Урок на тему:"Повторення етапів проєктування. Добір конструкційних матеріалів та інструментів для виготовлення ялинкової прикраси. Розмічання деталей"

Про матеріал

Розробка уроку з трудового навчання з виготовлення ялинкових прикрас з фетру( технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом) та з паперу (техніка паперопластики).

Перегляд файлу

Криворізька загальноосвітня школа І- ІІІ ступенів №55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок № 23                                  Трудове навчання

 

 

Тема: Повторення етапів проєктування.

           Добір конструкційних матеріалів та інструментів

           для виготовлення ялинкової прикраси.

           Розмічання деталей та розкрій виробу.

 

6-Б клас

 

 

 

 

                                    Підготувала

вчитель трудового навчання

Капуста В.М.

 

 

 

 

2020 р

 

Дата: 01.12.2020

Мета уроку:

  • навчальна:   повторити послідовність етапів проєктної  діяльності, усвідомити сутність методу біоформ,ознайомити з конструкційними матеріалами для виготовлення оригінальних ялинкових прикрас, удосконалювати навички роботи в групах; прийоми роботи з ручними інструментами; закріпити навички  безпечної роботи;
  • розвивальна:  розвивати здібності, просторову уяву, точність у роботі, дрібну моторику пальців рук, пізнавальний інтерес до створення іграшки;

        -     виховна: виховувати художній та естетичний смак, творче

ставлення до праці та працелюбність, охайність у роботі, повагу до народних різдвяних традицій, формувати позитивну мотивацію до навчання.

Тип уроку: комбінований .

Форма проведення: урок-творча майстерня.

 

Обладнання уроку: відеоролик «Клавдієвська  фабрика ялинкових прикрас», мультимедійна презентація «Ялинкова прикраса», проектор, ноутбук, зразки новорічних іграшок, різдвяний вінок, ялинка,  картон, ножиці, олівець, або ручка, кольоровий  тонкий папір, інструкційні картки.

 

Структура уроку

 

І. Органiзацiйна  частина ………………………………………………..1 хв.

ІІ. Актуалiзацiя   навчальної  діяльності  учнів ……………………….2 хв.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності  ………………………………….7 хв.

ІV. Оголошення теми і мети уроку   ……………………………………1 хв.

V. Вивчення нового матеріалу  …………………………………………..14 хв.

VІ. Практична робота  …………………………………………………...14хв.

VІІ. Рефлексія ……………………………………………………………..3 хв.

VІІІ. Підведення підсумків уроку…………………………………………3 хв

Хід уроку

І.  ОРГАНIЗАЦIЙНА  ЧАСТИНА 

1. Підготовка учнів до уроку. Перевірка наявності обладнання.

2.Створення позитивного емоційного настрою.

 Бажаю усім, щоб до кожного з вас

Завітало натхнення сьогодні у клас

І збудило бажання здобути знання,

Щоб потім життям ви не йшли навмання.

Щоб вам захотілось новеньке пізнати,

Самим научитись та інших навчати.

(Працюючи над проєктом «Ялинкова прикраса», учні попередньо об’єднані у групи дизайнерів та  технологів).

  1. Створення психологічної атмосфери уроку:

 – Ми продовжуємо роботу над проєктом «Ялинкова прикраса». Уявіть себе дизайнерами. А на сьогодні це одна із самих креативних і затребуваних професій. Від вас залежить, який вигляд матиме виріб. Ви творчі та талановиті. То ж знання та творчість стануть запорукою вашого успіху! Налаштуйтесь на робочий лад і у вас усе вийде!

 

ІІ.   АКТУАЛIЗАЦIЯ   НАВЧАЛЬНОЇ  ДІЯЛЬНОСТІ  УЧНІВ

 –  Починаючи роботу над будь-яким виробом, ми завжди плануємо як його зробити. А як називається процес створення будь-якого виробу?

  • Що таке проєкт?                                                                   Слайд 2
  • Що передбачає робота над проєктом?

  Отже, під проєктом мають на увазі спосіб розв’язання тієї чи іншої важливої практичної  або теоретичної проблеми.

 Пригадаймо етапи проєктування над якими ми працювали від початку роботи.                                                                                     

Етапи роботи над проєктом:

І.  Організаційно-підготовчий

ІІ.  Конструкторський

  • вироблення ідей та варіантів;
  • розробка конструкторської документації ( ескіз,  малюнок, необхідні креслення та схеми майбутнього виробу);
  •  вибір матеріалів та інструментів для роботи;
  • вибір технології обробки деталей, їх з'єднання;
  • розробка технологічної послідовності виготовлення.

ІІІ. Технологічний етап

        виконання технологічної послідовності з дотриманням безпеки праці.

ІV. Заключний етап

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 Усі дуже люблять новорічну атмосферу в школі! Адже вона допомагає відчути позитивні емоції та отримати задоволення від очікуваного свята. А як зробити так, щоб цю атмосферу відчувало якомога більше вчителів та школярів? Досить просто: оздобити школу яскравими та оригінальними прикрасами!

За календарем до нас вже прийшла  зима, а разом із нею скоро завітають й зимові свята. Це час  доброї казки, яка приходить у кожен дім.  

Вправа «Мозковий штурм».

  • На які свята  ви очікуєте взимку?
  • Що для вас  Новий рік та Різдво?
  • Що є невід’ємним атрибутом Нового року?
  • Якими іграшками ви прикрашаєте ялинку: купленими в магазині чи зробленими власноруч?
  • Хтось скаже: «Навіщо виготовляти ялинкові прикраси , якщо маємо широкий асортимент фабричних новорічних прикрас?»

    Дійсно, навіщо? 

  • Згідно якої легенди на ялинці з’явилися скляні кульки ?
  • Де в Україні виготовляють ялинкові прикраси?

Найбільша  фабрика ялинкових прикрас, знаходиться в селі  Клавдієво під Києвом.                                                                          Слайд 3(Відео)

ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ                                  Слайд 4

Сьогодні на уроці ми  продовжимо роботу з виготовлення ялинкових прикрас і дізнаємося, які матеріали можна використовувати для їх  виготовлення.

 Спробуємо дати відповідь на питання «Чому створювати новорічні прикраси дійсно цікаво та корисно?»

 Під час практичної частини уроку будемо розмічати  деталі та розкроювати свій  виріб.

 

V.  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Нині особливо популярні авторські іграшки, зроблені власноруч. І ми на уроці також розпочнемо виготовлення іграшок  на ялинку в клас та для новорічного вінка, щоб прикрасити  ним двері свого класу.

Проведемо короткий звіт про виконану роботу.

1.  Група  дизайнерів                                                           

1). У дослідженні приймала участь уся група. Перед нами було завдання : Дослідити як змінювались ялинкові прикраси .                     Слайд 5

Дізналися, що святкове дерево було не новорічне, а різдвяне. Перші  прикраси – це яблука, горіхи.

Згодом  ялинку прикрашали цукерками й пряниками.

В 1848 році в Німеччині були виготовлені перші скляні ялинкові кульки.

Потім на зелених гілочках з’явилися й паперові іграшки та іграшки із вати.

   У 2000-х роках з’явилися  Санта Клауси, чобітки , дзвіночки, біло-червоні палички-льодяники, маленькі подарунки – все це опиняється на ялинках у великій кількості.

У наш час на зміну їм прийшли іграшки різних форм з пластикових матеріалів.

 

2).Також ми дізналися про  особливості прикрашання ялинки

 у 2020 році.                                                                             Слайд 6

На  ялинках  з’являються вироби хенд-мейд. Це вже не незграбні ватні персонажі, а витончені вироби.

Наступаючий 2021рік приходить під знаком Білого Металевого Бика. Його основні кольори — білий і сріблястий.  Значить, їх і потрібно використовувати в декорі як символ нового року. 

 

2.Група  технологів 

     1).Нашим завданням було дослідити:  звідки іграшка взяла свою форму.

—  Отже, можна зробити висновок, якщо виріб відображає форму об’єктів природи, то ми застосовуємо метод біоформ.                                           Слайд 7

2).Ми досліджували з яких матеріалів можна виготовляти ялинкові прикраси. Пропонуємо вам долучитися до обговорення. Наші правила:

  • Кількість ідей не обмежена.
  • Повна заборона на критику.
  • Незвичайні й навіть абсурдні ідеї вислуховуються й приймаються.
  • Усі ідеї фіксуються.

Отже, ваші пропозиції :

Група учнів «технологи», фіксують відповіді, а потім коментують.

Відповіді: скло, пластмаса, дерево, папір, картон, нитки, тканина, фетр,

природні матеріали, насіння, квіти, гіпс, полімерна глина, макаронні вироби, тонкий дріт. .                                                                                       Слайд 8

Ознайомимося з інструментами, необхідними для роботи:

ножиці, канцелярський ніж, або ножиці з тонкими лезами.

Також будуть потрібні олівці  або ручки.

На підготовчому етапі ви визначилися, які саме прикраси будете створювати і встановили їх мінімальну кількість (  щонайменше 2 прикраси).

  VІ.  ПРАКТИЧНА РОБОТА                                                    Слайд 9

Сьогодні ви працівники фабрики ялинкових прикрас, працюєте в цеху з виготовлення новорічних іграшок.

– Найголовніше в будь-якій справі – руки людини. Народна мудрість говорить:

 

  Руки твої – найкращий клад,

  Коли зумієш їм дати лад.

 

1). Перегляд демонстраційного матеріалу.

  Група технологів  розпочинають виготовлення ялинкових прикрас з фетру (ялинкові кульки, ялинки, сніговички). І застосовують технологію обробки матеріалів ручним способом.

За допомогою уже виготовлених шаблонів, розмічаємо деталі на фетрі та розкроюємо виріб. Пам’ятаємо про економне використання матеріалів. Шаблони розкладаємо на мінімальній відстані.

Група дизайнерів створюватимуть будиночки з паперу в техніці паперопластики.

 Паперопластика- це конструювання об'ємних та напівоб'ємних форм з паперу шляхом його складання, скручування, згинання, вирізування, прорізування, склеювання тощо.

2).Хвилинка релаксації                                                                       Слайд 10

(Успіх її проведення залежить від вашої уважності)

  •                   Якщо ви не користуєтесь іржавими інструментами – поплескайте в

          долоні.

  •                   Якщови  ножиці передаєте кільцями  уперед – похитайте головою;
  •                   Якщо ви кидаєте свої ножиці  – потупайте ногами;
  •                   Якщо ви зберігаєте свої інструменти в коробці – підніміться на носочки і 

          підніміть руки вверх;

  •                   Якщо ви тримаєте роботу на відстані 30-35 см від очей – зробіть кругові

         оберти плечима.

Якщо ви  перед  тим, як увімкнути  електроприлад до електромережі, не

перевіряєте шнур і вилку  – виконайте три підскоки.

Якщо ви завжди тримаєте голку та булавки в гольниці – покліпайте очима.

  •                   Якщо ви робите все правильно і вмієте працювати в групі – погладьте

         себе по голові.

Ось таким незвичайним способом ми повторили правила безпеки на уроці.

Починаємо роботу!

3.) Розмічання деталей та розкрій виробу

     а)   Поточний інструктаж:

  •                               контроль за організацією робочого місця;

(Для роботи  потрібний матеріал : фетр або папір, олівець, ножиці- все це знаходиться у порядку на робочому місці)

  •                               контроль за дотриманням правил безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги під час розкроювання виробу та вирізання;
  •                               (Звертаю увагу на дотримання правил роботи при користуванні ножицями:передаємо ножиці  кільцями вперед, кладемо ножиці справа від роботи,вирізаємо деталі над столом.)

