Тема: Місто. Орієнтація в місті.
Мета. активізувати знання учнів із теми, повторити вивчені ЛО та ознайомити учнів з новою лексикою теми; розвивати навички читання;
продовжувати формувати комунікативні навички учнів; розвивати пам’ять, мовну здогадку та творчі здібності учнів;
формувати вміння працювати в команді, сприяти прагненню учнів до колективної
роботи і вихованню почуття відповідальності за спільну роботу.
Обладнання: - набір малюнків із зображенням об’єктів рідного міста, підручник
Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
T: - Good morning, children! I’m glad to see you.
Ps: - Good morning, teacher!
T: - Are you ready for our lesson?
- How are you today?
Ps: - We are fine, thank you.
T: - Before starting our work let’s read the proverb: “East or west- home is best”. (Діти відгадують значення прислів’я)
T: Now look at the pictures and match them with their definitions: (стадія виклику)
T: What is common between all these pictures? - (It is our native town Pavlograd)
T: Yes, it is. Now tell me what is Pavlograd for you? – (діти складають карту асоціацій)
Наприклад:
T: -Well, how can we get to any place in the town? - (by car, by taxi, by bus, on foot, by bike)
T: -Ok, let’s get to the nearest supermarket. First look through the words and try to guess their meanings:
1.go straight
2.turn left
3.pass the park
4.go along
5.cross the street
6.turn right
7.stop
8.you see (опрацювання слів)
P1: - First turn left and pass the school. Then go through the park to Nova Sreet. Cross the street and turn right. Go along the street, pass some houses and there you will see a supermarket.
T: -Thanks. Now look at vocabulary box p.193 and at the pictures. Your task is to say what you can see.
1. 2.
3. 4.
5. 6.
7. 8.
(діти читають слова та здогадуються про їх значення)
T: -Now we’ll read the text of ex. 5, p.193. Looking at the title try to prognose what is the text about.
( діти висловлюють свої припущення, потім фронтально читають текст з повним розумінням прочитаного)
T: -Now I want you to give thoughts about “+” and “-“ of living in the village.
(стадія осмислення, метод “Press”, діти висловлюють свої думки «за» і «проти» за схемою)
I think….
Because…
For example…
So….
Наприклад:
P2:(+) - I think it is good to live in the village because it has some pros.For example, the traffic there is not heavy, there are a lot of trees in the gardens and…So living in the village is good.
P3:(-) - I think it is not so good to live in the village because it has some cons. For example, only some houses have got gas, cold and warm water and….So it is better to live in the town.
T: -OK, let’s sum up and full our basket with your ideas about today’s topic.
(стадія рефлексії, метод “A Bag Of Ideas”, діти записують основні на їх думку ідеї уроку, зачитують їх та кладуть у кошик)
T: -Now our basket is full of your ideas. Thank you for your work. The lesson is over. Good-bye!