Урок на тему " К. Ушинський Оповідання "Ластівка""

Про матеріал
Тема. К. Ушинський Оповідання "Ластівка" Мета. Удосконалювати навички правильного, виразного і свідомого читання, вміння переказувати прочитане. Розвивати увагу, пам'ять, мислення; коригувати мовлення; збагачувати словниковий запас, формувати оцінні судження. Навчати бачити красу рідної природи, цінувати її і берегти. Виховувати дбайливе ставлення до птахів, любов до природи, до рідного краю.
Перегляд файлу

 

Тема. К. Ушинський Оповідання "Ластівка"

Мета. Удосконалювати навички правильного, виразного і свідомого читання,

           вміння переказувати прочитане. Розвивати увагу, пам'ять, мислення;

           коригувати мовлення; збагачувати словниковий запас, формувати оцінні

           судження. Навчати бачити красу рідної природи, цінувати її і берегти.

           Виховувати дбайливе ставлення до птахів, любов до природи, до рідного

           краю.

Обладнання. Малюнки птахів, картки, геометричні фігури.

 

Хід уроку

І. Організаційна частина

Усміхніться всім навколо:

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов'язково

День тобі веселим буде.

  • А зараз всі разом скажемо,

"Я сьогодні кращий, ніж учора".

  • Діти, ви почуєте вислів і скажете до якого уроку ми з вами приготувались:
  • "Читай з нами, читай як ми, читай краще нас".

 

2. Нервово – психологічна підготовка учнів до урок.

(Діти стають у коло, промовляють за вчителем вірш, виконуючи певні рухи)

Усміхнемось сонечку (підняли руки вгору, усміхнулись)

Здрастуй, дороге! (помахали руками)

Усміхнемось квіточці! (присіли, уявили квіточку на підлозі, усміхнулись їй)

Хай вона росте! (показали руками, як росте квіточка)

Усміхнемось дощику! (підняли руки вгору, посміхнулись)

Лийся, мов з відра! (руки вгору – вниз, вгору – вниз)

Друзям усміхнемося! (посміхнулись сусідові справа, зліва).

Зичим всім добра! (простягли руки в сторони, узялись за руки, підняли всі разом руки вгору)

 

Девіз нашого уроку:

Любіть природу, оберігайте!

І всьому живому і неживому допомагайте!

ІІ. Актуалізація знань.

1. Мовленнєва розминка

- Щоб підготувати наші очі до роботи на уроці, ми зараз виконаємо такі вправи:

А). Вправи для очей:

- "День і ніч" (заплющити очі, розплющити очі)

- "Намалюй у повітрі очима предмет" (яблуко, квітку тощо).

- Щоб почати нам читати, ротик треба нам розім'яти.

2. Вправа для розвитку голосу.

Чистомовка (повторюють за вчителем)

Лі – лі – лі – це, звичайно (журавлі)

Ки – ки – ки – це сірі (шпаки)

Довгоногі теж на ки – ну, звичайно (лелеки)

Ще одні пташки на ки – працьовиті (ластівки)

Ко – ко – ко – це маленький (соловейко)

3. Робота над новою скоромовкою

Літом ластівка літає,

Ластів'ят малих навчає:

Не лінуйтесь, ластів'ята,

Вчіться літечком літати,

Бо як літо відлітує

Ми за море помандруєм.

Гра "Дошик" (Діти промовляють скоромовку з різною інтонацією та швидкістю).

  •         накрапає дощик
  •         дощ сильнішає
  •         злива
  •         дощ слабшає
  •         дощ припинився

4. Повторення вивчених скоромовок

- простукуючи пальцями по парті

- змагання між 1 – 2 парами.

5. Фізкультхвилинка

Плавно руки піднімаєм,

Наче крилами махаєм.

Наче птахи політали,

Трохи комашок впіймали,

Трошки зерен поклювали

І за парти посідали.

6. Підсумок розчитування.

Гра "Хто зайвий". Робота в парах.

  • А зараз, діти, пограємо в гру "Хто зайвий". Але будьте уважні. Подумайте, які птахи зимуючі, а які перелітні. Виберіть тільки перелітних.

І пара – ластівка, голуб, лебідь, дятел, дика качка.

ІІ пара – журавель, синичка, дикі гуси, сорока, іволга, снігур.

ІІІ пара – зяблик, лелека, ворона, деркач, соловей.

ІV пара – шпак, горобець, жайворонок, одуд, сойка.

V пара – малинівка, синичка, дрізд, сорока, грак.

  • Молодці, діти! Ви добре попрацювали. Пам'ятайте, що пам'ять, увага, зв'язне мовлення – скарбниця розуму, її постійно треба з дитинства розвивати.

