Підготувала викладач історії Алєксєєнко В.С.
Урок №28. Проголошення незалежності України.
Тип уроку: комбінований.
Мета уроку : схарактеризувати процес здобуття Україною незалежності. Дати оцінку подіям 24 серпня і 1 грудня 1991р. Розвивати в учнів історичне і логічне мислення. визначати хронологічну послідовність подій періоду боротьби за незалежність України; характеризувати внутрішньополітичну і зовнішньополітичну ситуацію в України в 1990—1991 рр.; описувати основні події, пов'язані з боротьбою за незалежність України; називати причини, наслідки і значення проголошення незалежності Україною. Виховувати учнів у дусі гармонійного поєднання національних і загальнолюдських цінностей.
Методика проведення уроку: розповідь, бесіда з учнями, інтерактивні методи: «Мікрофон», «Мозковий штурм»
Матеріально – технічне забезпечення уроку:
ТурченкоФ.Г., Панченко П.П. Тимченко С.М. Новітня історія України (1939 – 2001) Підручник для 11 –го кл. серед. загальноосвіт.навч.закл. – К. : Генеза, 2016. – 384 с
стінна карта «Україна в період боротьби за незалежність ( 1985 - 1991.) », атлас, дидактичний матеріал, портрет Л.М.Кравчука , схема «Фактори, що сприяли появі незалежної України.», документ «Акт проголошення незалежності України»
Основні терміни і поняття: декларація про державний суверенітет УРСР, демократичні вибори, «група 239», ДКНС(ГКЧП), Акт проголошення України, Президент України, СНД.
Основні дати:
19 - 21 серпня 1991 р. – спроба державного перевороту в СРСР.
24 серпня 1991 р. – акт проголошення незалежності України.
1 грудня 1991 р. – референдум і вибори Президента України.
Епіграф уроку:
Вставай, народе, в єдину лаву,
Шикуй братерство всіх наших мов,
Вставай творити свою державу,
Вставай, народе, твій час прийшов.
Д. Павличко
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент уроку.
Привітання вчителя та явка учнів групи.
ІІ.Актуалізація опорних знань
Сьогодні ми завершуємо вивчення теми уроком «Проголошення незалежності України». Давайте проаналізуємо уривок з вірша Дмитра Павличка, винесений як епіграф сьогоднішнього уроку. Як ви вважаєте, які події могли надихнути автора на написання цих рядків?
Орієнтовна відповідь учнів. Написати цей вірш поета надихнули зміни, які сталися в СРСР в період перебудови.
Фронтальне опитування.
Що таке перебудова?
Перебудова — спроба партійно-державної верхівки СРСР вивести країну з гострої кризи, що охопила всі сфери суспільства і набула всеохоплюючого системного характеру.
Якими були результати виборів до ВР УРСР 1990 р.?
Центральною подією в суспільному житті України були вибори народних депутатів України та місцевих рад у березні 1990 р. На 450 мандатів до Верховної Ради УРСР претендувало близько 3 тис. кандидатів. Опозиційні сили створили для координації дій на виборах Демократичний блок. Переважну більшість депутатських місць у Верховній Раді здобули представники комуністичної партії України, а демократичний блок отримав майже третину місць. Уперше в історії України Верховна Рада 15 травня 1990 р. почала працювати в парламентському режимі (сесія тривали не 1—2 дні, а 60 робочих днів). У Верховній Раді утворилися: парламентська більшість (група «239»), парламентська опозиція (Народна Рада — 125 чол.). Представники опозиції Д. Юхновський, О. Ємець,. Д. Павличко, Л. Танюк,В. Яворівський очолили 7 із 23 постійних комісій українського парламенту. Саме з ініціативи Демократичного блоку 16 липня 1990 р. було прийнято Декларацію про державний суверенітет в Україні.
Коли було прийнято Декларацію про державний суверенітет в Україні?
За допомогою інтерактивної технології «Мікрофон» надається можливість учням в уявний мікрофон назвати швидко основні положення Декларації про державний суверенітет в Україні:
Чим було зумовлено загострення політичної боротьби восени 1990 р.? До яких наслідків це призвело?
Повна втрата контролю за процесом перебудови.
Запізнення з реформуванням СРСР.
Відсутність міцного центристського руху, що міг би стати опорою поміркованого курсу.
Загальна організаційна слабкість демократичних сил.
Із якою метою було проведено Всесоюзний референдум 17 березня 1991 р.? Якими стали його результати й наслідки?
17 березня 1991р. відбувається Всесоюзний референдум, республіканське всенародне опитування, регіональний (західні області) референдум.
Як підсумки: за СРСР як оновлену федерацію суверенних республік висловилося 70,5 % осіб. За Україну у складі СРСР на засадах Декларації про Державний суверенітет проголосувало 80,2 % осіб. За незалежну Україну проголосувало 88 % громадян.
Проте було зрозуміло, що громадська думка починає схилятися в бік незалежності України.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Під час роботи на уроці ми з'ясуємо причини, наслідки і значення проголошення незалежності України , а також поміркуємо над питанням, записаним на дошці: - Чи є проголошення незалежності України випадковим чи воно було проявом історичної закономірності? Свою відповідь обґрунтуйте.
IV. Вивчення нового матеріалу.
План уроку:
1. Спроба державного перевороту в СРСР і Україна.
2.Проголошення, незалежності України. Розпад СРСР.
3. Референдум 1 грудня 1991 р. та вибори президента України.
1. Спроба державного перевороту в СРСР і Україна.
Розповідь учителя.
Наміри реформувати СРСР змусили противників діяти. 19 серпня 1991 р. реакціонери здійснили спробу державного перевороту. Блокувавши і позбавивши зв'язку М. Горбачова на його кримській дачі у Форосі, найближчі соратники президента СРСР оголосили про створення Державного комітету з надзвичайного стану (ДКНС, рос. ГКЧП), до якого ввійшли вісім осіб: віце-президент СРСР Г. Янаєв, прем'єр-міністр В. Павлов, голова КДБ В. Крючков, міністр оборони Д. Язов, міністр внутрішніх справ
Б. Пуго.
ДКНС заявив про свій намір відновити в країні порядок і не допустити розпаду СРСР. Призупинялася діяльність політичних партій, громадських організацій і масових рухів. Заборонялося проведення мітингів, демонстрацій, страйків. Встановлювався контроль над засобами масової інформації, у деяких регіонах Радянського Союзу на шість місяців запроваджувався надзвичайний стан. Рішучість заколотників на словах не підкріплювалася їхньою рішучістю в діях. Військам, виведеним на вулиці, не було поставлено чіткого завдання, до того ж, вони не горіли бажанням воювати з власним народом.
Проте змовники одразу ж зіткнулися з рішучою протидією керівництва РРФСР на чолі з президентом Росії Б. Єльциним. На захист демократії виступили десятки тисяч жителів Москви, а також деяких інших міст СРСР. Серед захисників Білого дому в Москві під синьо-жовтим прапором були й представники України. Рішучі дії Б. Єльцина підтримала більшість урядів країн світу. Заколот провалився.
Події серпня виявили реальні, а не декларативні позиції й наміри всіх політичних сил і державних органів в Україні. Керівництво ЦК КПУ опинилося на боці заколотників. Секретаріат ЦК надіслав на місця шифрограму, у якій схвально оцінював переворот і пропонував парткомам «організувати» підтримку дій ДКНС.
Присланий заколотниками в Україну генерал В. Варенніков заявив, що в разі не підтримки рішень ДКНС, проведення страйків, акцій непокори будуть застосовані війська. Він, заручившись підтримкою першого секретаря КПУ С. Гуренка, намагався схилити Голову Президії ВР УРСР Л. Кравчука до визнання ДКНС. Та спроби виявились марними. Кравчук, вважаючи, що будь-які масові виступи населення можуть спровокувати заколотників до введення військ до Києва та інших міст, масових арештів, закликав до спокою і витримки. Він заявив, що будь-які зміни мусять відбуватися на основі закону і немає підстав для введення в республіці надзвичайного стану. Тим самим він не визнав правомочними розпорядження ДКНС на території України. Військові та міліція на території України не підтримали заколотників. Союз офіцерів України запропонував організувати загони добровольців для захисту українського парламенту, а також закликав військових — громадян України — не виконувати розпорядження ДКНС.
Деякі місцеві Ради, особливо в західних областях, рішуче та недвозначно засудили заколот. У зверненні керівників Львівської обласної Ради до населення області містився заклик «при спробі насильницького усунення демократично обраної народом влади відповісти масовими актами громадської непокори». Харківська міська Рада кваліфікувала дії ДКНС як найтяжчий злочин.
В Україні проти заколотників послідовно й рішуче виступила тільки опозиція — представники Руху і новоутворених демократичних партій. Вони виступили з пропозицією засудити заколот спеціальним рішенням Верховної Ради УРСР, закликали до організації загального страйку.
