Урок навчання грамоти (читання).Тема. Удосконалення навичок читання тексту. Ознайомлення з творчістю українського поета Т. Г. Шевченка

Про матеріал
ознайомити учнів з творчістю українського поета Т. Г. Шевченка; удосконалювати на­вички читання зв’язних текстів, віршів; працювати над виразністю читання віршованих текстів; розвивати пізнавальну активність школярів, усне мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до рідної природи, інтерес до творчості поета.
Перегляд файлу

 

Тема. Удосконалення навичок читання тексту. Ознайомлення з творчістю українського поета Т. Г. Шевченка

Мета: ознайомити учнів з творчістю українського поета Т. Г. Шевченка; удосконалювати на­вички читання зв’язних текстів, віршів; працювати над виразністю читання віршованих текстів; розвивати пізнавальну активність школярів, усне мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до рідної природи, інтерес до творчості поета.

Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка; «Кобзар» Т. Г. Шевченка; малюнок хмаринки з буквами; окремі видання творів для дітей.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок.

Починаємо урок.

Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів

— Завітала до нас незвичайна хмаринка. З собою принесла літери.

На дошці — малюнок хмаринки з літерами е, я, з, ф, н, щ, ш, а, ч, ю, к, о, в.

— Назвіть і покажіть їх.

— А тепер я буду швидко показувати літери, ви повинні уважно стежити за ними, щоб прочитати слово.

— Яке слово ви прочитали?

— Хто такий Шевченко?

— Пригадайте, як його звали?

— А що вам відомо про поета?

III. Повідомлення теми та завдань уроку

— Сьогодні на уроці ви поглибите свої знання про життєвий і творчий шлях Т. Г. Шевченка. Разом попрацюємо над інтонаційним читанням віршів поета і будемо вчитися сприймати красу рідної природи.

IV. Вивчення нового матеріалу. Робота за Букварем (с. 134) .

1 Вступне слово вчителя

— Діти, майже два сторіччя тому народився в селі Моринцях, що на Черкащині, хлопчик Тарас. (На дошці — портрет Т. Г. Шевченка.)

Рано померли його батьки, і на долю сироти випали тяжкі поневіряння.

Однак ніякі біди не зламали світлу душу Тараса.

Хлопчик рано навчився читати, усім серцем тягнувся до знань, до науки, до правди. Понад усе він любив рідне село, народну пісню, красу Батьківщини-України.

Саме з цієї любові народився наш найулюбленіший, найвеличніший поет — Тарас Шевченко.

Тарас Григорович Шевченко написав багато чудових творів, які увійшли до відомої в усьому світі книжки.

2 Гра «Розшифруйте слово»

— У рядку закресліть однакові літери — і ви прочитаєте назву книжки Т. Г. Шевченка.

л у к м о е б у з е а л р м

— Так як називалася книга Т. Г. Шевченка?

— Яке з поданих слів є родичем до слова кобзар?

коза коса кобра кобза

3 «Словничок-сундучок»

Кобза — струнний щипковий музичний інструмент.

4 Продовження розповіді вчителя

— Коли Тарас був малий, він любив слухати пісні про народ, його життя. Ці пісні співали дідусі і грали на кобзі. Їх називали кобзарями. А Шевченко писав вірші про народ, і тому назвав свою книгу «Кобзар».

Вітер віє-повіває,

по полю гуляє.

На могилі кобзар сидить

та на кобзі грає.

Фізкультхвилинка (музична)

V. Робота за Букварем (с. 134–135)

1 Бесіда за ілюстрацією

— Кого ви бачите на малюнку?

— Що робить малий Тарас?

— Які часи зображені? Чому ви так вважаєте?

2 Робота над текстом

1) Читання тексту вчителем

— Коли почав писати і малювати Тарас Шевченко?

2) Читання тексту учнями

3) Відтворення змісту прочитаного

— Що оспівував поет у своїх віршах?

— До чого він закликав?

3 Розвиток читацьких навичок

1) Гра «Відшукай речення за початком»

Учитель читає речення, зупиняється, учні знаходять і дочитують його.

2) Гра «Небо-земля»

За командою «Небо!» припинити читати і помітити очима те місце, де застала команда, а очі підняти догори і відірвати від тексту. За командою «Земля» продовжувати читати від поміченого місця.

3) Гра «Відшукай»

Учитель називає слово, а учні знаходять і зачитують з ним речення.

4 Опрацювання вірша «Тече вода із-за гаю...»

1) Читання вірша вчителем

— Про кого цей вірш?

2) Словникова робота

хлюпочуться качуром

качаточка осокою

— Значення якого слова вам незрозуміле?

3) Самостійне читання вірша учнями

4) Відтворення змісту прочитаного

— Де тече вода?

— Що роблять качаточка?

— Хто за ними випливає?

— Що робить качечка?

— Як одним словом можна назвати качечку, качура, качаточок?

5) Гра «Знайди помилку»

Учитель читає вірш, припускаючись помилок, учні уважно слухають і виправляють.

6) Виразне читання вірша

5 Перегляд виставки книжок з творами Т. Г. Шевченка

VI. Підсумок уроку

— Про кого говорили на уроці?

— Що нового ви про нього дізналися?

— Як називається збірка творів Т. Г Шевченка?

У вікні любисток, на підлозі м’ята,

У простій оправі — книга серед книг.

Наче щедре сонце оселилось в хаті,

Як велике щастя, стало на поріг!

Мудра, світла книга — то «Кобзар» Тараса,

На столі, як свято, білий коровай.

І пішло повір’я з прадідського часу:

Як «Кобзар» у хаті — буде щастя, знай!

 

 

 

docx
Додано
26 січня 2019
Переглядів
829
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку