Конспект уроку з української мови у 6 класі
вчитель української мови та літератури
Криворучко М.В.
Тема : Написання не з іменниками разом та окремо.
Мета : засвоїти учнями правил правопису не з іменниками;
розвивати практичні навички написання не з іменниками, орфографічні навички;
виховувати бажання вчитися, сумлінно працювати ; плекати найкращі риси характеру.
Тип уроку: урок засвоєння нового навчального матеріалу; урок – гра.
Хід уроку
І .Організаційний момент
Метод « Мікрофон». Учениця бере інтерв’ю і учнів.
Питання для інтерв’ю :
ІІ Поетичний вступ
Відкрий. Це чиста сторінка,
На ній немає ні слова.
Мов лілії ніжна пелюстка,
Тремтить білизна загадкова.
Пером між рукою й папером,
Як дощ – між пелюсткою й небом.
Одні тут слова недоречні,
А інших нема, коли треба.
Відкрий. Це чиста сторінка
Досвітніми росами вмиті.
Зумій у слова безголосі
Поезій дух улиті.
( Ліліана Арнаутова)
Слово вчителя. Любі діти! Сподіваюсь, що сьогодні ви зумієте заповнити чисту сторінку нашого уроку глибоким змістом, ближче пізнаєте слово, відкриєте нові його грані.
ІІ. Оголошення теми , завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
3. Лексична розминка.
Робота із тлумачним словником.
Невіглас – неосвічена людина, яка немає достатніх знань, досвіду.
Неук – 1. Обмежена , невихована, некультурна людина. 2. Нетямуща, неосвічена, малознаюча людина.
Неґречність - неповага, неввічливість, грубість.
Слова вчителя.
IVСприйняття та засвоєння нових знань.
( На дошці у дві колонки написані слова.(
Неробство Недолік Негайність |
Уважність – неуважність ( розсіяність) Бажання – небажання ( знеохота) Розум – нерозум – ( глупота, безглуздя). |
Відгадайте загадку:
Довіря мені людина ,
Хоч маленька я частина,
Бо без мене, безперечно,
Не буває заперечень.
Відповідь : Заперечна частка НЕ.
2Самостійна робота учнів із підручником.
Завдання: прочитайте тільки те, що стосується іменників. Знайдіть друге правило, коли Не з іменником пишеться
окремо.
Учні: Не з іменником пишеться окремо, коли є протиставлення.
Не добро, а зло; яр, а не провалля.
На дошці й у зошиті робиться схематичний запис.
Разом |
Окремо |
|
1.Заперечення |
|
|
V. Практична частина уроку. Тренувальні вправи на осмислення матеріалу, формування практичних умінь і навичок.
Коментоване письмо. ( Пояснити правопис не з іменниками та значення прислів’їв. )
Неправдою світ пройдеш, а назад не вернешся. Не краса красить, а розум. Чує серце недоленьку, сказати не вміє. Казка була йому не вигадкою, билицею. Учений іде, а неук слідом спотикається. Грамота не хвороба, літ не збавить.
Робота в групах.
Робота із словником синонімів.
Слово вчителя.
Не бійтесь заглядати у словник,
Це пишний яр , а не сумне провалля.
( М. Рильський)
Завдання: підібрати до поданих слів синоніми ( за словником).
1 група:
Недружелюбність -----
Незгода –
Непам’ять –
Неповага –
Непорядок –
Непослідовність
2 група:
Непоступливість –
Неправдивість –
Нерішучість –
Неслухняність –
Нещирість –
Несправедливість –
3 група:
Неук –
Неуважність –
Нескореність –
Нещастя –
Нежить –
Недолік –
Вибіркове списування.( З поданих іменників виписати ті, які без не не вживаються, пояснити правопис.)
1 група: неувага, негода, невіглас, невдача, непохитність, нещастя, небезпека
2 група: немовля, неволя, недруг, невидимка, неміч, невміння
3 група: невдаха, непорядок, небилиця, неґречність, неввічливість.
Конкурс « Кмітливі та спритні».
Відгадайте кросворд « НЕ»
По горизонталі:
По вертикалі:
2.Те, чого насправді не буває; вигадка, брехня. ( Небелиця).
3, Про того, кому не сидиться на місці, називають… ( Непосида).
Творча лабораторія.
1 група. Написати твір – мініатюру на тему : « Учення – світ, а невчення – тьма» використовуючи іменники з НЕ.
2 група. Скласти рекламу до орфограми « НЕ з іменниками»
3 група. Скласти алгоритм до написання не з іменникам, підібрати приклади.
VIПідсумок уроку
Оцінювання та коментар оцінок.
Учитель робить узагальнюючу розповідь за таблицею.
Рефлексія. « Мікрофон».
На дошці висить плакат з орієнтовними варіантами відповіді. Учні ланцюжком чи за бажанням з’єднують стрілкою слово « Дізналися» з відповідним словосполученням.
Мало нового |
Чимало нового |
Багато нового |
|
|
|
Слово вчителя. Любі діти! Я задоволена результатами вашої роботи на уроці. Сподіваюся, що сьогодні ви зуміли заповнити ще одну сторінку нашого уроку глибоким змістом, ближче пізнали слово, відкрили нові його грані. Любіть і вивчайте рідне слово.
VII. Домашнє завдання
Вивчити правила.
Виконати вправу за підручником.
Скласти і записати казку про життя іменників у країні «НЕ».