Конспект уроку з англійської мови для учнів 4 класу за підручником А. Несвіт. Конспект містить завдання для розвитку усного мовлення та повторення граматичного матеріалу на вживання вказівних займенників.
Тема: Повторення. Знову до школи. Вживання вказівних займенників this/these, that/those.
Мета: повторити та закріпити слова по темі «Моя класна кімната»; практикувати учнів в їх вживанні. Формувати навички вживання вказівних займенників this/these, that/those. Продовжувати формувати навички свідомого читання, поглиблювати знання учнів про особливості англійської мови.
Розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію учнів; фонематичний слух, довільну увагу і пам'ять при слуханні, навички усного мовлення на основі діалогу за темою.
Виховувати культуру спілкування, цілеспрямованість, інтерес до вивчення іноземної мови.
Обладнання: схематична таблиця, тематичні малюнки, картки для роботи в парах, для самостійної роботи.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання. Повідомлення теми та мети уроку.
- Good morning, dear children.
- The theme of our lesson is “Back to school”. Today we’ll learn how to describe your classroom. You’ll revise the prepositions of place and demonstrative pronouns.
- First of all let’s have phonetic drill.
2. Введення в іншомовну атмосферу.
a) phonetic drill
[ əu ] [ð ] [w] [i:] [u:]
pronounce that what see room
b) warm-up
Let’s regard the poem of our last lesson.
Summer is over
September is cool
Dear friends and teachers
Welcome back to school.
desks window
blackboard My classroom teacher
pupils book
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
а) словникова робота
- Look at the pictures and repeat after me.
[u:] book – bookcase- a bookcase – is a bookcase – This is a bookcase.
[] board – blackboard – a blackboard – is a blackboard – This is a blackboard.
(аналогічно слова a bottle of glue, scissors, a dictionary, a duster)
б) опрацювання лексичного матеріалу.
- Let’s play the game. Look at the pictures and match them according to the following words.
a blackboard a bookcase scissors a bottle of glue
a duster a dictionary a desk
c) робота з підручником
- Open your books and find the ex.1, p. 8. Look at the pictures and answer the questions.
- Whom do you see in the classroom?
- What do you see in the classroom?
- Use the phrase I see…
- And now find the things which we see on the blackboard and say where they are in your classroom? Ex 2, p.8
- Make sentences using the prepositions: on, under, behind, next to, between.
2. Grammar Revision
а) пояснення вчителя
this / these - ( це) that/ those – (то)
однина множина однина множина
This is a classroom. That is a blackboard.
These are desks. Those are computers.
b) виконання тренувальних вправ
pair work
- Find the ex. 4, p. 9.
- Read and choose the correct item.
Cards
Look at the Peter’s photos. Read and circle.
1. This/That is a hippo.
2. These / Those are birds.
3. This / That is a giraffe.
4. These / Those are elephants.
5. This / These is a tiger.
6. Those / That are zebras.
3. Writing.
Write some sentences about your classroom. Use the words: big, light, windows, a computer, a bookcase, a clock.
This is our classroom. It is _______________ and ____________. This is _______________. And that is _______________________. These are __________________. And those are ___________________________. There is ____________________. There are ____________.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Summarizing.
Homework