Біологія, 6 клас
Тема: Вищі спорові рослини
Мета: - поглибити знання про вищі спорові рослини, розглянути
різноманітність і ускладнення рослин, зв’язок рослин з
середовищем;
- розвивати пізнавальний інтерес, вміння узагальнювати,
робити висновки;
- виховувати дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: узагальнення знань
В природі все буденне і святкове,
І дивне, і звичайне, і просте.
Є зміст в листку,
Є зміст в пташиній мові,
В усьому, що зів’яло і цвіте,
Все загадкове, потаємне, зриме
Нашіптує мені: люби, живи!
І грає вітер синіми очима
На променях зеленої трави.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Ми закінчили вивчення теми « Вищі спорові рослини». Сьогодні я пропоную
вам урок – мандрівку « Таємниці прадавніх рослин».
ІІІ. Узагальнення знань.
Спорові рослини – це….
спороносний колосок, антеридії, архегонії, спермії, яйцеклітина, зигота,
заросток, стробіл, коробочка, соруси.
Записати асоціації, які викликають вищі спорові рослини, пояснити їх:
Мохоподібні Плауноподібні Хвощеподібні Папортеподібні
* * * * * * * * * * * *
ризоїди додаткові стробіл вайї
коробочка корені бульбочки соруси
Уявіть, що ми спускаємось у великий лісовий яр, наповнений сирістю.
Майже на кожному кроці трапляються візерунчасті листки папоротей,
які подібні до великих зелених пір’їн. У яру, біля самої води , можна
побачити хвощі, що мають вигляд маленьких сосонок. А на поверхні
вологого грунту чи на каменях – ніжні зелені килими мохів. Серед
трави можна знайти рослини з повзучими пагонами й піднятими
жовтуватими « колосками» - це плауни…
« Дно долини набухло від води, що просякла густий мох. Вона
цвіркала з – під мокасинів, і щоразу, коли він одривав ногу мокрий
мох чвакав, неохоче відпускаючи свою здобич»
Джек Лондон « Любов до життя»
( Розповідь учня про мохоподібні)
Евристичні запитання:
використовували сухі сфагнові мохи. Чому?
збереглися?
Хвилинка релаксації: відеоролик «Подорож садом мохів»
ліси з велетенських дерев. ( Повідомлення учня)
Евристичні запитання:
У перекладі з багатьох європейських мов назва хвоща звучить як
« хвіст коня». Народні назви хвоща в Україні звучать по різному:
сосонка польова, ялинка, земляні горіхи, свинячі горіхи.
(Повідомлення учня)
Евристичні запитання:
До чого це є пристосуванням?
Безліч легенд складено про « квітку папороті». Існував переказ, що
цвіте папороть вогненною квіткою в ніч на Івана Купала. Папороть
присвячували богу грози Перуну. Вважалось, що кому вдасться зірвати
цю квітку, тому відкриються всі скарби й він почує голоси дерев і трав.
( Повідомлення учня)
Евристичні запитання:
Купала, росте папороть у темному лісі, листки злегка світяться. Яке
значення має це явище для папороті?
тисячоліть, коли дерева заповнювались мінеральними речовинами у воді,
а потім, під тиском і за високої температури?
ІV. Підсумок уроку. Рефлексія.
Вищі спорові рослини відіграли важливу роль в історії Землі. І зараз
вони прикрашають нашу природу. Наше завдання – зберегти їх для
майбутніх поколінь.
І чую я, як в серці зріє слово,
І папороть надій моїх… цвіте.
В природі все буденне і святкове,
А може, просто кажучи, святе!