Тема. Буква ї. Опрацювання тексту «Київ».
Мета. Продовжувати роботу над буквою ї. Закріплювати знання учнів про значення букви ї в українській мові. Формувати навички читання слів з вивченими буквами, збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати фонематичний слух, увагу пам’ять, мислення, зв’язне мовлення та виразне читання. Виховувати любов та повагу до України та української мови.
Обладнання: набірне полотно, розрізна азбука, дидактичний матеріал, презентація.
Хід уроку
І. Загальнокорекційна частина.
1. Нервово-психічна підготовка.
Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша – солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Наш край, що зветься … (Україна).
2. Організація учнів до роботи.
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
— Який зараз урок?
— Яку букву вивчаємо?
— Що про неї знаєте?
— Назвіть слова з цією буквою, вкажіть її місцезнаходження.
2. Розчитка.
1). Артикуляційна зарядка.
Буква «ї» передала вам чарівну квіточку-розчитку.
— Подивіться, яка вона гарна.
— Вітерець дмухнув на квіточку (с-с-с).
— Листочки весело зашелестіли (ш-ш-ш).
— А ось хмаринка. Зараз дощик поллє нашу квіточку (кап-кап-кап).
2). Читання складів.
— А ось на пелюсточках нашої квіточки є букви. Давайте утворимо з них склади і прочитаємо усі разом.
3). Гра «Блискавка» (Читання слів з листочків).
— Навіть листочки нашої квіточки незвичайні. На них написані склади, з яких треба утворити слова. Будьте уважні.
— Яке речення утворилося?
3. Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні на уроці ми поїдемо на екскурсію до славного міста і прочитаємо текст про нього.
4. Мотивація навчальної діяльності.
Тож гаразд, часу не гаєм
І в мандрівку вирушаєм.
— Щоб сісти на транспорт, ми повинні відгадати його назву.
Загадка
Залізні подружки тримаються за руки, одна, з трубою, їх тягне за собою.
(Потяг).
Поки ми сидимо в теплому і зручному купе, давайте побесідуємо.
— Як називається наша країна?
— Якою мовою розмовляють в Україні?
— Як називаються люди, які проживають на Україні?
Ми майже на місці. Але перед нами розкинулась велична і могутня ріка, найбільша в Україні.
— Що це за ріка?
Щоб подолати цю перешкоду, необхідно зробити завдання.
5. Звукове моделювання слів.
(Учні роблять звукові моделі слів).
Україна, потяг.
— А ось і місто, до якого ми мандрували. Відгадайте його назву.
Воно відоме в світі, каштани в ньому квітнуть.
Будинки тут високі, Дніпро тече широкий.
Ворота золотії стоять, мов чародії.
Віддавна – це столиця, столиця-білолиця.
Ну, хто з вас здогадається,
Як місто називається? (Київ).
— Що ви знаєте про Київ?
6. Перегляд презентації про Київ.
Фізкультхвилинка «Україно, ми твоя надія»
7. Читання тексту «Київ».
— А зараз прочитаємо текст про дітей, які теж побували в Києві.
1). Словникова робота.
— Ось ці слова нам будуть потрібні підчас читання.
Ки-їв Ю-ра-сик
ки-я-нин Ле-ся
при-ї-ха-ли Єв-ген-ко
— Чому слово Київ написано з великої літери?
— Чому слова (2-а колонка) теж написані з великої літери?
2). Виразне читання тексту вчителем.
3). Читання тексту кращими учнями.
4). Читання «ланцюжком».
5). Бесіда за змістом прочитаного.
— Які дійові особи є в оповіданні?
— До кого приїхали гості?
— Скільки років Києву?
— Де побували діти?
6). Вибіркове читання.
— Прочитайте речення, в якому сказано хто приїхав до Юрка.
— Що запропонував їм Юрко? Зачитайте.
— Знайдіть речення, яке розпочинається словами: «Діти побували…».
ІІІ. Заключна частина.
1. Підсумок уроку.
— Як ви думаєте, дітям сподобалась подорож до Києва?
— А вам сподобалась поїздка?
2. Нервово-психічне розвантаження.
Гра «Букви втекли».
— Жили-були букви у словах. Дружно жили, не тужили. Та раптом посварилися і деякі букви утекли. Допоможіть словам повернути літери.
…жак, кра…на, га… .