Матеріали представляють методи та прийоми самостійної навчально - пізнавальної та пошуково - дослідницької діяльності учнів на уроці фізики, які допомагають урізноманітнити цю діяльність, підвищують якість начально-виховного процесу, спонукають учнів до самоосвіти, самореалізації, розвивають їх творчі здібності.
Результативним є використання протягом уроку наочних матеріалів у вигляді опорно-довідкових конспектів та таблиць, які навчають учня вчитися, аналізувати, робити висновки і узагальнення.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ
ХАРКІВСЬКОЇОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
ХАРКІВСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНИЙ ЛІЦЕЙ
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
ВІДКРИТОГО УРОКУ – ПРЕЗЕНТАЦІЇ
з фізики
за темою:
«ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯ.
МЕТОДИ ВИМІРЮВАННЯ ВОЛОГОСТІ ПОВІТРЯ»
Підготувала: викладач фізики
Мацініна Н.І.
Харків
2012
Тема: Вологість повітря. Методи вимірювання вологості повітря.
Мета уроку:
Очікуваний результат:
учні повинні знати:
учні повинні вміти:
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення: урок-дослідження з елементами презентації.
Методи і прийоми:
Обладнання:
Ключові поняття: вологість повітря, парціальний тиск водяної пари, абсолютна вологість, відносна вологість, точка роси, психрометр, гігрометр.
Між предметні зв’язки: метеорологія, спецтехнологія, електротехніка.
Структура уроку:
перевірка результатів. ( 18 хв)
Хід уроку:
Привітання, налаштування учнів на роботу.
Перевірка домашнього завдання здійснюється за допомогою опитування.
Питання для опитування:
(Процес перетворення рідини на пару називається пароутворюванням)
(Пароутворення, яке відбувається з поверхні рідини, називається випаровуванням)
(Пара, яка знаходиться в динамічній рівновазі зі своєю рідиною називається насиченою, а пара, яка не знаходиться в динамічній рівновазі зі своєю рідиною називається ненасиченою.
(Інтенсивний перехід рідини в пару, який відбувається з утворенням бульбашок пари по всьому об’єму рідини при відповідній температурі, називається кипінням. )
(Випаровування залежить від: а) виду рідини, б) температури, в) площі поверхні рідини, г) наявності вітру. Випаровування може відбуватися при любій температурі.)
( Явище перетворення пари на рідину, називається конденсацией. Дане явищє відбувається з виділенням енергії.)
(Під час кипіння температура рідини не міняється. Температура кипіння залежить від виду рідини і тиску.)
(Фізична величина, що показує, яка кількість теплоти необхідна, щоб перетворити рідину масою
1 кг на пару без зміни температури, називається питомою теплотою пароутворення і конденсації.).
4. Вивчення нового матеріалу.
1. Слово вчителя:
Вологість повітря характеризується кількістю водяної пари в повітрі. Розрізняють абсолютну і відносну вологість.
Абсолютна вологість - це парціальний тиск водяної пари (р), наявної в повітрі при даній температурі ( або густина водяної пари ρ ).
Відносна вологість (φ) показує, наскільки близька водяна пара до насиченості.
Відносна вологість вимірюється в процентах і може бути визначена за формулами: р ρ
ϕ=
⋅100% або ϕ=
⋅100%. рн ρн
Відносна вологість – це відношення абсолютної вологості до густини ρн або тиску рн насиченої пари при даній температурі.
Найбільш сприятливі умови для життєдіяльності людини – при відносній вологості повітря 40 – 60%.
При охолодженні повітря з’являється туман, випадає роса (φ = 100%).
Точкою роси називається та температура, при якій дана водяна пара стає насиченою. Точка роси характеризує вологість повітря . ( додаток 1).
Психрометр ( додаток 2) разом з психрометричною таблицею
( додаток 3) і гігрометр ( додаток 4) – прилади для вимірювання відносної вологості повітря.
Учні під керівництвом вчителя вимірюють вологість повітря в кабінеті фізики за допомогою психрометра
5. Самостійна робота з практичним застосуванням знань, навичок та вмінь, перевірка результатів.
Закріплення.
Евристична бесіда. ( для учнів із низьким і середнім рівнем знань).
( додаток 6)
Самостійна робота. ( для учнів із середнім і достатнім рівнем знань). ( додаток 7)
Виконали практичне завдання « Вимірювання відносної вологості повітря у кабінеті фізики».
Стр. 223.
Задача 1. ( 2 б )
В 6 м3 повітря з температурою 19о С міститься 51,3 г водяної пари. Визначте абсолютну і відносну вологість повітря.
Задача 2. ( 2 б )
Температура повітря 20%, точка роси 12о С. Знайти абсолютну і відносну вологість повітря.
Евристична бесіда
Що називають абсолютною вологістю і відносною вологістю повітря ?
Чи можна визначити за допомогою психрометра відносну вологість повітря, температура якого нижча за нуль?
ДОДАТОК 6
Варіант № 1
№ з/п Група ________ Курс_____ П.І.П.____________________________ УР
Б
Зміст завдання
I рівень
б) кг/л;
в) г/м;
г) %;
б) тиск газу,що входить до складу суміші,який він створює разом з іншими газами в даному об’ємі;
в) тиск газу,що входить до складу суміші,який він створював би за відсутності інших газів у даному об’ємі;
г) тиск ненасиченої водяної пари в атмосфері;
а) тиск,при якому тверде тіло починає плавитися;
б) температуру,за якої тверде тіло починає плавитися;
в) температуру,за якої рідина закипає;
г) температуру,за якої ненасичена пара стає ненасиченою.
У кімнаті за температури 15°C відносна вологість 10%. Як зміниться 1,5 б відносна вологість ,якщо температура в кімнаті підвищиться на 10°C ?Тиск насиченої пари при 15°C дорівнює 12,8 мм рт.ст.,при 25°C 23,8мм рт.ст.
Всьго 12 б
Варіант № 2
№ Група ________ Курс_____ П.І.П.____________________________ УРБ з/ п
Зміст завдання
I рівень
б) ϕ;
в) ε;
г) η
б) збільшиться;
в) зменшиться;
а) абсолютну вологість;
б) відносну вологість;
в) температуру;
II рівень
13°C .Користуючись таблицею з Додатку,визначте відносну вологість повітря?
Повітря піддається ізотермічному стисканню,при цьому його об’єм 3 б зменшується в чотири рази.За якого об’єму повітря починається конденсація водяної пари?Яка маса роси випадає?Початковий об’єм 3м3,температура 22°C ,відносна вологість повітря до стискання-50%.
Всьго 12 б
Вологість повітря та її вимірювання.
Відносна вологість атмосферного повітря має великий спектр впливу на життєдіяльність тварин та рослин; на зберігання зерна та овочів; зміну погоди та інше.
Вологість повітря суттєво впливає на теплообмін організму з навколишнім середовищем, має велике значення для життєдіяльності людини. За низької температури і високої вологості повітря підвищується тепловіддача і людина зазнає охолодження; при високій температурі і високій вологості повітря тепловіддача різко скорочується, що призводить до перегрівання організму, особливо при виконанні фізичної роботи. Висока температура краще переноситься, якщо вологість понижена. Найбільш сприятливою для людини є відносна вологість повітря (40–60 %).
Повітря вважається сухим при вологості менше 55%, помірно сухим - при 56-70%, вологим - при 71-85%, дуже вологим
(сирим) - вище 85%.
Вологість є важливим чинником, від якого залежить ефективність дії пестицидів. Для комах і збудників хвороб надзвичайно важливим є відносна вологість повітря, опади, роса, зволоженість орного шару грунту та вміст води в тканинах рослин. Оптимальною для гігрофільних і мезофільних видів є відносна вологість повітря у межах 60–90% та крапельна волога (дощ, роса). У поєднанні з оптимальними температурами така вологість сприяє прискореному їх розвитку та розмноженню. Проте рясні дощі можуть змивати з рослин попелиць, кладки яєць мінуючих мух, гусениць молодших віків лучного метелика та інших, а також нанесені на рослини пестициди. Несприятлива для більшості видів комах-фітофагів вологість повітря нижча 60%, а для кліщів — навпаки. За низької вологості повітря в поєднанні з високими (понад 20°С) температурами інтенсивність живлення фітофагів та пошкодження ними рослин збільшується вдвічі-втричі. Такі умови сприятливі для спороносних збудників хвороб. За низької вологості повітря і суховіїв збільшується вміст восків у кутикулі, що зменшує проникність системних гербіцидів у тканини рослин і негативно впливає на ефективність.
У літні місяці повітря достатньо зволожене (у дощову погоду відносна вологість може досягати 80-90%), тому немає потреби в додатковому зволоженні.
Проте зимою системи центрального опалення і інші обігрівальні пристрої приводять до пересушування повітря. Це відбувається тому, що сильний обігрів підвищує температуру, але не збільшує кількість водяної пари. Це викликає посилений випар вологи звідусіль: з нашої шкіри і з нашого організму, кімнатних рослин і навіть предметів інтер’єру. Вологість у приміщенні створюєте ви, ваша сім’я та домашні тварини завдяки диханню та потінню. Окрім того, насиченню атмосфери приміщення водою сприяє наша щоденна хатня діяльність: приготування їжі, приймання душу або ванни, миття посуду, а також кімнатні рослини.
Якщо рівень вологості занадто низький або занадто високий, починаються проблеми зі здоров’ям. Тому потрібно завжди стежити, щоб не було ані так званого “синдрому сухого дому”, ані надмірної вологості, що спричинюють значні проблеми . Відносна вологість у квартирах взимку рідко перевищує 15%. А це навіть менше, ніж у пустелі Сахара! Там відносна вологість повітря складає 25%.
Стан приміщення при надмірній сухості :
засихання та тріскання дерев’яного паркету та дверей, розколювання меблів, тріщини в сухій стіні та штукатурці, статична електрика та іскри, проблеми з електронним обладнанням, потенційне довготривале пошкодження меблів і музичних інструментів, пожовтіння та опадання листя і бутонів