галушками. (Град.)

•Живе — лежить, помре —побіжить.(Сніг.)

•Що без леза та без зуба розтина міцного дуба? (Блискавка.)

Червоний гість дерево їсть. (Вогонь.)

Як називаються процеси, що відбуваються в при­роді? (Явища будь-які зміни, що відбуваються   у світі.)

Кожна наука вивчає певні явища. Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати знайомство з явищами.оголошення теми та мети

III   Вивчення матеріалу нової теми.

 

На уроці розглянемо 

 1. Поняття про хімічні явища.

 2. Ознаки хімічних явищ (досліди)

 3. Горіння та гниття як приклад хімічних явищ

 4. Хімічні явища слугують людині.

Давайте ми побудемо в ролі науковців дослідників .

Завдання:

1.Дослідити у чому полягає відмінність між фізичними та хімічними явищами

2. Результати досліджень занести в опорну схему

3. Зробити висновки

. Стакан з водою

  1. В якому агрегатному стані перебуває вода?.
  2. Яка формула води?
  3. А якщо ми нагріємо воду, що з нею трапиться?
  4. Речовина при цьому зміниться?
  5. Як ми назвемо це явище?

Мідна дротина

Зігнемо мідну дротину і поспостерігаємо за змінами.(форма)

Змінилася форма а не речовина. Давайте пригадаємо що таке фізичне явище.

Фізичне явище - це явище при якому речовина не змінюється.

Нагріємо мідну дротину і з’ясуємо зміни ,що відбулися.

Хімічне явище-це явище при якому відбуваються зміни з речовиною. Учні роблять висновки з проведених досліджень (Заповнюють схему).

Які явища називаються фізичними?  А які хімічними?

 

Складаємо схему.

 

                                                      Явища

 

 

                                      Фізична                                                    Хімічні

 

 

Зміна форми               Речовина                                                   Речовина

 

Агрератного              не змінюється                                             змінюється

стану

 

Кожне хімічне явище супроводжується зовнішнім ефектом,тобто ознакою.

Щоб визначити ці ознаки проведемо ряд експериментів, а спостереження запишемо в зошит .

Дослід№1  У пляшці знаходиться оцет а у повітряній кульці сода. Надягаємо повітряну кульку на пляшку, сода з кульки повинна потрапити до пляшки з оцтом. Спостерігаємо зміни і записуємо їх.

Дослід№2  У стаканчику знаходиться розчин марганцю рожевого кольору до нього додаємо пероксид водню допоки речовина повністю не зміниться. Формуємо висновки.

  Дослід№3     Підпалюємо парафінову свічну і визначаємо ознаки реакції. Горіння відбувається за участю кисню, який міститься у повітрі. В результаті горіння утворюється вуглекислий газ і вода. Перевіримо дослідним шляхом що горіння це хімічне явище. Підпалимо свічне і накриємо її стаканчиком. Уважно поспостерігаємо за полум’ям. Свічка гасне після того як повністю витратиться кисень на процес горіння

 

Гниття як природне хімічне явище- робота в групах з підручником

IV. Контроль навчальних досягнень

 

Які явища належать до хімічних?

  1. Наведіть приклади хімічних явищ.
  2. Назвіть ознаки хімічних явищ.

Щоб пересвідчитися, чи відбулося хімічне явище, треба виявити утворення нових речовин, цьому допомагають ознаки хімічних явищ: виділення газу, утворення осаду, зміна кольору, поява світла і тепла, поява запаху.

3. Чому скисання молока належить до хімічних явищ, а танення льоду — до фізичних?

При скисанні молока утворюється нова речовина – кефір, при таненні льоду змінюється агрегатний стан речовини. 

Поміркуйте і  запишіть у зошит хімічні явища, які доводилося здійснювати вам і членам вашої родини в побуті. Вкажіть ознаки цих явищ.

Поява іржі на замку сараю, додавання оцту до соди при випічці, скисання молока, псування м'ясних продуктів.

 

V. Підбиття підсумків

   Рефлексія   

1.Що нового ви дізналися на уроці?

2. Яких навичок набули?

3. Що сподобалося на уроці?

4. Що викликало певні труднощі?

Учитель оцінює результати роботи учнів на уроці.

VI.  Домашнє завдання 

1.  Прочитати  14 параграф підручника та відповісти на запитання до нього.

Станьте дослідниками природи

Висушіть шкаралупу двох курячих яєць та подрібніть її. Отриманий порошок розділіть на дві частини і помістіть його у дві прозорі посудини. В одну налийте 2 столові ложки води, у другу — стільки ж оцту. Спостерігайте за змінами в обох посудинах. У якій із них відбулося хімічне явище? Як ви про це дізналися?

.

 

doc
Додано
15 грудня 2020
Переглядів
707
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку