Тема уроку. Число 3. Цифра 3. Склад числа 3. Написання цифрі 3.
Трикутник. Відношення: довше, коротше, однакові.
Мета уроку: - вивчити кількісну та порядкову лічбу числа 3;
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник «Математика 1 клас, І частина» (авт. Л.Г. Петерсон),
робочий зошит, предметні малюнки, картки з цифрами, геометричні фігури, різнокольорові смужки, малюнок чарівника.
Очікувальні результати : у результаті уроку діти вивчать кількісну та
порядкову лічбу числа 3, усвідомлять склад числа 3,
ознайомляться із цифрою 3 та навчаться каліграфічно
її писати, отримають уявлення про відрізок, про
відношення «довше», «коротше», «однакові»,
поповнять та систематизують знання про
геометричну фігуру «трикутник».
Структура уроку
І. Самовизначення до діяльності.1 % (до 1 хв)
ІІ. Актуалізація опорних знань і фіксація утруднення в діяльності. 14 %
(до 5 хв)
ІІІ. Постановка навчальної задачі й побудова проекту виходу з утруднення.
1 % (до 1 хв)
ІV. «Відкриття» нового знання.32 %(до 10 хв)
V. Первинне закріплення навчального матеріалу.32 % (до 10 хв)
VІ. Самостійна робота з перевіркою в класі. 5 % (до 3 хв)
VІІ. Розв`язування тренувальних вправ2 %(до 2 хв)
VІІІ. Контроль засвоєних знань2 % (до 2 хв)
IX. Рефлексія діяльності 1% (до 1 хв)
Хід уроку
І.Самовизначення до діяльності.
Організація класу та емоційне налаштування:
Пролунав дзвінок.
Починається урок.
Працюватимемо старанно.
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти просто молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань і фіксація утруднення в діяльності.
1.Усна лічба
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
1 бажання: порахуйте зірочки та позначте їх цифрами.
2 бажання: назвіть наступне та попереднє числа
Правильна відповідь
(Це число зустрічається у казках, легендах… три брати, три сестри, три королівства тощо)
Три ведмеді зранку встали,
По малину почвалали.
Перший йде ведмідь –
То тато!
Він великий і кошлатий.
Слідом матінка спішить ,
А за нею син біжить.
Раді всі і час не гублять,
Бо малину дуже люблять!
Три світла в світлофора є.
І кожен з них наказ дає.
Червоне світло каже: «Стій!»
А жовте : «Ще не можна!..»
Зелене каже:
«Йди мерщій!» –
І слухається кожний!
ІІІ . Постановка навчальної задачі й побудова проекту виходу з утруднення.
(Характеристика числа в натуральному ряду, цифра, якою позначається це число, склад виучуваного числа.)
ІV . «Відкриття» нового знання.
Учні розглядають малюнки з цифрами, рахують точки на кісточках доміно, кубику, голови Змія Горинича.
Перший, другий , третій пальчик лівої руки зігнути.
Перший, другий , третій пальчик правої руки зігнути.
А тепер дружно всіх їх розігнути.


Б Д С Д С Б С Б Д
Б С Д Д Б С С Д Б
Перстень випав із руки –
Розколовся на шматки.
Половинки ти збери –
Буде в тебе цифра 3.
Перші цифри – дві сестриці.
Ось і третя – цифра 3.
Трійку, третій із значків,
Складено із двох гачків.
Три складається з двох малих правих півовалів.
Перший елемент пишеться вище середини клітинки, заокруглюється вгору праворуч до верхньої сторони клітинки і переходить у малий правий півовал, що прописується вниз до середини клітинки. Від нього безвідривно пишеться більший півовал, що, торкаючись середини нижньої лінії, заокруглюється ліворуч трохи вище від неЇ.


1 + 2 = 3
На парті в учнів по 3 кольорові смужки.
Фізкультхвилинка (музична)
V .Первинне закріплення навчального матеріалу.
Діти самостійно зафарбовують олівці і закріплюють поняття «довше», «коротше», «однакові».
Завдання №2, стор.32
Завдання №3, стор.32
Три у мене сторони,
Міцно з`єднані вони.
А між ним три кути.
Хто я? Чи вгадаєш ти?
Діти виконують практичну роботу. За допомогою лінійки та простого олівця по пунктирних лініях креслять трикутник.
Креслення наступного трикутника по точках вчитель демонструє на дошці.
На дошці розміщені різні геометричні фігури. Учні виходять до дошки та знаходять трикутники.
![]()


![]()

![]()
Закріплення написання цифри 3. Діти пишуть за зразком вчителя 2 рядки цифри 3. Потім записують рівності на склад числа 3.
3 3
3 33 333
2 + 1 = 3 1 + 2 = 3 1 + 1 + 1 = 3
VІ. Самостійна робота з перевіркою в класі.
Діти розглядають рівності з «мішками» та самостійно знаходять ціле і записують результати числових рівностей.
Завдання №4, стор.32.
Завдання №5, стор.32.
Фізкультхвилинка (Ритмічна гра. Рахунок через 3)
VІІ . Розв`язування тренувальних вправ.
2 + 1 = … 3 – 1 = … 1 + 2 = … 3 – 2 = …
|
3 1 2
|
|
VІІІ. Контроль засвоєних знань.
Три казкових завдання від Чарівника.
Із городу до хатини
Цап приніс три капустини.
На ослінчику присів
І одну смачненьку з`їв.
Чуба мне на голові.
«Скільки капустин ще з`їсти мені?» (3 – 1 = 2)
На галяві під дубочком
Відшукав кріт два грибочки.
До осини підійшов
Та великий гриб знайшов.
Всі до кошика поклав.
Скільки кріт грибів зібрав7 (2 + 1 = 3)
в і 3 3 мати 3 вога
(віз, тримати, тривога)
З промінцем метелик встав,
Крила сонцю показав.
Як поглянеш добре ти,
То побачиш цифру (3)
ІХ . Рефлексія діяльності.
Назвіть три бажання на наступний урок математики.