Тема. Атом, його склад. Хімічні елементи, їхні назви і символи.
Мета: -поглибити знання учнів про атоми, молекули як складні структурні частинки речовини
- поглибити знання про утворення молекул
-на основі будови атома дати поняття про хімічний елемент як певний вид атомів.
-познайомити із сучасною науковою номенклатурою, назвами і символами хімічних елементів.
- розглянути поширеність хімічних елементів в природі.
Розвиваюча – формувати і розвивати ключові компетентності учнів, зокрема навчальну, соціальну, загальнокультурну, ІКТ-компетентність
Виховна – формувати інтерес до вивчення хімії
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форми роботи: розповідь, складання опорних схем, фронтальна робота.
Обладнання: періодична система, таблиця «Будова атома», магнітні моделі, картки – завдання. періодична система Д. І. Менделєєва; мультимедійна презентація до уроку, дидактичні картки.
Хід уроку
Зміна агрегатного стану речовини залежить від зміни... (температури).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Уже понад дві тисячі років тому вчені замислювалися над тим, із чого складаються речовини. Розмірковуючи над цим питанням, відомий давньогрецький філософ Демокріт (V ст. до н. е.) припустив, що всі речовини мають складатися з певних частинок із дуже маленькими масами. Він назвав їх атомами, що в перекладі з грецької означає «неподільний».
С тих пір минуло багато століть. Якісь думки давньогрецьких філософів знайшли наукове підтвердження, якісь було доповнено або змінено. Сьогодні ми познайомимося із сучасними уявленнями про те, з яких частинок складаються речовини. Кожна речовина має свої властивості. Від чого це залежить?Властивості речовин залежать від того, які частинки входять до їх складу.До складу речовин можуть входити молекули, атоми, йони.
З курсу природознавства і з попередніх уроків хімії ви вже знаєте що таке молекула. Пригадайте означення .Діти пригадують що молекули найменші частинки речовини. Пригадують атоми.Сьгодні дізнаємося також чим відрізняються атоми один від одного; звідки хіміки дізналися назви елементів; яка шпаргалка найкраща на контрольних із хімії;
Записують тему та формують мету
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Атом – електронейтральна частинка, що складається з позитивно зарядженого ядра і негативно заряджених електронів, що рухаються навколо ядра.
о, в свою чергу складається з елементарних частинок – протонів і нейтронів.
Одну з перших моделей атома — планетарну — було запропоновано в 1911 р. Резерфордом (англ. фізик) Згідно з нею ядро займає незначну частину об’єму атома, а електрони рухаються навколо ядра, як планети навколо Сонця. Вона являє собою міні Сонячну систему, де в центрі знаходиться ядро (Сонце), навколо якого рухаються електрони (планети).Але це порівняннядуже приблизне, оскільки атом має складнішу будову.
Частинок, із яких складається атом, є три. Записувати на дошці.
Це негативно заряджений електрон – е-
Позитивно заряджений протон –р+
Нейтральний нейтрон – n0
Отже, усе в природі складається з атомів.
Усього на Землі та в космічному просторі виявлено 89 різних видів атомів, ще 29 видів добуто вченими штучно. Вони дуже нестійкі й існують у вигляді кількох окремих атомів протягом лише кількох секунд від моменту добування.
Атоми різних видів відрізняються за масою, розміром, будовоюта зарядом атомних ядер.
Атоми певного виду називають хімічним елементом. Заряд ядра – головна характеристика хімічного елемента.
Кожний хімічний елемент має свою назву та умовне позначення у вигляді хімічного символу. У 1814 р шведський науковець Берцеліус запропонував літерну систему знаків. За основу назв елементів узяті їхні латинські назви. Кожний символ хімічного елемента — це перша або перші 2 літери його латинської назви (Демонстрування моделей атомів або їх зображень. Термінологічна робота з найпоширенішими назвами: Гідроген (Н), Оксиген (О), Карбон (С), Нітроген (N). Запис на дошці та гучне промовляння разом цих слів . Наприклад, графіт, з якого складаються стрижні олівців, утворений атомами Карбону.
А давайте спробуємо встановити, з атомів яких хімічних елементів складаються ці тіла? (Демонстрування залізного цвяха, алюмінієвих виделок, кружки, мідного дротика, золотої та срібної обручок, сережок.)
Атоми у складі речовин можуть існувати окремо або сполучатися між собою, утворюючи молекули.
З яких атомів складаються молекули води, кисню, озону? Молекула води складається з трьох атомів — одного атома Оксигену і двох атомів Гідрогену. Молекула кисню утворена двома атомами Оксигену, молекула озону—трьома атомами Оксигену. А молекула цукру складається аж із 45 атомів трьох видів — Карбону, Оксигену і Нітрогену. (Демонстрування моделей молекул або їх малюнків).
Символи і назви хімічних елементів містяться в Періодичній системі.
Ідея створення Періодичної системи належить видатному російському хіміку Дмитру Івановичу Менделєєву.
У періодичній системі хімічні елементи розміщені в пронумерованих клітинках. Кожний елемент у періодичній системі має свій порядковий номер.
Ви вже знаєте, що заряд ядра атома Гідрогену +1. Погляньте на таблицю й ви побачите, що Гідроген розташований у ній під номером 1.
Номер клітинки кожного хімічного елемента невипадковий — він дорівнює заряду ядра атома. Так, заряд ядра атома Оксигену +8 і його порядковий номер теж 8.
Періодична система служитиме вам зручною довідкою про хімічні елементи, допомагатиме отримувати інформацію про склад їх атомів.
Позитивний заряд ядра атома зумовлюють протони. Тож їх кількість дорівнює порядковому номеру хімічного елемента в періодичній системі.
Оскільки протонів й електронів в атомі порівно, то порядковий номер хімічного елемента вказує й на кількість електронів в атомі.
За порядковим номером хімічного елемента можна безпомилково дізнатись, скільки протонів й електронів в атомі.
Порядковий номер = Заряд ядра = р+=е-
I V Узагальнення знань
Атоми складаються з ядра та позитивно зарядженої електронної
оболонки.
До складу ядра входять протони та нейтрони.
Протон має позитивний заряд.
Заряд ядра атома визначають електрони
Атом в цілому електронейтральний
Карбон – елемент, атом якого має заряд +1
Сучасні символи хімічних елементів запропонував Й. Я. Берцеліус
Кількість протонів дорівнює порядковому номеру хімічного елемента в
періодичній системі.
K – це символ елемента Кальцію.
Склад та будова молекул речовин зумовлюють їхні властивості.
Найбільш розповсюдженим елементом у Всесвіті є Оксиген.
V. Підведення підсумків уроку.
Вправа Продовж речення
Сьогодні я………
VІ. Домашнє завдання: вивчити назви і символи хімічних елементів.
Вивчити терміни хімічного словника…Прочитати параграф 10 ст54-58
Виконати вправу 8-9 ст. 58