Урок на тему "Середовище передачі даних - оптоволокно" розроблено для учнів професійно-технічних навчальних закладів, які навчаються за технічними професіями, зокрема, "Електромеханік з ремонту та обслуговування ЛОМ" та "Монтажник інфрмаційно-комунікаційного устаткування". Тип уроку - узагальнення і сисематизація знань.
1
Тема. Середовище передачі даних – оптоволокно.
Мета:
Тип уроку: комбінований.
Форми роботи: індивідуальна, колективна.
Засоби: комп'ютер, проектор, екран, роздатковий матеріал, презентація, зразки оптоволоконного кабелю, конвертер, штучна ялинка на основі оптоволоконних технологій.
Структура уроку:
І. Організаційний момент.
Мал.1 Титульний слайд презентації
ІІ. Актуалізація знань учнів (мал.2-7).
Знайти помилку в реченні:
Мал..2 Слайд презентації «Актуалізація знань»
Мал.3 Слайд презентації «Актуалізація знань»
Вставити пропущені слова:
Мал.4 Слайд презентації «Актуалізація знань»
Мал.5 Слайд презентації «Актуалізація знань»
Визначити «так» чи «ні»:
Мал.6 Слайд презентації «Актуалізація знань»
Мал.7 Слайд презентації «Актуалізація знань»
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
План:
Вчений Жан Колладон вперше описав «світловий фонтан» чи «світлову трубку» в 1842 р.
Вперше оптоволокно було застосовано в Західній Європі наприкінці ХІХ– початок ХХ ст. Особливої популярності застосування оптоволокно набуло на початку ХХІ ст. в зв’язку із збільшення попиту в медичній та телевізійній сферах (мал.8).
Рис.8 Слайд презентації «Головне меню»
1. Поняття, призначення та будова оптоволоконного кабелю.
Оптоволоконний (волоконно-оптичний) кабель – це тип кабельного середовища передачі даних, який складається з оптичного світловоду, захисних покриттів та маркованої кольорової оболонки (мал.9).
Інформація по цьому кабелю передається не електричним, а світловим сигналом.
Головний елемент – це прозоре скловолокно, по якому світло проходить на великі (десятки кілометрів) відстані з незначним послабленням.
Мал. 9. Структура оптоволоконного кабелю
1. Оптичний світловод (тонке скловолокно): діаметр - 8 µm
2. Скляна або пластикова оболонка: діаметр - 125 µm
3. Буфер: діаметр - 250 µm
4. Обшивка: діаметр - 400 µm
Структура оптоволоконного кабелю схожа на структуру коаксіального електричного кабелю (мал. 10). Замість центрального мідного провідника тут використовується тонке скловолокно (1), а замість внутрішньої ізоляції - скляна або пластикова оболонка (2), яка не дозволяє світлу виходити за межі скловолокна.
Мал.10 Слайд презентації «Будова кабелю»
У даному випадку відбувається процес повного внутрішнього відбиття світла від границі двох речовин з різними коефіцієнтами переломлення (в скляній оболонці коефіцієнт переломлення значно нижчий, ніж у центральному волокні). Металеве обплетення кабелю зазвичай відсутнє, так як кабель стійкий до зовнішніх електромагнітних випромінювань, тому й екранування тут не потрібне.
Однак, інколи його все-таки застосовують для механічного захисту від навколишнього середовища (такий кабель іноді називають броньовим, він може поєднувати під одною оболонкою декілька оптоволоконних кабелів).
Застосовують оптоволоконний кабель тільки в мережах з топологією зірка і кільце.
2. Фізичні та технічні параметри оптоволоконного кабелю.
Фізичні параметри оптоволоконного кабелю
Технічні параметри оптоволоконного кабелю
3. Типи оптоволоконного кабелю.
Перед тим, як ми з вами розглянемо які ж існують типи оптоволоконного кабелю, давайте з’ясуємо, що ж таке моди (мал.11,14).
Мал.11 Слайд презентації «Типи кабелю»
Мал. 12. Поширення світла в одномодовому кабелі
Отже, мод – це набір променів, які входять під різними кутами в оптоволокно.
Існують два різних типи оптоволоконного кабелю:
Різниця між цими двома типами полягає в різних режимах проходження світлових променів по кабелю.
В одномодовому кабелі практично всі промені проходять той самий шлях, у результаті чого вони досягають приймача одночасно, і форма сигналу майже не спотворюється (мал. 12). Дисперсія й втрати сигналу при цьому дуже незначні, що дозволяє передавати сигнали на значні відстані. Для одномодового кабелю застосовуються лазерні прийомо-передавачі, які використовують світло винятково з необхідною довжиною хвилі.
Мал. 13. Поширення світла в багатомодовому кабелі
У багатомодовому кабелі траєкторії світлових променів мають помітний розкид, у результаті чого форма сигнала на прийомному кінці кабелю спотворюється (мал. 13). Центральне волокно має діаметр 62,5 мкм, а діаметр зовнішньої оболонки 125 мкм (це іноді позначається як 62,5/125). Для передачі використовується звичайний (не лазерний) світлоодіод, що знижує вартість і збільшує термін експлуатації прийомо-передавачів у порівнянні з одномодовим кабелем. Припустима довжина кабелю становить 2-5 км. Багатомодовий кабель – це основний тип оптоволоконного кабелю в наш час, тому що він дешевий та доступний.
Рис.14 Слайд презентації «Типи кабелю»
4. Переваги та недоліки оптоволоконного кабелю.
Висока складність монтажу (при установці роз’ємів необхідна мікронна точність, від точності відколу скловолокна та ступеня його полірування сильно залежить загасання в роз’ємах) (мал.15).
Для встановлення роз’ємів застосовують зварювання або склеювання за допомогою спеціального гелю, який має такий самий коефіцієнт переломлення світла, що й скловолокно. У кожному разі для цього потрібна висока кваліфікація персоналу й спеціальні інструменти.
Також треба пам'ятати, що використання оптоволоконного кабелю вимагає спеціальних оптичних приймачів і передавачів, що перетворять світлові сигнали в електричні і навпаки, що часом істотно збільшує вартість мережі в цілому.
Оптоволоконні кабелі допускають розгалуження сигналів (для цього виробляються спеціальні пасивні розгалужувачі (couplers) на 2-8 каналів), але, як правило, їх використовують для передачі даних тільки в одному напрямку, між одним передавачем і одним приймачем, адже будь-яке розгалуження неминуче сильно послабляє світловий сигнал, і якщо розгалужень буде багато, то світло може просто не дійти до кінця мережі.
Оптоволоконний кабель менш міцний і гнучкий, ніж електричний. Погано переносить кабель і механічне розтягання, а також різноманітні натискання.
Чутливий оптоволоконний кабель і до іонізуючих випромінювань, через які знижується прозорість скловолокна, тобто збільшується загасання сигналу. Різкі перепади температури також негативно позначаються на ньому, скловолокно може тріснути.
Мал.15 Слайд презентації «Переваги та недоліки»
5. Області застосування оптоволоконного кабелю.
Оптоволокно широко використовується для освітлення, наприклад, як світлопроводи в медичних і інших цілях, де яскраве світло необхідно доставити у важкодоступну зону (рис. 16).
У деяких будівлях оптоволокно використовується для позначення маршруту з даху в яку-небудь частину будівлі.
Оптоволоконне освітлення використовується і в декоративних цілях, включаючи комерційну рекламу, мистецтво і штучні ялинки.
Також оптоволокно використовується для формування зображення. Когерентний пучок, що створюється оптоволокном, іноді використовується разом з лінзами – наприклад, в ендоскопі, який використовується для проглядання об'єктів через маленький отвір.
Мал.16 Слайд презентації «Застосування оптоволокна»
IV. Закріплення матеріалу (мал.17):
Тестове завдання:
Мал.17 Слайд презентації «Закріплення»
V. Підведення підсумків уроку.
VI. Виставлення оцінок, їх обґрунтування.
VII. Домашнє завдання.
Мал. 18 Робота учнів на уроці теоретичного навчання