Біологія, 6 клас
Тема: Світ одноклітинних організмів .
Мета: - розглянути різноманітність одноклітинних організмів, їх роль у природі й житті людини;
- розвивати логічне та критичне мислення;
- виховувати любов до природи.
Девіз уроку: « Дізнаємося разом!»
Тип уроку: вивчення нових знань
Хід уроку:
І. Організація класу. Психологічне налаштування.
Я хочу запросити вас на подорож на хмарці. Стрибни на білу пухнасту хмарку, схожу на м’яку гору пухких подушок. Відчуй як твої ноги зручно вмостилися на ній. Тепер починається подорож. Твоя хмаринка піднімається в небо. Відчуваєш як вітер обвіває твоє обличчя. Тут високо в небі все спокійно і тихо. Нехай твоя хмара перенесе тебе туди, де ти будеш щасливим. Спробуй побачити це місце. Тут може статися щось незвичайне чи чарівне…
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Так, це – Одноклітинні. А які вони бувають?
- за типом живлення? - за наявністю ядра?
2. Вправа «Цитохудожники»
Учні, поділені на три групи, отримують контури одноклітинних рослин,
тварин, бактерій, грибів. Повторюють будову, домальовуючи органели.
3.Гра «Зліпимо снігову бабу» ( прийом «Снігова куля»)
Три кулі – це: 1) будова; 2) поширення; 3) спосіб життя. Куля котиться, поки не збереться інформація з усіх питань.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Український кінорежисер і письменник Олександр Довженко говорив: «Всім
доводиться дивитися в калюжу, але одні бачать тільки бруд, а інші – зорі».
Я хочу, щоб наш сьогоднішній урок допоміг вам побачити не тільки зорі й
красу в звичайній краплі води, а й великий, дивовижний світ одноклітинних
тварин! Отже, тема уроку - « Світ одноклітинних організмів».
Девіз уроку: « Дізнаємось разом»
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Вправа « Вгадай тварину»
* Незграбна, дивна на вигляд тварина повільно – 13мм за годину повзе. Вона
ніби гумова, то скручується в клубочок, то розкидає якісь язики. Поставтеся з
повагою до цього дивного створіння, бо такий, або майже такий вигляд мали
мільярди років тому пращури всього живого на Землі.
* Війки коливаються на ній, мов хліб у полі. Гребуть по воді, наче весла – і
вона пливе.
* Під мікроскопом кружляє, ніби танцюрист на різдвянім балу, скорочуючи
джгутик.
2.Віртуальний мікроскоп. ( перегляд відеороликів)
3.Повідомлення учнів про одноклітинні організми та їх значення в природі та
житті людини.
4. Паразитичні одноклітинні.
( Використання презентації про різноманітність одноклітинних)
V. Закріплення знань.
1. Під час вивчення різноманітності одноклітинних, учні записують вивчені
Види у вигляді опорної схеми – павучка:
Гриби: дріжджі, кандида Бактерії: молочно – кислі, патогенні
Одноклітинні
Рослини: хламідомонада Тварини: саркодові,джгутикові,інфузорії
2. Творча лабораторія.
Питання для обговорення в групах:
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
VІІ. Домашнє завдання.
Повторити вивчений матеріал за опорною схемою.