Урок навчання грамоти
у 1 класі на тему:
«Закріплення звукових значень букви «р». Читання слів, тексту»
Підготувала:
Вчитель початкових класів
ОЗО Богуславського академічного ліцею № 1
Гаман Ірина Володимирівна
Тема. Закріплення звукових значень букви «ер». Читання слів, тексту
Мета.
Навчальна: закріплювати вміння читати слова та зв’язний текст з буквою «ер»; учити самостійно добирати заголовок до прочитаного тексту. Розвивальна: розвивати мовлення.
Виховна: виховувати бажання вчитися.
Учень/учениця
з увагою сприймає усні репліки співрозмовника, доречно реагує на них [1 МОВ 1.1];
виконує навчальні та ігрові дії відповідно до прослуханої інструкції [1 МОВ 1.1];
слухає й розуміє коротке монологічне висловлення [1 МОВ 1.1];
сприймає зміст і форму простих медіапродуктів (малюнки, світлини, комікси, дитячі журнали, мультфільми тощо),
бере участь в їх обговоренні [1 МОВ 1.1] [1 МОВ 2.1];
бере участь в обговоренні змісту і форми медіапродуктів [1МОВ 1.4], [1 МОВ 2.2];
розповідає про свої враження від прослуханих / переглянутих медіапродуктів [1 МОВ 1.5], [1 МОВ 2.4]
має уявлення про речення [1 МОВ 4.1];
розпізнає речення за графічними орієнтирами (велика буква напочатку, розділовий знак у кінці) [1 МОВ 4.1]; визначає кількість слів у реченні, яке складається з 1-4 слів [1МОВ 4.1]
ділить слова на склади [2 МОВ 4.1] правильно наголошує загальновживані слова [2 МОВ 4.1]
має уявлення про мовні звуки [1 МОВ 4.1];
розрізняє голосні і приголосні звуки за звучанням та способом вимовляння [1 МОВ 4.1];
правильно вимовляє тверді й м’які, дзвінкі й глухі приголосні звуки [1 МОВ 4.1];
відтворює ланцюжок звуків у почутому слові (без явищ асиміляції) [1 МОВ 4.1]; має уявлення про букви, розрізняє звуки і букви [1 МОВ 4.1];
позначає мовні звуки буквами на письмі [1 МОВ 4.1].
називає і розбірливо пише всі рукописні малі й великі літери українського алфавіту, дотримуючись графічних, технічних, гігієнічних вимог [1 МОВ 3.1];
розрізняє друковане і рукописне письмо; [1 МОВ 3.1] списує слова і речення з друкованого і рукописного тексту [1МОВ 3.1].
Засоби навчання. Картки із завданнями, цеглинки LEGO, мультимедійний додаток .
Інтеграція. Природнича галузь.
Тип уроку. Урок застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку
I. Вступна частина. Організація класу.
- Діти, подаруте свою чарівну посмішку один одному. Адже кожна посмішка зігріває нас, дарує надію на майбктнє.
- Поверніться, будьласка, до гостей і посміхніться їм. Нехай і у їхніх душах залишиться промінчик тепла і лобра.
Зараз всі сідайте, діти,
Домовляймось – не шуміти.
Руку гарно піднімати,
Чітко в лад відповідати.
На уроці не дрімати,
Добре всі слова читати.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Сіли рівно всі за парти,
Це, звичайно, вам не жарти.
Ручки, ніжки порівняли .
Щоб всі гарно працювали.
Тож, гаразд, часу не гаймо
Наш урок розпочинаймо.
ІІ, Повідомлення теми та мети уроку
- Відгадайте загадку.
— Любі діти, як я йшла,
На дорозі це знайшла.
Це ж хатинка невеличка.
Ми у казці... («Рукавичка»)
***
Жила в ній мишка-шкряботушка,
Заєць, жабка-скретотушка,
Вовчик-братик, лисичка-сестричка...
Що це, друзі?..
(Рукавичка)
До нас на урок завітали герої цієї казки. Вони вже шукають собі тепле житло, де можна буде обігрітися , адже незабаром зима. Але рукавичка погодилася приймати звірів , коли вони виконають завдання на закріплення звукових значень букви «ер», з якої починається слово «рукавичка»..
- Яка це літера? Відшукайте її на руквичках.
Не забувайте , що ця літера може бути велика і маленька, друкована і писана.
- Які звуки вона позначає?
- Допоможемо звірятам?
Тож до справи беремось –
І з усіма завданнями
Швидко впораємось.
ІІІ. Повторення вивченого матеріалу.
1. Завдання для мишки шкряботушки, яка першою знайшла рукавичку.
Передаючи м'ячик один одному, називаємо слова, в яких зустрічаємо звуки
р , р
Я називаю слово. Якщо у ньому звук р , піднімаєте жовту цеглинку, а якщо р , - блакитну.
Рік, рибка, рама, ріка, рука, парк, рюкзак, рис, рись, Ріта, Ріма, тигр
2.Завдання для жабки- скрекотушки
Букви з торбинки виймайте
На голосні та приголосні розподіляйте.
Діти виймають з торбинки букви і розподіляють їх у два стовпчики: у перший – букви, що позначають голосні, у другий - букви, що позначають приголосні звуки,
Знаходять до цих літер відповідні малюнки – пазли
На малюнки , дітки, уважно дивіться літаки
У словах склади порахувати не лініться
За малюнками учні визначають кількість складів у словах, називають слова з буквою р.
- Допоможіть звірятам сісти у потрібний літак.
4. Завдання для лисички-сестрички.
В парах дружно попрацюйте
Звуковий аналіз слів намалюйте
Фізкультхвилинка
5.Завдання для вовчика-братика.
Уважно сідайте
Склади та слова прочитайте
Метелики і квіти
Слайди
6.Завдання для кабана-іклана.
У групах попрацюйте,
Слова та речення побудуйте.
(Діти розділяються на групи кожній групі даю тарілку із складами )
Завдання:
Складіть із складів слова. Зверніть увагу: одним кольором – одне слово, іншим – друге. Придумайте речення, у якому будуть обидва слова. За допомогою цеглинок лего побудуйте схему до Вашого речення. Не забувайте про правила роботи у групі.
Руслан Роман Руслана Марина
кролики іриски сорока ролики
7.Завдання для ведмедя набріда.
А ось і ведмідь –набрід. Ми допоможемо йому прочитати текст.
Букварик відкривайте
текст прочитайте
Робота з навчальним посібником на с. 29–30.
Відгадування загадки.
Він не ходить, а задкує,
рибка з нього, знай, кепкує.
Має клешні той дивак.
Здогадалися? Це … (рак).
Леся Вознюк
Перегляд відеоролика.
— Погляньмо, чи справді рак ходить задом наперед: (https://www.youtube.com/watch?v=QpiDhItMgv4).
Вправа «Мозковий штурм».
— Що ви знаєте про рака?
Виконання завдання 1.
Робота з текстом.— Про що йдеться в тексті?
Добір заголовка до тексту.
Робота з малюнком за методикою ФОМ.
— Якого кольору рак на малюнку? Якого кольору насправді рак, який живе в річці?
— Оцініть свою роботу.
Фізкультхвилинка.
Виконання завдання 2.
Диференційоване читання.
1. Читання вірша учнями.
2. Читання вивчених букв.
Виконання завдання 3. Робота з фразеологізмом «Коли рак на горі свисне».
— Раніше люди були впевнені, що раки живуть тільки на річковому дні. Вони ніколи не вилазять з річки. Тим паче, не свистять ніколи. Тому так кажуть, коли впевнені про неможливість дії, про яку запитують. А чи справді раки не свистять? Учені дослідили, що напередодні різких змін погоди (наприклад, грози) раки докладають величезних зусиль, щоб вилізти на яку-небудь висоту. Якраз тоді вони й видають протяжний свистячий звук. Але він майже нечутний для людини. Так що раки, виявляється, все ж свистять. Тільки роблять це не так, як люди. Тому ми практично не можемо почути свист рака. — Оцініть свою роботу.
ІІІ. Підсумок уроку
Вправа «Відкритий мікрофон»
- Що вам найбільше сподобалось?
- Що нового дізналися на уроці?
- Що сьогодні розкажете вдома батькам?
Виберіть цеглинку