Урок №16
Тема. Перетворення аудіо та відео форматів. Створення аудіо, відео фрагментів.
Мета:
навчальна:
розвивальна:
виховна:
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування навичок з комп’ютером.
Обладнання: підручник, комп’ютери.
Програмне забезпечення: браузер, онлайн-конвертори.
Наочне оформлення: презентація до уроку.
Хід уроку
Вправа «Міні-інтерв’ю»
Вправа «Світлофор»
За допомогою гри «Світлофор» ми з вами повторимо правила поведінки в комп’ютерному класі. Я буду зачитувати Вам ствердження, а ви повинні підняти картку відповідного кольору. Тобто якщо ствердження правильне – потрібно підняти зелену картку, а якщо хибне – червону. Всім зрозуміло що потрібно робити? (чекаю відповіді)
Запитання:
Молодці! Ви всі пам’ятаєте про правила поведінки і тепер ми можемо почати наш урок.
Зараз ми з Вами повторимо матеріал попереднього уроку. На дошці Ви бачите типи мультимедійних файлів та їх опис, потрібно встановити відповідність, записати результати у зошит. Потім усі разом перевіримо отримані результати.
Вправа «Знайди пару»
|
Тип формату |
|
Опис |
1 |
WAV або WAVE (англ. waveform audio format - аудіоформат типу хвиля) |
C |
Формат звукових файлів, що використовується як основний для не-стиснутих аудіоданих в операційних системах сімейства Windows |
2 |
MIDI (англ. Musical Instrument Digital Interface - цифровий інтерфейс музичних інструментів) |
F |
Формат файлів, що містять команди для відтворення звуку спеціальним пристроєм або програмою -синтезатором |
3 |
FLAC (англ. Free Lossless Audio Codec - вільний аудіо-кодек без втрат) |
D |
Формат для стиснення аудіоданих без втрат, що розповсюджується за ліцензією вільного програмного забезпечення |
4 |
МРЗ, точніше MPEG-1/2/2.5 Layer 3 (англ. Motion Picture Experts Group - експертна група з питань рухомих зображень, Layer 3 - третій рівень) |
A |
Один з найрозповсюдженіших форматів аудіофайлів. Використовується для передавання звукових даних у глобальних мережах, у файлообмінних системах |
5 |
МР4 або MPEG-4 Part 14 |
G |
Файли цього формату зазвичай використовуються для цифрового телебачення, зберігання відеофільмів тощо або програмою-синтезатором |
6 |
WMA/WMV (англ. Windows Media Audio/Video) |
B |
Формат файлів для зберігання і відтворення аудіо/відеоданих, розроблений корпорацією Microsoft і стандартно використовується в ОС Windows |
7 |
QuickTime (англ. Quick Time швидкий час) |
H |
Формат файлів, що базується на технології збереження і відтворення відео- та звукових даних, яку було розроблено корпорацією Apple |
8 |
Flash відео |
E |
Формат файлів, що використовуються зазвичай для розповсюдження відео в Інтернеті. Характеризується високим ступенем стиснення даних |
Відповіді: 1 – C, 2 – F, 3 – D, 4 – A, 5 – G, 6 – B, 7 – H, 8 – E.
Молодці! Гарно (або непогано) попрацювали (якщо погано відповіли - Вдома ще раз уважно перечитайте відомості про формати відео та аудіо).
В сучасному житті ми бачимо та використовуємо відео та аудіо файли майже на кожному кроці. А працюючи за комп’ютером уникнути роботи з ними просто неможливо. Скажіть, Ви колись стикалися з ситуацією, коли не могли відкрити відео файл, наприклад, вставивши флешку у телевізор? (чекаю відповіді так) (Якщо відповідь ні : А от я стикався.) Вставляєш флешку з записаним фільмом у телевізор, а на екрані з’являється напис «Файл не розпізнано, не можу відтворити відео». Чому з’явився цей напис? (чекаю відповіді «Телевізор не може відтворювати файли певного формату). А фільм подивитися дуже хочеться. Тут нам на допомогу приходять спеціальні програми для обробки відео та аудіо файлів. А як створюються фото та відео файли? Теж за допомогою спеціальних програм. З цими програмами ми зараз познайомимося ближче.
Програми опрацювання мультимедійних даних за своїм призначенням поділяються на види:
Сідаємо за комп’ютери, не забуваємо про правильну осанку та відстань від очей до екрану. На екранах ваших комп’ютерів відкрито браузер з вкладкою онлайн-конвертора. Для конвертування потрібно відкрити наш файл з відеоматеріалом, який знаходиться на робочому столі у папці «7 клас». Вам потрібно конвертувати цей файл у формат «mp4» та зберегти його у цій же папці, назвавши Вашим ім’ям. (Відкривають файл. Конвертують. Зберігають). (Перевіряю, що у кого вийшло.)
Конвертор, в якому Ви працювали, універсальний, тут можна конвертувати як відео так і аудіо файли. В папці «7 клас» на робочому столі є файл під назвою «Сонечко сідає». Вам треба конвертувати його у формат «waw» та зберегти під Вашим ім’ям у ту саму папку. Починаємо. Хто перший виконає це завдання отримає додатковий бал. Вперед! (Виконують завдання).
Молодці! Гарно попрацювали. А нашим очам треба відпочити. Давайте зробимо гімнастику для очей.
Прийом «Умовні знаки»
Запитую учнів: «Як би Ви оцінили свої здобутки на уроці?» (відповіді учнів)
Пропоную підняти руку, якщо висловлювання Вам підходить.
- «Я зрозумів матеріал та все виконав правильно»
- «Мені була зрозуміла більша частина матеріалу, але я ще іноді припускаюся помилок»
- « Я майже нічого не розумію, новий матеріал для мене складний»
Вправа «Запитання – відповідь»
1. Які види програм для опрацювання мультимедійних даних Ви знаєте?
(плеєри, грабери, конвертори, редактори, студії)
2. Яка послідовність дій під час конвертації аудіо та відео файлів?
(відкрити конвертор, вибрати та завантажити потрібний файл, обрати формат у який треба конвертувати, натиснути кнопку ОК, зберегти отриманий файл).
Прийом «Дуже корисне домашнє завдання»
Домашнє завдання, яке я Вам зараз дам, буде трохи незвичним. Бо вчителя, навпаки, завжди сварять за такі речі. Вдома Вам необхідно підготувати шпаргалку з вивченої теми. Чия шпаргалка буде найкращою, той отримає додатковий бал на наступному уроці.
Прийом «Підіб'ємо підсумки»
А зараз підіб’ємо підсумки роботи кожного з Вас. Я буду говорити початок речення, а Ви його продовжувати.
На уроці я...
Зараз кожен сам собі виставе оцінку за сьогоднішній урок. Будь ласка чесно враховуйте свою роботу на уроці. Владе не забудь про додатковий бал.
(Учні швидко оцінюють себе)
Дуже добре!
Наш урок добігає кінця. Дякую Вам за роботу. Бажаю успіхів! Акуратно зберіть свої речі у портфелі, пам’ятайте про техніку безпеки.
До побачення!