 

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. Читання здобувачами освіти оповідання "Ласочка"

2. Бесіда за запитаннями підручника.

- Молодці! Ви гарно підготували домашнє завдання.

7. Фізкультхвилинка для очей.

- Які геометричні фігури ви бачите?

- Хто в них зображений?

- Обведіть очима ту фігуру в якій зображена пташка.

- Молодці!

 

ІV. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація знань

  •         Діти, сьогодні тему нашого уроку ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Загадка

Маленька, чорненька, співає, щебече,

Під стріхою з глини зліпила гніздечко,

Роздвоєнний хвостик, як ножички, має

Що це за пташина? Хто пташку цю знає?

  •         Отже, тема нашого уроку оповідання "Ластівка". На уроці у нас будуть всі умови, щоб навчитися свідомо і виразно читати, визначати головне, ставитися з любов'ю до птахів.

 

V. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя про ластівку.

Цікавинки про ластівку.

Міські та сільські ластівки живуть поряд з людьми. Вони прикріплюють свої гніздечка до виступів дерев'яних стін, над вікнами, на горищах, під дахами будинків, де живуть люди. А у селі ці пташки часто оселяються у повітках та хлівах (це будівлі, де тримають свійських тварин).

Берегові ластівки гніздяться у норах, які самі ж і викопують у високих берегах річок, схилах ярів, старих кар'єрів. Навесні можна побачити ластівок, що носять у дзьобиках багнюку з калюж, солому, тоненькі гілочки. Саме з цих матеріалів вони ліплять свої маленькі ошатні гніздечка. Іноді в ластівчиному гнізді оселиться горобчик. Ластівка тривожно в'ється навколо гнізда, намагаючись вигнати непроханого гостя. Та іноді й залишає своє гніздо і починає ліпити нове. Адже ластівки – дуже миролюбні пташки. Вони не люблять і не вміють битися, сваритися.

Яєчка висиджує тільки мама – ластівка, а тато носить їй їсти. Про малих ластів'ят подружжя дбає разом, здобуває їм їжу. Ластівки дуже спритно ловлять комашок просто на льоту. Ластівка виводить пташенят  аж двічі протягом літа. А на початку осені ластівки збираються у великі зграї. Літають у повітрі, сидять на дротах, готуються до важкого польоту у вирій, аж до далекої Африки.

Цих малих пташок люблять у нас в народі. Люди складали про них казки, легенди, пісні, поети написали вірші.

3. Читання напам'ять здобувачами освіти вірша "Ластівка"

1 – й учень.  Ластівочка чорно-біла

                     Під стріхою гнізда вила,

                     Над подвір'ям кружляла

                     І на діток поглядала.

2 – учень.    І питалася сердечно:

  • Чи гніздиться тут безпечно?
  • Люба, мила ластівочко,

Ти не бійся за гніздечко.

3 – й учень.  Ми і киці накажемо,

                     І песика прив'яжемо,

                     А відженемо лихого хлопчика

                     І недоброго  горобчика.

4 – й учень.   Ліпи гніздо скоро, духом,

                      Вистилай м'якеньким пухом,

                      Бо надійна наша стріха

                     Захистить тебе від лиха.

 

VІ. Опрацювання оповідання К. Ушинського "Ластівка".

1. Читання оповідання вчителем.

- Що хотів зробити восени хлопчик?

2. Словникова робота.

Пара гострокрилих, мул, мох, ґаночок, південні степи, Мала Азія, Африка, Кримські гори.

3. Відпрацювання навички читання.

Гра "Бджілки" (напівголосне читання).

(Індивідуальна робота).

4. Читання оповідання "Колобок"

Здобувачі освіти читають по реченню один за одним.

5. Повторне читання тексту.

Гра "Старт-фініш" (знайти речення за початком і кінцем)

  •         Весною …. хатку.
  •         Потім …. моху.
  •         Справді …. голівки.
  •         Сидячи …. мошок.

6. Читання оповідання з лінійкою.

Здобувачі освіти читають текст, напівприкриваючи букви лінійкою.

7. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

- Знайдіть у тексті і прочитайте, що сказав  батько хлопчикові коли він хотів зруйнувати ластів'яче гніздо?

- Прочитайте, кого побачив хлопчик?

- Прочитайте, що розповів батько хлопчикові про ластівок?

- Прочитайте, куди відлітають  пташки на зиму? Чому?

- Прочитайте, які ще пташки відлітають в теплі краї?

 

VІІ. Домашнє завдання.

Виразно читати оповідання "Ластівка", переказувати, відповідати на питання, с. 119.

 

1

 

docx
Додано
24 лютого 2021
Переглядів
791
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку