Урок на тему "Узагальнення знань. Початкові хімічні поняття"

Про матеріал

Узагальнення знань з теми "Початкові хімічні поняття" у вигляді гри-подорожі. Завдання добре готують до контрольної роботи та показують рівень засвоєння учнями навчального матеріалу у невимушеній обстановці.

Перегляд файлу

Тема: Узагальнення знань з теми: «Початкові хімічні поняття»

Мета:

  •                 навчальна: узагальнити та систематизувати набуті знання учнів; закріпити вміння визначати валентності хімічних елементів за хімічними формулами речовин, відпрацювати вміння складати хімічні формули;
  •                 розвиваюча: розвивати логічне мислення та пізнавальні процеси, вміння використовувати набуті знання в нестандартних ситуаціях;
  •                 виховна: формувати навички роботи в групах, почуття відповідальності, творчий підхід до навчання, виховувати любов до предмета.

Обладнання та матеріали:

комп′ютер, мультимедійний проектор, екран; роздаткові матеріали до урока; періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.

Тип уроку: узагальнення знань.

Хід уроку

І Організаційний етап 

Привітання учнів, перевірка готовності до уроку.

Слово вчителя:

 «Сьогодні у нас незвичайний урок. Цей урок у нас буде проходити у формі гри. Тому вам необхідно поділитися на дві команди, придумати назву та девіз»

ІІ Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

Вчитель: 

В цьому році ми з вами почали вивчати новий для вас предмет – хімію. За період його вивчення ми вивчили хімічний алфавіт, навчилися складати хімічні формули, вивчили та навчились визначати атомну масу елементі та багато іншого. Тож сьогодні ми з вами спробуємо закріпити отримані знання за допомогою хімічної гри.

Урок ми з вами проведемо у вигляді подорожі. Подорож до країни «Хімляндії».

Наш похід буде складатись із декількох станцій, які нам потрібно буде подолати. На кожній станції можна буде набрати певну кількість балів. Переможе та команда, яка набере більшу кількість балів.

ІІІ Перевірка домашнього завдання

Перед початком нашої подорожі необхідно зібрати всі необхідні речі. А щоб перевірити чи готові ви до подорожі, ми проведемо невеличку розминку.

Гра «Взаємодопомога»

Команди один одному почерзі задають питання на які необхідно дати правильну відповідь. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал. Всього повинно бути 5 запитань. А розпочне та команда, яка перша дасть правильну відповідь на моє запитання.

Що таке хімія?

Команди задають запитання.

IV Основна частина

Молодці діти! Всі гарно справились із своїм завданням, тож крокуємо далі.

Наша перша станція називається «Хімічні елементи».

Гра «Хрестики-нулики»

Переможе той хто швидше зачеркне лінію з елементів однакової валентності. Максимальна кількість балів – 5.

H

Al

N

Ba

Li

C

Ca

B

Na

 

P

S

Cu

Sn

O

Ag

Ca

Ba

Zn

 

 

Наступна станція місто «Формула».

Робота біля дошки: записати речовини, які мають кількісний склад (за кожну правильну відповідь команда отримує 2 бали):

1 атом Гідрогену, 1 атом Нітрогену, 3 атоми Оксигену;

1 атом Мангану, 2 атоми Оксигену, 2 атоми Гідрогену;

2 атоми Феруму, 3 атоми Карбону, 9 атомів Оксигену.

 

2 атоми Гідрогену, 1 атом Сульфуру, 4 атоми Оксигену;

1 атом Алюмінію, 3 Атоми оксигену, 3 атоми Гідрогену;

2 атоми Феруму, 3 атоми Карбону, 9 атомів Оксигену.

Наступна станція «Елементорія»

Мені треба по 3 чоловіка з команди, самих сміливих та кмітливих. Команда переможець набере 10 балів.

Гра « Знайди своє місце»( до теми : «Хімічні елементи)

  Для кожного з обраних елементів готується 5 спеціальних карток. На 1-ій- записується українська назва елемента, на 2-ій – латинська, на третій – хімічний знак, на 4-ій – відносна атомна маса, на 5-ій – вимова хімічного знака .

 Кількість обраних елементів = кількості учнів, які грають. Картки перемішують і дають учням Першим ходить той, хто роздавав картки , далі – за годинниковою стрілкою. Перший  гравець робить хід – передають  1 картку другому внутрішньою стороною вниз , щоб не видно було змісту ; другий – третьому ( ту картку, яка здається йому непотрібною). Гра закінчується тоді, коли в якогось одного гравця збирається вся інформація про один елемент.

Елементи: Літій, Калій, Гідроген, Фосфор, Карбон, Оксиген.

Країна «Хімляндія»

Ось і домандрували ми з вами до нашої країни «Хімляндія». Перш ніж потрапити до країни нам з вами потрібно перетнути кордон, а щоб його перетнути треба розгадати ребус.

(кожна команда отримує ребус)

ребуси
 

  •                     4 = Т

(Азот)

ребусиребусиребуси2 = Д

 

(Водень)

 

Молодці діти! Нам залишилась потрапити до столиці.

6. Місто «Валентноград»

1. Знаючи валентність хімічних елементів складіть формулу сполуки:

      І    IV          І          I        IІІ          III      IV     ІІI  І         ІI     I     

AlCl,   SO,  CaCl,  SiH,      KN,      NaP,     CO,   FeCl,    CaS,   CuO

Правильність кожної формули оцінюється в 1 бал.

2.Користуючись наведеним нижче переліком речовин заповніть таблицю:

Прості речовини

Складні речовини

Метали

Неметали

 

 

 

 

N2,  Ca,  HNO3,  Si,  Al,  BaS,  Cl2,  H2O2,  СО2, HCl, S, NH3.

Правильність кожної колонки таблиці оцінюється в 1 бал.

Гра «Морський бій»

Кожен отримує ігрове поле, на якому написані формули простих та складних речовин. Викресли зайве.

 

 

 

А

Б

В

Г

1

 

 

 

NaOH

K

H2O

Ba(OH)2

2

 

 

 

CuO

Na2O

MgF2

Li

3

 

 

 

O2

Al

SO3

Cu

4

 

 

 

Ca3P2

AlBr3

Na

N2O5

5

 

 

 

H2

H2CO3

Ba3(PO4)2

Fe


 

 

 

 

А

Б

В

Г

1

 

 

 

NaOH

K

H2O

Ba(OH)2

2

 

 

 

CuO

Na2O

MgF2

Li

3

 

 

 

O2

Al

SO3

Cu

4

 

 

 

Ca3P2

AlBr3

Na

N2O5

5

 

 

 

H2

H2CO3

Ba3(PO4)2

Fe

 

 

 

 

 

 

 

V Рефлексія

Ось і підходить до кінця наша подорож. Ми з вами подолали чималенький шлях, де багато повторили та дізналися нового. Покажіть мені, за допомогою смайликів чи задоволені ви своєю роботою на уроці, чи ні.

1. Що ми повторювали на уроці?

2. Чи сподобався вам урок? Чим саме?

 

 VI. Підсумок уроку. Оцінювання знань учнів

А тепер підрахуємо кількість балів кожної команди.

Перемогла команда …. .

Найактивніші учасники команди отримують по 12 балів.

Слово вчителя:

            Щиро дякую вам за урок. Ви гарно попрацювали. Я вважаю, що ви добре підготувалися до контрольної роботи.

           

VІІ. Домашнє завдання

1.Повторити записи в робочих зошитах, пп. 1- 7, підгот. до контр. Роботи.

 


Додаток 1

Гра «Хрестики-нулики»

 

H

Al

N

Ba

Li

C

Ca

B

Na

 

 

P

S

Cu

Sn

O

Ag

Ca

Ba

Zn

 


Додаток 2

Записати формулу

1 команда:

1 атом Гідрогену, 1 атом Нітрогену, 3 атоми Оксигену;

1 атом Мангану, 2 атоми Оксигену, 2 атоми Гідрогену;

2 атоми Феруму, 3 атоми Карбону, 9 атомів Оксигену.

 

2 команда:

2 атоми Гідрогену, 1 атом Сульфуру, 4 атоми Оксигену;

1 атом Алюмінію, 3 Атоми оксигену, 3 атоми Гідрогену;

2 атоми Феруму, 3 атоми Карбону, 9 атомів Оксигену.


Додаток 3

Гра « Знайди своє місце»

 

Літій

Li

Lithium

7

Літій

 

 

Калій

K

Kalium

23

Калій

 

 

Гідроген

H

Hydrohenium

1

Аш

 

 

Фосфор

P

Phosphorus

31

Пе

 

 

Карбон

C

Carboneum

12

Це

 

 

Оксиген

O

Oxygenium

16

О

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 4

 

ребуси

  •                     4 = Т

(Азот)

 

 

 

 

ребусиребусиребуси2 = Д

 

(Водень)

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 5

                                                                         

 

     І

AlCl

IV

SO

      І

CaCl

 I  

SiH

  IІІ

KN

    III

NaP

IV     

CO

ІІI І

FeCl

   ІI

CaS

I

CuO

 


Додаток 6

Прості речовини

Складні речовини

Метали

Неметали

 

 

 

 

 


Додаток 7

 

 

 

 

А

Б

В

Г

1

 

 

 

NaOH

K

H2O

Ba(OH)2

2

 

 

 

CuO

Na2O

MgF2

Li

3

 

 

 

O2

Al

SO3

Cu

4

 

 

 

Ca3P2

AlBr3

Na

N2O5

5

 

 

 

H2

H2CO3

Ba3(PO4)2

Fe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А

Б

В

Г

1

 

 

 

NaOH

K

H2O

Ba(OH)2

2

 

 

 

CuO

Na2O

MgF2

Li

3

 

 

 

O2

Al

SO3

Cu

4

 

 

 

Ca3P2

AlBr3

Na

N2O5

5

 

 

 

H2

H2CO3

Ba3(PO4)2

Fe

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
16 квітня 2018
Переглядів
962
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку