Урок на тему "My Friends' Hobbies"

Про матеріал
Розробка уроку для 3-го класу на тему "My Friends' Hobbies" за підручником Г.К. Мітчелл та Марілені Малкогіані "Smart Junior". Ця розробка допоможе школярам засвоїти лексичні одиниці теми, активізувати граматичні навички (вживання модального дієслова can); розвивати навички аудіювання, читання з повним розумінням інформації та письма. А також розвивати комунікативну компетентність школярів.
Перегляд файлу

Клас:              3

Тема:             My Friends’ Hobbies

Мета уроку: вправляти учнів у вживанні слів та виразів попереднього уроку,

вдосконалювати навички читання з повним розумінням інформації,

практикувати в аудіюванні, повторити вживання модального дієслова can (can’t);

 розвивати фонематичний та інтонаційний слух , комунікативну компетентність;

 навчати правильно організовувати свій вільний час.

Тип уроку:     урок засвоєння знань, формування вмінь та навичок

Форми і методи роботи: фронтальна  робота, парна робота, індивідуальна робота;

усні й письмові форми роботи; метод бесіди, метод створення ситуації взаємодопомоги, метод заохочення, метод інтерактивний, метод ІКТ, комунікативний метод, метод гри, «мозковий штурм»

Дидактично-методичне забезпечення: підручник Г.К. Мітчелл та Марілені Малкогіанні  для 3-го класу, методичний посібник, картки для індивідуальної роботи, ілюстрації улюблених занять, мультимедійне обладнання, мікрофон, м’ячик для гри, ілюстрація деревини, листя та квітів для формувального оцінювання .

Хід уроку

І. Організаційний момент

Greetings.

Teacher: Good morning, good morning!

   How are you? How are you?

Children: We are fine, thank you!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Уведення в іншомовну атмосферу.

Teacher:  Let’s prepare our tongues to speak English:

She sells sea shells on the sea shore.

The shells that she sells are sea shells, I am sure!

2. Game “Hot Potatoes”.

Teacher: Imagine you have a hot potato in your hands. Now you will throw your

‘’ potato‘’ to another pupil and name your hobby. The other pupil will catch it and continue the activity.

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

Brainstorming.

Teacher: Hou can we spend our free time?

                   play basketball                                           rollerblade

                          ride a bike                                             listen to music

                          paint                                                       work in the garden

Teacher: As you see we can spend our free time in different ways. And today our aims are:

 - to read the texts about children’s hobbies;

- to make up the dialogues about our free time;

- to repeat the verb can (can’t).

IV. Актуалізація опорних знань та їх коригування

1. Presenting Pupils’ Projects.

Teacher: Present the pictures of your hobbies and put a leaf (if it was not easy for you) or a flower (if it was) on our Knowledge Tree.

2. Matching (on the slides)

Teacher: Match hobbies with their meanings.

Slide 1 Travelling – to go from place to place.

Slide 2 Collecting things – to keep things together.

Slide 3 Gardening – to work in the garden.

Slide 4 Scale Modelling – to make small models of planes or helicopters.

V. Пробні і тренувальні вправи

1. Pre-Reading Activity. Answering the questions according to the pictures (p. 13 ex. 1)

- Where are the children?

- What can Carla do?

- What can Kelly do?

- What can Gary do?

- What can Sam do?

Physical Activity. The Miming Game.

Teacher: Guess what hobby your classmate has.

2. While-Reading Activity

Listening and Reading by the teacher and some pupils.

3. Post-Reading Activity

Choose the right variant (p. 14 ex. 2):

Teacher:  Did you like the stories? How can you continue them?

4. Listening. Hobby Riddles

  This can be an indoor or outdoor activity. You need a ball to play it. Are you tall? Can you jump? This hobby is for you! (Volleyball)

   People can travel by car, by plane, by train or on foot. They like to visit different places. It helps them to learn about some interesting facts, about traditions and customs. (Travelling)

  This is an indoor activity. You can learn a lot of interesting things when you have this hobby. (Reading)

5. Writing. Activity “Mike”

Teacher: Make up the dialogue about hobbies in pairs.

Card 1

Card 2

1. Ask your partner about his (her) hobby.

1. Tell your partner about your hobby.

2. Ask your partner how often he (she) does this action.

2. Tell your partner how often you do this action.

Individual work

Teacher: Divide the hobbies into two columns: riding a bike, hiking, collecting stamps, playing chess, singing, reading, painting, rollerblading, swimming, doing karate.

 

Like

Dislike

 

 

 

 

 

 

VI. Підсумковий етап

1. Feetback. Speaking.

Teacher: Look at the pictures and tell what the children can or can’t do.

Example: The girl can dance. The boy can’t swim. Etc.

2. Home Task. Draw a poster and tell about hobbies in your family.

docx
Додано
6 квітня 2022
Переглядів
517
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку