Тема:Проблема життя і смерті, трактування фіналу. Гуманістична цінність трагедії В.Шекспіра, її популярність серед різних поколінь.
Мета:
навчальна:
навчити учнів систематизувати і узагальнити знання з теми «Шекспір — представник доби Відродження, «Ромео і Джульєтта», гуманістична цінність трагедії;
розвиваюча:
розвивати вміння аналізу художнього твору, образів твору, вдосконалювати вміння виразного читання, інсценування, представлення медіа-проектів, вміння роботи на ПК, здійснювати аналіз творчості Вільяма Шекспіра; розвивати критичне мислення, пам’ять, аналітичні вміння;
виховна:
прищепити та виховати в учнів любов до творчості В.Шекспіра, до театрального мистецтва , виховувати чуйність, шанобливість до чужих почуттів; формувати високі гуманістичні, естетичні ідеали, стійку життєву позицію.
Змістові лінії літературного компонента Державного стандарту, які реалізують на уроці
Емоційно – ціннісна лінія:
формування світогляду учнів, розвиток інтересу до творчості англійського поета і драматурга Вільяма Шекспіра.
Літературознавча лінія:
закріплення вивченого про особливості драматичного твору; розкриття образів трагедії; пояснення значення спадщини Шекспіра для розвитку літературного та театрального мистецтв; пояснення терміну «вічні образи» світової літератури.
Культурологічна лінія:
висвітлення зв’язків літературної спадщини і мистецької діяльності драматурга – Шекспіра для розвитку світових традицій; з’ясування духовних і моральних засад в творчості митця; розвиток акторських здібностей в учнів; виховання загальної культури учнів та поваги до традицій світової культурної спадщини В.Шекспіра.
Компаративна лінія:
з’ясування розуміння учнями змісту трагедії «Ромео і Джульєта», зіставлення образів; трактування проблеми життя і смерті; вирішення стратегічних та глобальних проблем в трагедії.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Форма уроку: представлення проектів.
Обладнання: портрет В. Шекспіра, медіа-проекти, «Людина рішень», роботи учнів до трагедії «Ромео і Джульєтта», аудіозаписи.
Бути Людиною!
Чуєш — Лю-ди-но-ю !!!
Дивитися на світ закоханими очима
І відчувати, що все тобі підвладне...
Життя прекрасне! Адже ж прекрасна
Планета, на якій ти є хазяїн.
Е. Межелайтіс
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Звучить музика Баха.
1. Слово учителя
В історії людської цивілізації є епохи, що спалахують, як зорі, і вже ніколи не згасають, посилаючи нащадкам далеке, але яскраве й прекрасне світло. Такою яскравою зіркою в історії світової культури стала епоха Відродження. То була епоха сміливих
мореплавців і шукачів пригод, які відкривали невідомі землі, епоха релігійних війн, що потрясали майже всі держави Європи, епоха нового покоління вчених, які, заперечуючи догмати богослов’я і схоластики, стали створювати нові науки. Відродження вражає нестримним злетом фантазії, величним піднесенням духу, вірою у творчі можливості людини.
2. Інтелектуальна розминка
1. Ім’я жінки,якій присвячені сонети Шекспіра.
2. Основна тема драматичних творів В. Шекспіра.
3. Хто вперше вжив термін «Ренесанс»? (У 1550 р. видатний італійський художник та історик живопису Джорджио Вазарі у біографіях художників Італії «Життєписи»)
4. На класичні зразки якого періоду розвитку людства спирались митці доби Відродження?
5. Жанр творів збірки «Канцоньєре» Ф. Петрарки.
6. Провідна ідея доби Відродження.
- Чи пов’язані із Відродженням сонети В. Шекспіра та Ф. Петрарки?
ІІІ. Повідомлення теми, мети та епіграфа уроку
Постановка проблемного питання:
- Наскільки сучасними є ідеї Шекспіра як представника доби Відродження у ХХІ ст.?
П’єса «Ромео і Джульєтта» - одна з найсвітліших і в той же час найтрагічніших історій про кохання у світовій літературі. Головні герої стали «вічними образами», що уособлюють силу і велич справжнього кохання, тому в наш час юних закоханих так і називають – Ромео і Джульєтта.
ІV. Узагальнення і систематизація набутих знань
1. Представлення медіа-проекту групою «Ренесанс»
Діти були об’єднані в групи, створювали власні медіа-проекти .
2. Дослідницька робота в групах
Які ідеї доби Відродження знайшли своє втілення в Конституції України? Назвіть номери та назви статей, які, на вашу думку, відображають ідеї доби Відродження (ст. ст. 3, 15, 21–24, 27–35, 48–54).
3. Представлення проекту групою «Відродження»
4. Гра «Будь уважним»
Відмітьте речення, які стосуються життя та творчості Шекспіра. Здайте роботи на перевірку консультантам.
1) Написав поему латинською мовою «Африка», за що був увінчаний лавровим вінком.
2) Народився в Стретфорді-на-Ейвоні.
3) Написав книгу сонетів «Канцоньєре».
4) Він провів декілька років у полоні.
5) У 18 років одружився.
6) 1590–1600 — оптимістичний період творчості.
7) Написав пародію на лицарські романи.
8) Один із героїв його трагедій — Отелло.
9) Герої його п’єс — люди із почуттям гідності, що знаходяться у пошуках добра.
10) Її називають «світлою» трагедією.
5. Представлення медіа-проекту групою «Гуманісти»
6. Складання хмар слів до слова кохання за трагедією “Ромео і Джульєтта”
Порівняйте творчість В. Шекспіра та Ф. Петрарки.
7. Продовження представлення медіа-проекту групою «Гуманісти»
(Мандрівний сюжет «Ромео і Джульєтти, трагедія в музиці, театрі, кіно.)
8. Евристична бесіда
- Перед нами трагедія. Які її жанрові особливості?
- Якими ми бачимо головних героїв на початку твору?
- Чи такі вони вже під час своєї першої зустрічі в саду?
9. Представлення творчого проекту-інсценізації (розмова Ромео і Джульєтти в саду), його аналіз
- Які риси характеру героїв виявляються в цій сцені?
-А що ви можете сказати про Ромео?
10. Захист малюнка
11. Робота в групах (у всіх груп однакове завдання)
Складіть цитатні психологічні характеристики головних героїв трагедії.
Ромео:
- шляхетність («вся Верона славить його за честь, за виховання
добре»);
- пристрасність («Он владарка Моя!», «Моє кохання!», «Мій світлий ангел!»);
_ рішучість («Кохання може все і все здолає»);
- вірність («Хай краще смерть від злоби, ніж довгий вік без ніжності твоєї»).
Джульєтта:
- цнотливість («нас незворушно слухають святі»);
-бачить у коханому тільки позитивне («найвища досконалість все ж при ньому»);
- мудрість («любов багата ділом — не словами — й пишається тобою без прикрас»);
-щирість почуттів, самовідданість, ніжність («хай у тебе переллється той мир, що вщерть моє сповняє серце»).
12. Представлення творчого проекту «Монолог героя»
Монолог Джульєтти англійською мовою «Звертання до ночі»
у супроводі музики.
13. Переказ короткого змісту цього монологу українською мовою
14. Рольова гра «Цікаво дізнатися»
Дівчина у ролі Джульєтти відповідає на питання учнів.
Орієнтовні питання учнів:
- Що ти в цей момент відчувала?
-Чи могла ти вже погодитися із батьками і вийти за Паріса?
-Чому ти звернулася до брата Лоренцо?
15. Представлення творчого проекту-інсценізації «Джульєтта і брат Лоренцо»
16. Виразне читання сонета В. Шекспіра «Не буду я чинити перешкоди...»
17. Аналіз сонета
- Як цей сонет пояснює позицію брата Лоренцо?
- А самого автора?
- Яка розв’язка п’єси?
- Які наслідки цієї трагедії?
- Чи існують подібні проблеми у наш час?
- Що би ви порадили сучасним батькам і молоді?
18. Захист малюнка
19. Аналіз конкретної ситуації (уривка з кінофільму)
Ви мали можливість подивитись сучасний фільм режиссера Беза Лурмана за участю Клер Денз та Леонардо ді Капріо в головній ролі. Подивимось уривок.
- Чим цей фільм близький трагедії Шекспіра?
-Яка головна думка фільму?
- Які ідеї доби Відродження знайшли в ньому відображення?
20. «Людина рішень»
На дошці схематичний малюнок людини — символ доби Відродження.
Назвіть риси людини-гуманіста, запишіть їх на стікерах і прикріпіть на «Людину рішень».
21. «Неперервна шкала думок»
Дайте відповідь на питання: Чи можна говорити про актуальність проблематики п’єси
Шекспіра для людей ХХІ ст.?
V. Підсумок уроку, оцінювання
Повернемось до проблемного питання. За допомогою стратегії «Сітка Елвермана» поясніть свою позицію щодо поставленої проблеми.
VІ. Рефлексія
- Поділіться своїми враженнями від уроку.
- Що цікавого взяли для себе?
-Чим урок запам’ятався?
- Які духовні надбання, винесені з твору, ви хотіли б передати наступним поколінням?
VІІ. Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру «Бути Людиною!»
.