Урок на тему: Води суходолу. Річки.

Про матеріал
Методична розробка уроку з географії у 6 класі на тему: Води суходолу. Річки.
Перегляд файлу

Урок № 49

6 клас

Дата __________

Тема: Води суходолу. Річка: річкова система, басейн річки, річкова долина.

Мета:

навчальна: поглибити знання учнів про гідросферу шляхом вивчення річок як частини світового кругообігу води в природі; сформувати поняття про основні види вод суходолу – поверхневі і підземні ; елементи річкової системи, річкову долину; про живлення річок;

розвивальна: формувати вміння визначати елементи річкової системи, вміння працювати з різноманітними джерелами знань, розвивати творче мислення, вчити застосовувати набуті знання в повсякденному житті;

виховна: виховувати бережливе ставлення до водних ресурсів.

Обладнання: фізична карта півкуль, атлас, підручник, зошити, контурні карти.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Методи та прийоми: репродуктивний, частково пошуковий, творчий, інтерактивний.

.

Хід уроку.

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

1. Усне індивідуальне опитування з теми: «Життя в океанах»

2.«Бліц-запитання» (фронтальне опитування)

Що таке гідросфера?

Що називається морем?

Які види морів ви знаєте?

Що таке протока? Приклади.

Що таке півострів? Наведіть приклади, покажіть на карті найбільші півострови.

Що таке солоність? В яких одиницях вона вимірюється?

Які види руху води є в морях і океанах?

Які причини сейсмічних хвиль в океані? Де їх можна найчастіше спостерігати?

Що таке океанічні течії? Які вони бувають?

Як відрізняють теплі течії від холодних?

Чому необхідно боротися із забрудненням світового океану?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Прийом «Практичність теорії»

Вчитель

Річкові системи нагадують кровоносні судини людського організму. Недаремно за річками закріпилася назва «блакитні артерії планети». Дуже різні та не схожі одна на одну, всі річки – великі працівниці: вони транспортують воду на величезні відстані, зрошують земельні угіддя, постачають водою населенні пункти, беруть участь у створенні нових форм рельєфу та мають величезні запаси енергії. Річку можна порівняти з істотою: вона народжується, дорослішає, працює, старіє, має свій характер, іноді спокійний, подеколи норовистий. Сьогодні на уроці ви поближче познайомитесь із цими дивовижними витворами природи, а також з’ясуєте, що являють собою річки та як вони «живуть».

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Прийом «Асоціативний кущ»

Вчитель

Які асоціації виникають у вас зі словом річка? (Записуємо на дошці. Аналізуємо та формулюємо поняття ).

 

 

                                                     РІЧКА

 

 

Річка – це природний постійний водний потік, довжиною більше 10 км, який тече у виробленому ним самим заглибленні руслі та має витік і гирло.

Давайте на карті розглянемо як позначається річка.

Це лінійний умовний знак синього кольору. На плані місцевості ще й вказано напрям течії, мости через річку.

 

Головні частини річки.

а)        робота з схемою «Річкова система» (мал. 215 у підручнику).

Річкова система – головна річка з усіма притоками.

Витік – початок річки (озеро, болото, джерело, в горах - льодовики ).

Витоки бувають різні – підземні джерела (Волга), болото (Дніпро), льодовики, озера (Об). Гирлом річки може бути інша річка, озеро, море або океан. Річки, що течуть у пустелях інколи не встигають донести свої води до іншого водного об’єкта  і на картах позначаються пунктирною лінією (робота з атласом – річки пустель Африки, Австралії)

Гирло – місце де річка впадає в іншу річку, озеро чи море.

Якщо подивитися на річку, то стане очевидним її подібність до дерева. Головна річка несе свої води в океан, море, озеро; притоки впадають у головну річку. Вони поділяються на ліві і праві.

Притока – це річка, яка впадає в головну річку.

Басейн річки – територія, з якої  річка збирає свої води.

Вододіл – границя  басейнів сусідніх річок.

 

 

Прийом «Хто швидше?»

Проведемо змагання, на швидкість. Учні, якого ряду швидше знайдуть в атласі та вірно напишуть на дошці, куди впадає річка.

Інд (Аравійське море), Дніпро (Чорне море), Амур (Охотське море), Конго (Атлантичний океан), Парана (Атлантичний океан), Хуанхе (Жовте море), Об (Карське море).

Запам’ятайте основне правило показу річки на карті: річка завжди показується від витоку до гирла.

Прийом «Хвилинка підручника»

Результат пошуку зображень за запитом "річкова долина"

Розглянемо малюнок в підручнику «Поперечний профіль річки».

Річкова долина – це зниження, яке простягається від її витоку до гирла.

Русло – частина долини, що зайнята водним потоком постійно.

Заплава – частина річкової долини, що заливається водою в період повені.

Тераса -  колись була заплавою, ніколи не заливається водою.

Річкова система.

Кожна річка має притоки. Вони поділяються на праві і ліві.

Головна річка з усіма притоками утворює  річкову систему.

Басейн річки -  територія з якої річка збирає свої води. Найбільший річковий басейн у світі має Амазонка. Площа майже така, як у материка Австралія – 7 млн..

Вододіл – межа між басейнами сусідніх річок. Вододілами зазвичай є гори або підвищення рельєфу.

Прийом «Географічна задача»

Падіння річки – це різниця між висотою витоку та висотою гирла річки над рівнем моря.

П=h1-h2 або П=В-Г

Похил річки – це відношення її падіння (у см) до довжини річки (у км).

Пх=

Задача.

Розрахуйте падіння і похил річки Псел, довжина якої – 717 км, висота витоку – 220 м, висота гирла – 65м.

П= 220-65 =156 м=15500см.

Пх=15500/717=21см/км.

 

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Прийом «Географічний крос»

1. Природний водний потік, що тече заглибиною в рельєфі   …….

2. Головна річка разом з усіма притоками   ………….. 

3. Заглибина в рельєфі, якою безпосередньо тече річка   …….. 

4. Місце впадання річки в море, озеро, океан  …….

5. Найдовша річка світу  …….

6. Східцеподібні береги річки …………… 

7. Територія, з якої річка збирає воду   ………………..

8. Падіння річки з високого уступу  ………….. 

9. Місце, звідки річка починається  …………… 

10. Частина річкової долини, яка затоплюється під час розлиття річки   ……. 

11. Яку річку за характером течії описано: «Течія швидка, бурхлива; річкова долина вузька і глибока; часто зустрічаються пороги»?  ………

12. Межа, що розділяє два сусідні річкові басейни ……

13. Найбільший басейн має річка......

14.  Кам”яні брили твердих порід, що виступають із води в руслі річки, утворюються......

 

Прийом “Географічний практикум”

Показати на карті найбільші річки світу.

VІ. Підсумок уроку.

Прийом «Роблю висновок»

VІІ. Домашнє завдання.

1. Опрацювати параграф 47 у підручнику.

2. Підготувати повідомлення про одну із річок України.

docx
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
21 січня 2021
Переглядів
1190
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку