Урок на тему: "Іменнник. Власні загальні назви, істоти та неістоти". Тренувальні вправи

Про матеріал
Використання різних ігрових елементів при узагальненні вивченої теми. На даному уроці діти в ігровій формі засвоюють та закріплюють набуті навички вживання істот неістот та власних і загальних назв.
Перегляд файлу

Тема: Іменник як частина мови : загальне значення, назви істот та неістот,власні та загальні назви. Тренувальні вправи.

Мета:  узагальнити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови,зміцнювати навички визначення морфологічних ознак іменників, вчити правильно використовувати іменники в мовленні ; розвивати в учнів навички зв'язного мовлення, мислення,творчі здібності ;виховувати любов до рідного краю ; виробляти культуру спілкування.

Обладнання: ПК,ігрові елементи,ілюстрації села, презентація «Моє рідне село»; картки.

Тип уроку:  урок закріплення здобутих знань.

 

Хід уроку

 

І. Вступне слово вчителя

   1. Перевірка домашнього завдання  

 Орфографічна хвилинка (на дошці чергові учні

записують слова на різні орфограми, які пояснюють всі)

3. Гра «Чиста дошка» (чиста, бо учень дав правильну відповідь і черговий витер)

 

1. Як називається розділ науки про мову,який вивчає слова як частину мови.

2. Скільки є частин мови?

3.  Скільки самостійних частин мови? Назвіть їх.

4. Скільки службових частин мови?

5. А яка частина мови не належить ні до самостійних,ні до службових частин мови?

6.  На які питання відповідає іменник?

 

Морфологія

Самостійні : іменник,прикметник, займенник, числівник,дієслово, прислівник,

Незмінна : прислівник.

Службові: сполучник, прийменник,частка.

Вигук.

 

Вчитель:  Учні, розгорніть зошити,запишіть дату і тему уроку! Я склала вірш про осінь, а ви прослухайте і випишіть іменники.

                         Осінь барвами село малює

Гарні людям картини дарує.

                         Гранів золотом повитий. 

                         Ранковою холодною росою вмитий

                         Дощ частіше у віконце Марійки заглядає.

                         Усе : і рослини,і землю,лагідно вмиває.

Визначіть де істоти, а де неістоти.

 

 Істоти         і     неістоти

                  Хто?

        Назви людей і тварин

        Назви міфічних істот

        Назви померлих людей

        Назви карт, фігур.

            Що?

        Назви сукупності людей чи тварин

        Назви мікроорганізмів

        Уся решта іменників.

Вчитель :  крім того,іменники означають власні назви і загальні.  

        Згоден? – Не згоден? – Обґрунтуй!

Гранів – загальна назва.

 

Отож, істоти на питання -  хто ? Неістоти на питання - що?

Загальні назви – назви,що даються багатьом предметам.

Власні назви – імена людей,назви міст,вулиць,гір,річок,морів,країн,клички тварин.

 

 ІМЕННИКИ

         Власні

        Імена людей

        Назви міст

        Вулиць

        Гір

        Річок

        Морів

        Країн

        Клички тварин

 

        Загальні

        Назви,що даються багатьом предметам

        Місто

        Село

        Театр

Річка

 

Робота з підручником.Звірте з підручником.

 

  Творче спостереження з елементами аналізу.

 

        Виразно прочитайте речення, випишіть іменники,визначте рід,число,вкажіть істота,неістота,власна чи загальна назва.

        У III столітті до нашої ери  у Гранові проживали сармати,вони вели кочовий спосіб життя , а також розводили велику рогату худобу,займалися полюванням.

 

Творча робота

“Виростіть речення” 

 

Я записую слово, а учні дописують слово за словом, щоб утворилося речення

Гранів- 

Гра «Загадковий мішечок »

Тут є загадки,які треба не тільки відгадати, а й вказати істота чи неістота.

ЗАГАДКИ.

  1. Один баранець пасе тисячі овець
  2. Колючий клубочок прибіг у садочок.
  3. Повен хлівець білих овець  (зуби в роті)
  4. Стоїть дуб повен круп. (мак)

 

Робота в групах. Дослідження – пошук 

          I група

   Із слів,що на дошці,виписати власні назви.

 

          II група

   Із слів,що на дошці виписати загальні назви.

 

        Газета, Україна, тінь, Карпати, Гранів, школа, лікар, Вербич, лікарня, Василько, хата, Вінниця, пекар.

 

«Чарівна скринька»  Тут знахоиться назва предмета, за допомогою якого була збудована найвища споруда нашого села. (Церква. Білки яєць)

Нагорода за відгадану правильну відповідь – канцелярське приладдя.

 

Прозова п҆ятихвилинка

Прочитайте текст. Знайдіть іменники,усно назвіть істота,неістота, власна чи загальна назва.

   Понад річкою Вербич жили представники слов҆янського союзу уличів. Наші предки жили в хатах, їх складали з колод,інколи - з глини.

 

--------«Німий диктант»

Фото села Гранів. Записати іменники назви істот, неістот

 

--------«Світлофор»

Сило , пів школи, пів,Європи, пів – Гранова, полумя, свято, зпитати, придавній.

Гра «Кравець»

Швидко настане Новий рік, ялинка. Зараз вам потрібно одягнути ялинку. Підходите берете слова і одягаєте ялинку істоти,неістоти.

 

Село, вулиця, Мишко, день, кішка, колгоспник, колгосп,морква, співачка, будівельник, аптекар, школа, учні, батько, піч, лимон, продавець,учитель, клас.

 

Гра «Чарівник»

Ви – чарівники. Треба «оживити» предмети від даних іменників утворити іменник,який відповідає на питання хто?

 

Банк - банкір

Хліб- хлібороб

Бокс – боксер

Спорт – спортсмен

Будівля – будівельник

Сад – садівник

 

Гра   ХТО ?   Що?

 Вчитель показує малюнки ,а діти сигналізують картками.

Істота- блакитний колір

Неістота- жовтий колір

 

  Рефлексія

  1. Я навчилася (-вся) …
  2. Я зрозуміла (-мів), що можу …

  Оцінювання

 

    Домашнє завдання

Виписати з підручника історії 5 речень із власними назвами, 3 речення – з назвами істот. Для творчої групи скласти казку “Королівство іменників” , вживаючи назви істот,неістот,власні,загальні назви.

 

 

 

 

docx
Додано
1 лютого
Переглядів
484
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку