Тема: Арабський халіфат
Мета: сформувати уявлення про арабський світ; розглянути етапи розвитку Арабського халіфату; істановити зв’язок між релігією та культурою арабів; охарактеризувати роль релігії в суспільному житті арабського світу.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття: Коран, іслам, халіф, мусульмани, Аллах.
Основні дати:
570-632рр – роки життя Мухаммеда
622р.- початок мусульманського літочислення
630р.- об’єднання арабів
732р.- битва при Пуатьє
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності (перегляд фрагменту відео «1000 й одна ніч»)
Запитання до відео
Що ви знаєте про цю книгу? Чи знайомі вам ці казки?
Учитель. Ці оповідання пов’язані з народом, історію якого ми будемо сьогодні вивчати. Саме таким схід став у роки Арабського халіфату.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Робота з картою
Розглянути карту « Арабські завоювання в VII-IX ст. Утворення халіфату» і віповісти на питання
Робота з підручником
Опрацювати текст підручника про доісламські вірування арабів, виписати у зошит нові поняття і терміни та їхні визначення.
Виступ учня . Учень, що отримав випереджальне завдання, презентує дослідження про засновника нової релігії Мухаммеда.
Іслам сприяв об’єднання арабських племен в єдину державу.
Халіфат за Омейядів та Аббасидів
Робота з каптою
Розглянути карту і відповісти на питання
Арабський халіфат став найбільшою тогочасною державою.
Культура арабського світу
Перегляд відео про арабську культуру
Відповісти на питання : Назвати досягнення культури арабського світу
Орієнтовні відповіді
*Географія: карти відомого тоді світу
*Астрономія: обсерваторії, обчислення розмірів земної кулі
*Математика : алгебра, індійські цифри
*Медицина : Ібн Сіна – праця « Канон лікарської науки», перші аптеки і лікарні.
* Архітектура : палаци, мінарети, мечеті.
*Література: Фірдуосі, збірка казок « Тисяча та одна ніч»
* Мистецтво: каліграфія, арабески.
Араби зробили значний внесок у розвиток світової науки і культури.
IV. Узагальнення знань
Чому з VIII –XIII ст. називають « золотою добою ісламу»?
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний матеріал підручника
Підготувати повідомлення про одного з діячів середньовічної арабської культури