               контроль за поставою учнів;

 (Звертаю увагу на відстань  від очей до роботи,контроль за осанкою.)

  •                               контроль за реалізацією методу самоконтролю учнів;
  •                               індивідуальний (фронтальний) інструктаж.

  б)Самостійна робота

 ( Виконується за інструкційними картками) (додаток -1-2).         Слайд 11

та картками з покроковим виконанням роботи ( на столах).

 (За потреби надаю учням практичну допомогу, консультую, контролюю правильність виконання роботи та дотримання учнями правил безпечної праці))

    в) заключний інструктаж

 

VІІ. РЕФЛЕКСІЯ

 

Ось пройшов ще один урок роботи над проєктом. Які є варіанти відповідей на проблемне питання. «Чому створювати новорічні прикраси дійсно цікаво та корисно?» (Виготовляючи прикрасу, дізналися багато цікавої та пізнавальної інформації, ...)

        Сьогодні у нас розпочався технологічний ( практичний) етап роботи. Кожен із вас розпочав роботу з виготовлення своїх новорічних іграшок, які обов'язково подарують вам гарний настрій.

  Самооцінка роботи на уроці                                                 Слайд 12

— Перед кожним у вас на парті – сніжинки. У них є оченята, носик, а ротик намалюйте самі:

посмішка – ( я був активним на уроці, у мене все  получилося) ;

 куточки рота вниз – (я був не досить активний, або виникли труднощі при виконанні  практичної роботи) ;

2.Метод « Мікрофон»

— Що найбільше сподобалося?

— Чого навчились?

— Що буде вашим кінцевим результатом проєктної діяльності?

То ж ми всі з нетерпінням чекаємо наступний урок .

Дякую за роботу на уроці!

 

VІІІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ                                        Слайд  13

 

1.Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнал, щоденники.

 Відмінно отримують, ті хто брав участь у дослідженнях.

2.Домашнє завдання.

 Продовження роботи з виготовлення ялинкових прикрас.

Підготувати інформацію: Які прикраси можна виготовити з дерева та  макаронних виробів? (додатково)

3.Прибирання робочих місць.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

 

Інструкційна карта

Виготовлення ялинкової прикраси з фетру .

Технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом.

 

  1. Матеріали та інструменти:

 кольоровий фетр,

 шаблони ялинкових прикрас,

 ножиці,

 олівець,

 додатковий декор (мереживо, атласні стрічки, бісер, бусини, ґудзики і т.д.),

 голки,

 нитки,

 синтепон, вата.

 

  1. Алгоритм виготовлення ялинкової   прикраси.

 

а) покласти шаблон на фетр та обвести

б) розкроїти деталі іграшки

в) пришити деталі іграшки (очі, ніс, додатковий декор тощо)

г) зметати деталі іграшки швом вперед голкою

д) зшити частини іграшки петельним швом

г) наповнити іграшку наповнювачем та дошити до кінця

д) пришити петельку .

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

 

Інструкційна карта

Виготовлення ялинкової прикраси  (будиночок).

Техніка паперопластика

 

1. Матеріали та інструменти:

 шаблони  будиночків -ялинкових прикрас,

 ножиці,

 канцелярський ніж,

 олівець,

 додатковий декор (кольоровий  гофрований папір),

 клей,

•        стрічка для петлі.

 

2.Алгоритм виготовлення ялинкової прикраси.

 

а) покласти шаблон на папір білого кольору  та обвести ,

б) вирізати  по контуру ножицями,

в) прорізати віконця за допомогою канцелярського ножа,

г) зігнути по лініях згину,

д) нанести клей на відповідні місця склеювання,

г) склеїти,

д) приклеїти  петельку .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

doc
Додано
19 грудня 2020
Переглядів
1203
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку