Тема. Написання малої букви я, складів, слів і речень з
вивченими буквами. Списування друкованих речень.
Розвиток зв’язного мовлення (Птахи)
Мета. Ознайомити учнів з малою рукописною буквою я, навчити її писати. Формувати вміння читати і писати склади і слова з вивченими буквами, списувати друковані речення. Розвивати увагу, мовленнєву і пізнавальну активність, творчу уяву, мислення, вміння порівнювати, робити висновки.
Формування компетентності спілкування рідною мовою, природничу і соціальну компетентності.
Виховувати пізнавальні інтереси, бережливе ставлення до птахів, прагнення допомагати їм у скрутний час.
Обладнання:предметні малюнки із зображенням птахів, таблиця – зразок написання букви, цеглинки LEGO, листочки з рукописною буквою я.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно – літературна, соціальна, природнича.
Хід уроку
I.Організація класу
Емоційне налаштування на урок
Нумо, діти, підведіться.
Всі приємно посміхніться!
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок!
II.Актуалізація опорних знань учнів
Слова, в яких є буква я – синя цеглинка;
слова, в яких немає букви я – червона цеглинка.
Сова, ясен, сосна, явір, бук, ягідка, тополя, горобина, ялівець, лелека,
яструб, орел, перепілка, ялинка, шпак, журавель, суниця.
Уля-уля-уля – кує в лісі … (зозуля).
Ець-ець-ець – зацвірінькав …(горобець).
Иця-иця-иця – нищить комах … (синиця).
Ак-ак-ак – ходить по лану …(грак).
Ята-ята-ята – у ластівки - …(ластів’ята).
Узі-узі-узі – птахи – наші … (друзі).
Ів-ів-ів – не турбуй … (птахів).
III.Повідомлення теми і мети уроку
IV.Вивчення нового матеріалу
Соковиті, запашні,
Рум’яненькі чарівні. (Яблука)
Обведення яблучок .
Пташенята у гнізді
Полетіла пташка-мати
Малюкам жуків шукати.
А малята не літають –
Із гніздечка виглядають.
Усі пальці правої руки обхопити долонею. Утворити «гніздо». Ворушити пальцями правої руки. (Створюється враження, що у «гнізді» - «живі пташенята»)
ям – нижнє безвідривне; яв – верхнє безвідривне;
яр – верхнє безвідривне; яб – середнє відривне.
Помідор і огірок - … .
Яблуко і слива - … .
Дуб і береза - … .
Дятел і сойка - … .
Виростем великими – (Стрибки, руки вгору.)
Яблук нарвемо. (Імітація рухів зривання яблук.)
В кошики великі (Розвести руки в сторони.)
Ми їх складемо. (Присісти, імітація складання яблук.)
V.Розвиток зв’язного мовлення
1. Робота за малюнком зошита (с. 26).
- Розгляньте малюнки. Яких пташок ви впізнали?
- Поєднайте назву пташки з її зображенням.
- Що цікавого ви знаєте про цих пташок?
2. Цікаві факти про птахів.
* Науці відомо понад 10 000 різновидів нині існуючих птахів.
* У птахів пір’я важить більше ніж скелет.
* Найбільший птах у світі – африканський страус.
* Найменшим птахом на нашій планеті є колібрі-бджілка.
* Найбалакучішим птахом вважається жако(сірий папуга).
* Ківі є єдиним птахом на планеті, що не має крил.
3. Гра «Хто як співає?»
Лелеки курличуть.
Солов’ї цвірінькають.
Горобці скрекочуть.
Зозулі тьохкають.
Журавлі клекочуть.
Сороки кують.
7. Презентація роботи груп.
V.Підсумок уроку. Рефлексія
1.Вправа «Вільний мікрофон».
- Яку букву навчилися писати на уроці?
- Які звуки вона позначає на початку складу?
- Який звук позначає буква я у складах ря, ня, тя ?
- Назвіть слова з буквою я.
- Що нового дізналися?
2. Гра «Можна – не можна» ( Цеглинки LEGO).
Зелена цеглинка –можна; червона – не можна.
3. Вправа «Тістечко».
Кожен учень має зображення тістечка. Пропонується розфарбувати його у певний колір.
Зелений – учень задоволений своєю роботою.
Жовтий – працював добре, але міг би й краще.
Червоний – робота не вийшла, собою не задоволений.