Тим часом у ніч з 20 на 21 серпня віддані ДКНС війська здійснили спробу штурму Білого дому в Москві. Під час штурму загинуло троє осіб. Спецпідрозділи, які мали завершувати операцію, відмовились від будь-яких дій. Стало зрозумілим, що заколот провалився.
22 серпня Президія ВР УРСР ухвалила рішення про скликання позачергової сесії парламенту.
2. Проголошення незалежності України.
Розповідь учителя.
Незважаючи на прийняття 16 липня 1990 р. Декларації про державний суверенітет, Україна продовжувала залишатися в складі СРСР, хоча з цього часу діяла самостійніше, сміливіше, менше озираючись на Москву. Упродовж короткого часу (від літа 1990 до літа 1991 р.) Верховна Рада УРСР ухвалила низку законів і постанов із важливих проблем економічної політики та державотворчого життя. Серед них — Закон «Про економічну самостійність України» (серпень 1990), закони «Про заснування посади Президента Української РСР і внесення змін і доповнень до Конституції (Основного Закону) Української РСР», «Про вибори Президента Української РСР», «Про Президента Української РСР» (липень 1991) та інші.
Аналогічні події розгорнулися в інших союзних республіках.
Позачергова сесія Верховної Ради України 24 серпня 1991 р. розглянула надзвичайно важливе для долі народу питання: про політичну ситуацію в республіці та заходи, які необхідно вжити для недопущення можливості повторення подібних дій у майбутньому.
Сесія прийняла історичний документ — Акт проголошення незалежності України, у якому, зокрема, підкреслювалося: «Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної Української держави — України. Територія України є неподільною і недоторканною. Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України».
Тим самим було покладено край юридичному існуванню УРСР. На карті світу з'явилася нова суверенна держава — Україна.
(Учень зачитує Акт проголошення незалежності України.)
Акт проголошення незалежності України — це документ великої історичної ваги, який, відновивши історичну справедливість, став закономірним наслідком процесу розвитку українського народу.
Причетність КПУ до спроби державного перевороту ДКНС (рос. ГКЧП) призвів до прийняття указів президії Верховної Ради «Про тимчасове призупинення діяльності КПУ» від 26 серпня 1991 р. та «Про заборону діяльності КПУ» від 30 серпня 1991 р.
В атмосфері національного піднесення 4 вересня 1991 р. було прийнято історичне рішення про підняття над будинком Верховної Ради України національного синьо-жовтого прапора, який 28 січня 1992 р. був затверджений як Державний Прапор України.
3.Референдум 1 грудня 1991 р. та вибори президента України.
24 серпня 1991 р. Верховна Рада України прийняла Акт проголошення незалежності України. Однак, згідно з чинним на той час законодавством, питання про реалізацію права народу України на самовизначення виходило за межі компетенції Верховної Ради УРСР і мало вирішуватися виключно всеукраїнським референдумом. Тому того ж дня, крім Акта проголошення незалежності України, було прийнято й постанову Верховної Ради УРСР «Про проголошення незалежності України», якою, зокрема, передбачалося провести 1 грудня 1991 р. всеукраїнський референдум на підтвердження Акта проголошення незалежності України.
На питання бюлетеня 90,32 % громадян, які брали участь у референдумі, відповіли: «Так, підтверджую». Позитивну відповідь дало населення всіх областей України й Криму незалежно від їх національного складу. Результати голосування ознаменували повноправне входження України до світового співтовариства вільних держав. Почалася хвиля дипломатичного визнання України як незалежної держави.
1 грудня 1991 р. жителі України обирали першого президента самостійної держави.
До виборчого бюлетеня по виборах Президента України було включено шість кандидатів — В. Гриньов, Л. Кравчук, Л. Лук'яненко, Л. Табурянський, В. Чорновіл, І. Юхновський. Ще один кандидат у Президенти України О. Ткаченко на останньому етапі боротьби зняв свою кандидатуру і закликав виборців голосувати за Л. Кравчука. Опозиція не спромоглася виставити єдиного кандидата: Рух висунув голову Львівської обласної Ради В. Чорновола, однак його лідери І. Драч і М. Горинь, як і Українська республіканська партія, агітували за голову УРП Л. Лук'яненка, Партія демократичного відродження України (ПДВУ) — за керівника Народної Ради в парламенті України академіка І. Юхновського та за одного з лідерів ПДВУ, народного депутата В. Гриньова.
Уже в першому турі виборів, набравши 61,6 % голосів, переміг Голова Верховної Ради України, в недалекому минулому завідувач ідеологічного відділу ЦК КПУ, секретар ЦК КПУ, Леонід Макарович Кравчук. Він і став першим Президентом незалежної України (1991 — 1994).
(Демонструється портрет першого Президента незалежної України.)
Один із відповідальних працівників Держдепартаменту США на сторінках американського тижневика «Тайм» так прокоментував результати українського референдуму: «Росія може існувати без України, Україна може існувати без Росії. Але Радянський Союз не може існувати без України. Він закінчився».
Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 р. став вирішальною подією на шляху повної ліквідації центральних владних структур.
8 грудня 1991 р. у Біловезькій Пущі, неподалік від Мінська, президенти Л. Кравчук (Україна), Б. Єльцин (Росія), С. Шушкевич (Білорусія) констатували, що вихід республік зі складу СРСР й утворення незалежних держав стало реальним фактом і що СРСР як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність припиняє своє існування. Вони підписали угоду про створення Співдружності Незалежних Держав (СНД), до якої можуть приєднатися республіки колишнього СРСР та інші країни. Україна увійшла до складу СНД на правах асоційованого члена.
Незалежність України стала фактом, що визнавався всіма державами в СНД і за рубежем. Це стало подією всесвітнього історичного значення. Заслухаємо думку З. Бжезинського: «Незалежна Україна змінює всю геополітичну карту Європи, її поява — одна з трьох найбільших геополітичних подій XX століття. Перша подія — розпад у 1918 р. Австро-Угорської імперії. Друга — поділ Європи в 1945 р. на два блоки. Поява незалежної України може вважатися третьою подією». («Світ про Україну», 20.01.1993р.),
За допомогою інтерактивної технології «Мозковий штурм» учні називають фактори, що сприяли появі незалежної України. Після розмови з учнями узагальнюємо за схемою, яка написана на таблиці і виставлена біля дошки.
Фактори, що сприяли появі незалежної України.
І. Міжнародні фактори:
1. Порушення міжнародного балансу сил у зв’язку з прогресуючим розпадом соціалістичної системи.
2.Активізація Регіональних конфліктів (Перська затока і Югославія)
ІІ. Внутрішньосоюзні фактори:
1.Погіршення соціально - економічної та політичної ситуації в СРСР.
2.Фактична втрата центром контролю за подіями на місцях.
3.Поразка путчу, тимчасова деморалізація консервативних сил.
4. Намагання Росії зберегти домінуючу роль у період після путчу.
ІІІ. Національні фактори:
1.Діяльність в Україні законних за радянським правом органів державного управління.
2. Бажання київської номенклатури позбутися опіки центру.
3. Певна стабільність українського товарного ринку.
4.Активізація національно – демократичного крила політичних сил республіки.
5. Вплив путчу на зміни суспільної думки щодо незалежності України.
6. Тривалий досвід боротьби народу України за створення власної незалежної держави.
V. Закріплення нових знань.
Бесіда за запитаннями
Коли відбулася спроба державного перевороту в СРСР.
Хто її очолював? Яку мету ставили заколотники?
Якою була реакція на заколот в Україні
Коли було проголошено незалежність України?
Із якою метою було проведено референдум 1 грудня 1991 р. Яким був його результат?
Хто став першим Президентом України?
Повернімося до проблемного питання, яке було поставлене на початку уроку: чи було проголошення незалежності України випадковістю чи це була закономірна подія?
Радянський Союз був останньою великою імперією, яка в 70—80-х роках XX ст. переживала загальну кризу. Перебудова прискорила процес розпаду СРСР, на уламках якого виникли суверенні держави, серед них і Україна. Якщо враховувати віковічне прагнення українців до незалежності, свободи, то проголошення незалежності України було швидше закономірним, ніж випадковим явищем.
VІ. Підсумки уроку.
19 – 21 серпня 1991 р. Реакційні сили здійснили спробу державного перевороту з метою збереження СРСР і тоталітарного режиму в ньому.24 серпня 1991р. Верховна Рада УРСР прийняла Акт проголошення незалежності України. Референдум 1 грудня 1991 р. Підтвердив це історичне рішення. Першим Президентом нової незалежної держави став Л.Кравчук.
VІІ. Домашнє завдання.
1.Опрацювати параграф підручника
2 Скласти політичний портрет Л.М.Кравчука
3. Підготуватися до контрольної роботи за темою: « Розпад Радянського Союзу і проголошення незалежності України»
1