Тема . Навчальні предмети. Розклад уроків.
Мета : сприяти формуванню мовної особистості в умовах навчально комунікативної ситуації на уроці, формуванню громадянської відповідальності особистості шляхом створення міні – проектів на тему « Bill`s timetable », використовуючи для цього необхідний лексико-граматичний інвентар.
Н.Л. 1 « Громадянська відповідальність ».
К.К.1 Спілкування державною ( і рідною у разі відмінності ) мовами.
К.К.2 Спілкування іноземними мовами.
К.К.3 Математична компетенція.
К.К.8 Соціальна та громадська компетенція .
О.Р. На кінець уроку учні вмітимуть співпрацювати під час парної роботи ;
- створювати міні-проекти ;
- вільно використовувати лексико-граматичний інвентар у мовних ситуаціях.
Тип уроку : урок засвоєння нових знань.
Мовний інвентар - лексика : навчальні предмети, розклад уроків, дні тижня.
- граматика : ГС - On Monday they have got …
Перебіг уроку
I ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА УРОКУ
1.Привітання.
T.: Good morning, children!
Ps: Good morning!
T.: How are you today, Dasha?
Ps: I am fine, thank you.
T.: OK, children you are in a good mood today. I think we can start our lesson.
Children, what lesson is it now ? Do you like English? And now children let`s practice our English sounds.
2. Фонетична зарядка : (слайд 1 )
[ ɑː] farm, party, car, Art
[æ ] fat, rabbit, Maths
[ju:] new, Music, computer, Tuesday
[ɜ ː] bird, thirteen, birthday
[ʌ ] run, jump, Sunday, Monday
[θ] thank you, Thursday, Maths
[w] what, Wednesday, which
3. Повідомлення теми уроку . Мовленнєва зарядка :
Well children you can read and speak English. I see, you like English. But may be you like other lessons, too? Today we are going to learn about your lessons. Look at the screen. What do you think what lesson is it?
II Основна частина уроку
1. Введення лексичного матеріалу.(слайд 2)
2. Письмо .
РЗ вправа 1, стр.42
3. Повторення назв тижня.
Children, what lesson do you like.
Do you have …. English every day ?
When do you have this lesson .
Let`s repeat the days of the week.
4. Фізкультхвилинка. (слайд 3 )
Look at the screen and let`s sing and do exercises .
Робота з картками.
How many days are there in a week ?
Let`s name them .
Діти отримають картки з назвами днів тижня.
And now children come here please.
Let`s put the words in the right order.
5. Гра «What day is the next?
6. Закріплення лексичного матеріалу.
Робота з текстом
Look at the pictures on page 48 of your books. Who can we see there?
What`s the your teacher`s name?
What is the teacher pointing to?
And now children read the text and answer the
a) Бесіда з учнями
- So, how many days do the children go to school?
- What are these days?
And now let`s make Bill`s timetable.
And now children let`s show your projects
But look at the screan and fill the gaps
On they have got , , .
On they have got , , .
On they have got , , .
III заключна частина уроку
РЗ впр 1 , стр. 43
PB впр 6, стр. 51
I want to thank you for today`s lesson. You were very active, hard working creative and excellent .
Так, Ви всі сьогодні молодці, а чи задоволені ви своєю роботою на уроці, чи все у вас вийшло? Чи були якісь труднощі ? Оцініть свою роботу на уроці, обираючи одне із трьох зображень, які є на вашій парті.
Look at the days of the week
And let`s look at screen and learn the school subjects ( додаток 2 )
Word map
Subjects
Аудіювання тексту. Учні слухають діалог та заповнюють пропуски в таблиці.
Т: Listen to the dialogue and be ready to fill in the gaps.
-Which lesson do you like?
-I like ……………
-What is your favourite lesson?
-………………………… is my favourite lesson.
Nick : What day is it today?
Bill: It’s Tuesday.
Nick: Oh, good. It’s Sport on Tuesday.
I like Sport. And which lesson do you like?
Bill: I like counting and doing sums.
Maths is my favourite lesson.
Т: Read and match ( pictures)
• 1. draw and paint
• 2. speak, read and write English
• 3. count, do sums
• 4. read books
• 5. sing songs, play music
• 6. jump, run, play games
(Art, Music, Reading, English, Sport, Maths.)
Т: What do they do at English lessons?
P. 1 : At English lesson they …….
P. 2: At Art lesson they…..
P. 3: At Maths lesson they….. і т. д.
2) Підведення підсумків уроку
T: Today, we’ve got to know with the vocabulary of the unit “Welcome Back to School”. So we’ve known the names of the days of the week and school subjects . What did you like the most today?
даток 1
1) Мовленнєва зарядка :
Do you go to school?
Do you like to go to school?
What can we do at school?
Do you like playing with your friends?
Додаток 2
4. Фізхвилинка
- Children stand up, please.
- Look at me and repeat after me
Can you jump like a frog?
Jump, jump, jump.
Can you run like a dog?
Run, run, run.
Can you swim like a fish?
Swim, swim, swim.
can you fly like a bird?
No, I can't but I wish.
Do you like your school?