Урок на тему: "Спорт."

Про матеріал
Тема: «Sport. Kind of sport.» Мета: навчальна: формувати предметні компетентності з іноземної мови: • фонологічну -навчати та відпрацьовувати правильну вимову іншомовних слів. • лексичну -відпрацювати вживання вивчених лексичних одиниць і активізувати їх в мовленні, навчати застосовувати отримані знання на практиці під час виконання вправ. розвивальна: розвивати ключові компетентності учнів: • комунікативну -уміння висловлювати свої думки англійською мовою, монологічне мовлення учнів; • соціальну- уміння працювати в групах, в парах; • полікультурну - уміння орієнтуватися в англомовній культурі ; • уміння вчитися впродовж життя- уміння самостійно шукати нову інформацію з різних джерел та критично оцінювати її; • екологічну грамотність і здорове життя- розвивати відповідальне ставлення до власного здоров’я та безпеки, підтримувати прагнення учнів до здорового способу життя та залучати їх до підтримання власного здоров’я ( протягом уроку шляхом фізкультхвилинок та релаксацій). виховна: • виховувати почуття колективізму та взаємодопомоги; • прищеплювати любов до спорту, формувати навички здорового способу життя. Інтегрована змістова лінія: здоров’я та безпека життєдіяльності. Тип уроку: ознайомлення з новим навчальним матеріалом..
Перегляд файлу

Дата: 09.12

Тема: «Sport. Kind of sport.»

Мета:

навчальна: формувати предметні компетентності з іноземної мови:

  • фонологічну -навчати та відпрацьовувати правильну вимову іншомовних слів.
  • лексичну -відпрацювати вживання вивчених лексичних одиниць і активізувати їх в мовленні, навчати застосовувати отримані знання на практиці під час виконання вправ.

розвивальна: розвивати ключові компетентності учнів:

  • комунікативну -уміння висловлювати свої думки англійською мовою, монологічне мовлення учнів;
  •  соціальну- уміння працювати в групах, в парах;
  • полікультурну - уміння орієнтуватися в англомовній культурі ;
  • уміння вчитися впродовж життя- уміння самостійно шукати нову інформацію з різних джерел та критично оцінювати її;
  • екологічну грамотність і здорове життя- розвивати відповідальне ставлення до власного здоров’я та безпеки, підтримувати прагнення учнів до здорового способу життя та залучати їх до підтримання власного здоров’я (  протягом уроку шляхом фізкультхвилинок та релаксацій).

виховна: 

  • виховувати почуття колективізму та взаємодопомоги;
  • прищеплювати любов до спорту, формувати навички здорового способу життя.

Інтегрована змістова лінія: здоров’я та безпека життєдіяльності.

Тип уроку: ознайомлення з новим навчальним матеріалом..

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

1. Greeting (Організаційний момент)

- Good day boys and girls! I’m very glad to see you!

- How are you  today? (Fine, thanks. And you?)

- Let’s go forward!

 

2. A phonetic drill (фонетична розминка)

It’s time to think.

It’s time to speak.

It’s time to show.

Ready, steady, go!

- Please, bit faster!

- Are you ready for the English lesson? (Yes, we are.)

ІІ ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Мотивація навчальної діяльності

- Please, look at the pictures and say what we will talk about? (Yes, we’ll talk about SPORT)

- This kids are very happy and healthy. And think about what we need to be healthy? (We need sport and healthy food).

- Why do we need sport?

- And the motto of our lesson is “A sound mind in a sound body”.

2. Associative bush (Mentimeter)

- With what words do you associate “SPORT”! (WordsCloud – хмара слів)

- Great! How many words! It’s cool!

3. Pозвиток навичок говоріння

Method with a ball.

- Take the ball with differences kind of sport and say what kind of sport do you like or what sport club do you visit? (Передають кулю із різними зображеннями виду спорту)

- Today we’ll :

-talk about different kinds of sport;

- learn the grammar rule;

-read the text about sport;

4. Sport vocabulary

- I know that you know many words about sport.

- Let's look at the screen! Listen and repeat!

(football, swimming, tennis, karate, snowboarding, basketball, skiing, cycling, yoga,  judo, horse riding, hockey, baseball, sailing, boxing, ice skating, chess, aerobics.)

5. Work in pair (Writting)

- Group these activities into winter and summer sports.

 

6. Play in “Learning apps”

7. Grammar information. (Student’s book, page 66)

We use the verbs:

go – if you speak about sport ending in  -ing:

                  You go swimming. 

play – if you speak about ball games and chess:

                  You play football.  We play chess.

do – if you speak about other sports:

                  You do athletics.

8. Choose the correct word and make up word-combinations: (Learning apps)

go-       play-         do-

Running, football, long jump, volleyball, gymnastics, high jump, basketball, swimming, karate, hockey, tennis, cycling, fencing, horse riding, athletics, baseball, boxing, badminton, chess.

- And now check Yourself!

GO - running; swimming; cycling; fencing; horse racing; boxing.

PLAY - football; volleyball; basketball; hockey; tennis; baseball; badminton; chess.

DO - long jump; gymnastics; high jump; karate; athletics.

9. Brain break. (Фізкультхвилинка)

10. Work in group.

- Please, make three groups!

- Let’s play. People of different ages are fond of sports and sport helps people to become strong. There are a lot of popular games. And now, please, guess what kind of sport it is.

Group 1.

a) It is a game. Both men and women can play it. The players have a ball. They play ball with their hands. There are 6 players in every team. (volleyball)

b) It is a very beautiful kind of sports. It gives the sportsmen strength, rhythm and grace. The sportsmen do some exercises or dance to the music. The sportsmen have beautiful costumes too. (figure-skating)

Group 2.

с) This game is played in our country: at school, universities and sports clubs. It was first played in the USA. The team has 5 players. They bounce the ball in the floor up and down with one hand. They try to throw the ball into the basket. (basketball)

d) It is the most popular game in England and in our country. The players have a ball. The game lasts for 90 minutes. The players try to score a goal. (football)

Group 3.

е) It is a game of 2 players. Each players starts with sixteen different playing pieces. They move the playing pieces on a board. The aim of the game is taking your opponent’s king. (chess)

f) It is one of the most popular games in the world. It was first played in Canada. It is a team game. It is a winter game. Only men and boys can play it. Many people like to watch this game on TV. The players don't run on the field. They skate. They have clubs in their hands. (hockey)

11. Розвиток граматичних навичок (Kahoot)Обрати правильний варіант відповіді.

- Remember, do we ”play football”, ”go football”, or ”do football”? (play football)

We use play with the ball games

go with sports ending in — ing

do with, other sports

Do

 

Football

Swimming

Boxing

Go

Chess

Gymnastics

Basketball

Play

Jumping

Tennis

Aerobics

- Take your seats! (Учні повернулися на свої місця)

12. Listening

-  Listen the text about Ben and say are the statements true or false?

 

  Hello. My name is Ben. I’m 11. I go in for sport. I like to play football. I go to the stadium to play football. I can play football very well. My favourite sport is judo. I cannot play basketball. My father can play baseball very well. What sport do you like?

 

 

True/False

  1. Ben is not a pupil. (F)
  2. He is a good football-player. (T)
  3. Judo is not his favourite sport. (F)
  4. He cannot play baseball. (T)
  5. His mother can play baseball very-well. (F)

13.Узагальнення та систематизація учнями результатів роботи

1. Guessing game( Інтелектуальна гра)

- Children are given pictures with sports. They listen to the teacher and raise the picture. (Діти отримують картинки з різними видами спорту. Вони слухають вчителя та піднімають відповідний малюнок)

- And now I would like you solve  the  riddles  about  sport.( А зараз, будь-ласка, відгадайте загадки про спорт).

  • Favorite  sport  in  England (football).
  • A  game  similar  to  tennis (badminton).
  • Sport  on  two  wheels (cycling).
  • Another  name  for  table  tennis (ping-pong).
  • The  queen  of  sport (athletics).

2. Score your goal.( Забити гол)

- You have some balls on your desks, take one, please and write down your opinion of the lesson or your good wishes for your classmates, teacher or our guests and stick your ball into the gates on the blackboard. (У вас на партах є мячики, візьміть один, будь-ласка, і запишіть свою думку про урок або свої добрі побажання однокласникам, вчителю чи нашим гостям і приклейтесвій м’яч у ворота на дошці.)

ІІІ. РЕФЛЕКСИВНО – ОЦІНЮЮЧА ЧАСТИНА

1. Підведення підсумків уроку

- Наш урок підходить до кінця. Ви молодці! Ви сьогодні дуже гарно попрацювали! Сподіваюсь, що зараз ви всі зможете виконати домашнє завдання до наступного уроку.

- I’d  like  to  say  that  you  were  perfect. We  have  done  a  lot  and  learned  a  lot  about  sports.  I  like  your  active  work  at  the  lesson.

2.  Повідомлення домашнього завдання

- Your home task  for the next time will be exercise 3 page 67 ( Fill in the sentences with the linking words ‘do’, ‘play’, ‘go’.

3. Рефлексія. Метод «Мікрофон»

- Вам сподобався урок?

Які завдання вам сподобалися найбільше?

Чого ви навчилися на уроці?

Did you know anything new?

What have you learnt today?

Which of you is pleased your work?

4. Оцінювання.

- Ви молодці! Мені сподобалось…

Thank you very much for your work. Have a nice day!

Коментування оцінок…

docx
Додав(-ла)
Швед Виктория
До підручника
Англійська мова (6-й рік навчання) 6 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
17 січня 2022
Переглядів
735
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку