Конспект уроку з історії України , 7 клас . Урок вивчення нового матеріалу.Мета уроку -ознайомити учнів з процесом формування держави з центром у Києві .Передбачена робота учнів у групах .
Історія України 7 клас
Тема уроку .Київські князі (Аскольд , Олег ,Ігор ,Ольга ,Святослав)
Мета : ознайомити учнів із діяльністю перших київських князів ; визначити їх внесок у розбудову Русі – України ; ввести поняття «реформи» , «Балканські походи», «печеніги» , «полюддя» ;формувати хронологічні та аксіологічні компетентності ; виховувати шанобливе ставлення до історичного минулого українського народу
Обладнання : атласи ,підручник , роздатковий матеріал
Тип уроку : вивчення нового матеріалу
Поняття та назви : Аскольд ,полюддя , печеніги , Олег , Ігор , Ольга , Святослав , реформи , Балканські походи
Основні дати та події :
860р .- перший похід русичів на Константинополь;
882 р. – загибель князя Аскольда ;
946р. - відвідини Константинополя руським посольством ,яке очолювала княгиня Ольга ;
968 р. –перший Балканський похід князя Святослава ;
969-971рр. –другий Балканський похід князя Святослава
Очікувані результати : учні дізнаються про діяльність перших київських князів ; про формування Русі – України за правління Олега, Ігоря ; про значення діяльності княгині Ольги і князя Святослава для розвитку Русі - України.
Хід уроку
І . Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
1. Оголошення теми і мети уроку
2 .Робота в групах
-Працюючи в групах , вивчити діяльність перших князів
1 гр. Діяльність Аскольда і Діра
2 гр .Правління Олега
3 гр. Правління князя Ігоря
4 гр . Правління Ольги
5 гр. Правління Святослава
3 .Завдання для груп (самостійно )
- Опрацювавши матеріал параграфа , заповнити таблицю
Зразок таблиці
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Князь Внутрішня Зовнішня Значення діяльності
Роки правління політика політика
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
4 .Словникова робота
- Полюддя , реформи , печеніги , Балканські походи
5 .Виступи спікерів груп (коротке повідомлення про діяльність князя на основі опрацьованого матеріалу)
6 . Робота з картами
-Київське князівство за Аскольда
-Київське князівство за Олега та Ігоря
-Воєнні походи князя Святослава
7 .Колективна робота з підручником
- Розгляньте картину художника К . Лебедєва «Полюддя» ( підручник О.В.Гісем , О.О.Мартинюк , с . 21)
- Як відбувався збір данини варягами з підвладних східнослов’янських
племен ?
8 .Робота з історичним джерелом
-Аналіз документа «Повість минулих літ» про князя Святослава і його боротьбу з хозарами» (підручник , с. 29)
ІІ . Закріплення вивченого матеріалу
1 .Тестові завдання ( учні одержують картки із завданнями і виконують самостійно )
- Встановити відповідність між датами і подіями
А 907 1. утворення Руської держави
Б рубіж VІІІ - ХІ ст.. 2 .похід Аскольда на Константинополь
В 945 3. похід русичів на Візантію й укладення договору
Г 860 4. повстання деревлян, убивство князя Ігоря
- Вибрати слова і словосполучення , які стосуються правління князя Ігоря : деревляни , полюддя , Кий , данина , авари , печеніги , князь Мал (підкреслити)
- Позначити роки князювання Святослава
А 946- 947 В 964 - 972
Б 945 -964 Г 960 - 964
-Що відбулося раніше :убивство князя Ігоря чи перший морський похід Олега на Константинополь ?(підкреслити)
2 . Вправа «Ланцюжок»
-Назвіть події під час правління Олега , Ольги , Святослава , які сприяли зростанню могутності та міжнародному авторитету Київської держави
3 . Завдання для дискусії
-Чому діяльність Святослава історики оцінюють по- різному : одні схвалюють , інші засуджують ? Яка ваша думка ?
ІІІ. Домашнє завдання
1. Вивчити параграф 3,4. Виконати завдання 11 на с .33
ІV. Підсумок уроку
1.Вправа «Уявний мікрофон»
- Хто із перших київських князів , на вашу думку , зробив найбільший внесок у розбудову Київської держави?
2. Вправа «Закінчити речення»
- Перший похід русичів на Константинополь відбувся…
- Загибель князя Аскольда…
- Перший Балканський похід князя Святослава…
- Княгиню Ольгу літописець називає ...